Když předevčírem Apple představil nové MacBooky Air, Pro a Macy mini s novými procesory Apple Silicon M1, celá prezentace se nesla ve velice pozitivním duchu. Apple vyzdvihoval výhody nových procesorů, kterých je bezesporu mnoho. Došlo dokonce i na otázku kompatibility, se kterou by také neměl být problém. Jak se však nyní ukazuje (a pravděpodobně se bude ukazovat i dále v nejbližších týdnech), některé programy na nových Macích jednoduše nepůjdou. Příkladem je oblíbený program Parallels, který slouží k virtualizaci systému Windows v operačním programu macOS.
Na webových stránkách vývojářů se objevil nový post na blogu, ve kterém je přesně popsáno, jak to Parallels s novými Macy mají a jak se bude situace vyvíjet v budoucnu.
Jakkoliv jsou vývojáři dle svých slov nadšení z vývoje, kterým se nové Macy vydávají – zejména s ohledem na výrazně zlepšený výkon a provozní vlastnosti, je třeba vyřešit některé problémy s kompatibilitou, které se s přechodem na novou architekturu objevily. I když jsou aplikace Parallels postavené na Universal Binary systému, tj. aplikace jako takové dokážou fungovat jak na platformě x86, tak ARM, virtualizace jako taková na nových procesorech zatím nefunguje. Současné desktopové verze Parallels tak na nových Macích s M1 procesorem nebudou schopny vytvářet virtualizované prostředí pro potřeby spuštění operačního systému Windows. To by se však mělo změnit, neboť nové (a plně kompatibilní) verze jsou dle slov vývojářů již v procesu aktivního vývoje.
Apple představil pracovní demoverzi Parallels již na WWDC v červnu (byť šlo o virtualizaci Linuxu), vývojáři od té doby údajně udělali obrovské množství práce a program jako takový se posunul obrovský kus kupředu. Virtualizaci Windows navíc napomohl také fakt, že se s kompatibilitou na ARM systémech více zabývá i samotný Microsoft. Konkrétní datum vydání kompatibilní verze Parallels s funkční virtualizací Windows prostředí v blogu nepadlo. Pokud tedy vaše pracovní zaměření vyžaduje využití operačního systému Windows skrze váš MacBook, nově ohlášené produkty zatím musíte ignorovat a počkat, než se tyto nedostatky vyřeší. Snad to nebude trvat déle než pár týdnů.
Ak sa podarí spustiť plnohodnotný Windows 10 aj so 64 bitovými aplikáciami na M1 bez enormnej straty výkonu tak ten MacBook zjem. Je to nereálne.
Tak přežvejkat jde v podstatě cokoli, velkou otázkou je jak kvalitně meziplatformně a to i když dnešní RISC nemusí mít/leckdy nemá k CISC nijak zvlášť daleko. Nicméně troufám si tvrdit, že bez nemalé (rozuměj masivní) účasti MS, jenž ve vlastním zájmu konečně vytvoří plně funkční „x64“ Wokna pro ARM (je-li něco takového vůbec možné ;) to půjde jen velmi těžko. Rozhodně bych to neočekával jak v řádu týdnů, tak měsíců… Tedy virtualizaci x64 přímo na M1 lokálně ;)
Arm Wokna uz davno existuji, resp existovaly.
Zruseno pro nezajem zakazniku.
Ze mas ARM wokna este neznamena, ze mas i ty miliony programu, co na tom bezi.
Dnes uz je z technickeho pohledu vicemene jedno, jestli je procesor RISC nebo CISC, v realu jsou obe varianty vespod superscalar pipeline s mikroinstrukcema a jediny rozdil je v tom, ze mala RISC instrukce zabira mene mikroinstrukci ne tucna CISC instrukce, ktera zase toho ale zase vic udela.
V realu je vykon vztazeny k TDP dan vicemene vyrobnim postupem.
Takze se Apple muze s 5nm technologii od TSMC muze prsit proti starym Intelum 14nm, proti stavajicim Ryzenym 7nm zadna stava, proti novym Ryzenum 5nm zadna vyhoda.
Prinese to akorat nekompatibilitu
Prostě v životě nepochopim, proč si budu kupovat mac, když potřebuju widle tvl 🤦♂️🤦♂️🤦♂️
Třeba já potřebuji taky, sql managment studio od Microsoftu a pro Mac os není ani nikdy nebude takže né každý se bez toho obejde. Ano jde to ze vzdálené plochy ale přímo je to pohodlnější.
Tak proc si teda kupujes mac a ne windows?
To je přesně to, co nechápu. Proč si kupujete platformu, na které nejde dělat to, co potřebujete?
A proč by si nekoupil Macbook? Třeba se mu hardwarově hodí, líbí se mu design a Intel Macbooky Windows podporují, tak proč ne?
Odpověd je velmi jednoduchá:
Protože Widle jedou na Macbooku světe div se nejlépe. O komfortu používání – min. absolutně bezkonkurenčního track (či chcete-li touch) padu – nemluvě. V kvalitě zobrazení MB rovněž jen velmi těžko hledají konkurenci. Stejně tak i v bytelné a zároveň ultralehké konstrukci.
..pravda, někdy se i mistr tesař těžce utne, o to hůř, když opakovaně, že „aktivní“ „chlazení“ MB Air od 2018 výše – doufejme, že pasiv M1 nezopakuje cooling tragédii jak zmíněných Airů, tak 12″ MB – viz. i https://m.youtube.com/watch?v=iiCBYAP_Sgg
A pokud je tu ta ofiko možnost dvou ideálně trvale paralelních systémů na jednom stroji, tak (samo jen když jsou opravdu třeba) byl by hřích ji nevyužít :) Zejména, když takto zabijete 2 mouchy jednou byť primárně pro mnohé předraženou ranou ;) Být místo INTELu AMDéčko, hýkali bychom blahem. Snad nakonec i s Mx budeme :))
Ještě pro haters pořádek: ne na butterfly ani (h)různé display gate jsem určitě nezapoměl – kdož jsi bez viny (myšleno samo a to provořadě i na konkurenci ;) hoď kamenem :)
..nezapomNěl, sakra :D
Tak za tohle by ti měli udělit bludného balvana, nebo cenu vtip roku „Protože Widle jedou na Macbooku světe div se nejlépe“. MacBooky jsou děsný srá-če a to i PRO řady, Mac mini o ničem, jediné, co by dávalo smysl je Mac Pro, ale ten už je fakt spíš pro profi práci. Tk či onak Mac nedává žádný smysl, nemá oproti Widlím žádnou přidanou hodnotu, krom funkce kundolapu ve starbucksu….
Jinak aby to nebyl úplně OT, znám spoustu NB, které jsou 100x lepší, výkonnější, designovější, lehčí a praktičtější a elegantnější, než MB(Pro)…. chce to jen nebýt ignorant a nesrovnávat Macbooky za 70K s NB za 15-20K!
Mě připadá rvaní Windows do Macu jako zvěrstvo. Pokud to potřebuji jen občas, tak použiju vzdálenou plochu k nějakému PC a pokud pořád, tak si prostě nepořídím Mac.
Vyvíjím aplikace pro iOS, takže potřebuju Xcode, zároveň vyvíjím serverové věci v .NET ve Visual Studiu. Dřív jsem měl dva notebooky, ale už asi 8 let mám pouze Macbook s Parallels Desktop. Uznávám, že tolik lidí asi nebude, ale i tak to pro mě bude ohromné mínus, pokud v budoucnu budu muset mít zase stroje dva.
Tak to je uplne jednoduchy. Nektere aplikace pod Macem proste nejedou, a tak je zapotrebi jednou za cas jit na Windows. Napr. Office jeste donedavna na Mac nesel, nebo torrenty na nem nejdou dodnes.
Zaroven vetsina lidi ma v praci Windows a kdyz potrebujou doma neco udelat, tak muzou potrebovat stejny system.
Mit doma dva kompy nevidim jako reseni, ac o tom ted premyslim. A na pracovni si nic nenainstalujes, protoze nemas administratorska prava a ani nemas pouzivat notebook pro soukrome ucely.
Tudiz ja mam v Macbooku disk na pul – 40% disku pro Windows a 60% pro MacOS.
Dalsi vec je, ze sasi a kvalita zpracovani a display na Macbooku nema moc konkurenci, i proto tam lidi muzou cpat Windows.
Torrenty na Macu šly minimálně od roku 2012, kdy jsem si koupil můj první. Přestal jsem je používat, ale pochybuji, že by se to změnilo…
Nebo tu je specialista na excel, bi, vba apod. a používat pro něj widle pro něco jiného než excel hraničí s porodní bolestí matky s císařem narozeného dítěte.
To je můj případ – potřebuju Power BI a MS Access, které na macOS nejdou. Ale pravda je, že spíše okrajově, a tak radši používám remote než virtualizaci.
Já mám třeba notebook i macbook a na macbooku widle :D Jednoduše s win je pracovní kam si nic nedoinstaluju, ale mám tam vzdálený přístupy atd. Osobní je macbook kam bohužel vzálený přístup nedostanu a občas je potřeba třeba na diagnostiku u auta, nebo motorky napojit na pc. Prostě párkrát v roce je potřeba něco s WIN a pro me je macbook ideální na všechno ostatní :D
Ja si klidne taky obhajim, ze pracuji na obou platformach. V praci administrace prostredi primarne na WIN, ale na noseni a doma MacBook. Za prve je prijmene se orientovat v obou prostredich a mit povedemi o jinych platformach.
A ParallesDesktop neslouzi jen pro WIN, ale pro virtualizaci jako takovou. Testuji si ruzne veci, cili si nahodit Linuxovou distribuci na osahani vecer doma je taky dobre. Nez tyhle flame, tak me spise zarazi ze nikdo nereaguje na politiku ParallesDesktop, kdy pokazde nove verzi MAC OS, vas nuti k placenemu upgrade.Ver. 15 jsem koupil, ale 16 uz nekoupim. Nestoji to za to, pockam a pujdu jinou cestou pro virtualizace.
Máte pravdu, mají to v podstatě předplatné. Ale aktualizuji tak jednou za tři roky a nemám problém provozovat třeba 2 roky starou verzi PD na aktuálních MacOS.
Ver 15 na Big Sur nebezi, jedine kdyz se to trosku priohne, kontroluji si verzi OS pri startu.
Lidi a půjde na těch nových macích s M1 i Boot Camp? To už asi ne, co, když je to ARM?