Jistě si vzpomínáte na dobu, kdy jste mohli přijít se svým Mercedesem k dealerovi a nechat si v něm aktivovat GPS bez toho, aniž by museli servis cokoli namontovat. Stačilo vyťukat kód a najednou jste měli auto s GPS. Myslel jsem si, že ta doba je dávno za námi, ale když jsem nedávno nakupoval aplikace v BMW Connected, celkem mě zarazilo, co vše již BMW pro své vozy dodatečně prodává přímo v obchodě s aplikacemi. Můžete si jednoduše koupit adaptivní světlomety, aktivní systém udržování rychlosti, adaptivní podvozek nebo dokonce lepší zvukový projev vašeho vozu. To vše koupíte pouhým stisknutím tlačítka myši v BMW Connected Store a vo-a-lá, váš vůz má najednou tempomat nebo sám přepíná dálková světla. Nemusíte už chodit ani do servisu a vše vyřešíte sami z pohodlí domova.
Pro výrobce je často mnohem snadnější některé prvky do vozidla zkrátka namontovat a uměle zamknout jejich využití, než vyrábět množství různých součástek a z těch pak skládat jednotlivé vozy přímo na míru. Asi vás nyní zajímá, proč píšu o nějakém BMW obchodě na LsA. Důvod je celkem jednoduchý. V letošním roce totiž začal Apple používat stejnou politiku jako automobilky. Jedná se například o jas displeje u iPhone 12 a iPhone 12 Pro. Oba telefony mají fyzicky stejný displej, přesto verze s označením „Pro“ svítí jasněji. Grafický procesor u čipsetů Apple A12X a Apple A12Z je de facto stejný, přesto má každý procesor díky rozdílnému počtu odemčených jader jiný grafický výkon. Tento týden představený MacBook Air s procesorem M1 má v obou případech stejné grafické jádro, přitom jej Apple prodává ve dvou verzích s různým grafickým výkonem.
Ve všech výše jmenovaných produktech je navíc velmi podobné nebo prakticky stejné i vše ostatní a není tak problém v tom, že by Apple něco neuchladil, nedokázal napájet nebo nemohl kvůli jiným technickým záležitostem využít maximální potenciál dané komponenty. Zkrátka je pro něj jednodušší a levnější použít stejnou součástku a pouze v případě levnějšího modelu softwarově omezit její výkon. Nyní už Applu pouze stačí přidat do App Store sekci, ve které si budeme mít možnost výkon těchto komponent odemknout a využít jej tak na 100 % toho, co samotná součástka, respektive celý produkt dokáže. Stačí zaplatit a jas vašeho iPhone 12 bude stejný jako u iPhone 12 Pro. Netvrdím, že to Apple udělá a ani že to udělá v nejbližší době, ale když to dělají automobilky, proč by to nemohl dělat právě výrobce elektroniky.
Navíc je to celkem sympatické řešení. Nemáte zrovna nyní na účtu 35 tisíc na výkonnější MacBook, ale víte, že jeho výkon budete časem potřebovat? Nevadí, zkrátka si koupíte ten o pět tisíc levnější a za pár měsíců si jednoduše potřebný výkon dokoupíte. To vše bez toho, aniž byste museli navštívit servis. Vše z pohodlí domova a za pár vteřin. Jediné, co k tomu potřebujete, je Mac nebo iOS App Store a platební karta.
To by mne zajímalo, zda se časem objeví lidé, kteří se budou snažit auta i macy hacknout a prolomit.
A myslíš si, že lidé kteří se snaží hacknout macy tu ještě nejsou? :D
To se již samozřejmě děje… např. škodovka používá podobnou věc už dlooouho řádku let ( desetiletí) … a samozřejmě existují lidi, kteří ví jak, a doveou si řadu věcí aktivovat dodatečně.
v poslední době už to ale nejde tak snadno, neb se výrobce snaží cestu lidem zkomplikovat.
Ten procesor má méně grafických jeder protože se jedná o zmetkové čipy které je ale škoda vyhodit, když nejde jen jedno jádro na grafice a tak se deaktivuje a dá do nejlevnějšího modelu – těžko ho pak aktivujete když je vadné.
Takže ty jinými slovy tvrdíš, že Apple začal v roce 2018 vyrábět procesory pro iPady Pro (2020) a zmetky začal dávat do iPadů Pro (2018)? Nezbláznil jsi se? Je zcela evidentní, že Apple prostě softwarovým zamykáním šetří a ty tu přijdeš s takto ulítlou teorií. To je fakt gól.
Není to blbost. Běžně to tak dělají výrobci CPU i GPU. U iPadu Pro 2018 to vidím tak, že Apple prostě měl asi víc zmetků, a tak plošně prodával z uzamčenými jádry i ty lepší kusy, které by jinak mohly mít všechna jádra odemčená.
Teď zlepšil výtěžnost výrobního procesu, má méně zmetků, a tak si může dovolit ten menší počet zmetků prostě vyhodit a prodávat jen ty plnohodnotné s odemčenými jádry, kterých je teď víc jak v roce 2018.
Zcela běžně se tohle dělá s CPU i GPU, vygoogli si to. :)
Naprosto normální věc, které se říká binning.
vygoogli si cpu binning
Snůška keců. Rozdíl v jádrech a výkonu je proto, že ty čipy s horšími parametry jsou zmetky, odpad z výroby té lepší varianty. Místo toho, aby se vyhodily, deaktivuje Apple nefunkční jádro nebo sníží frekvenci, a může čip použít jako horší variantu. Žádná novinka, Intel i AMD to dělají dlouhou dobu. Ale hlavně, že je o čem psát, co…
Takto to nejspíš opravdu je. Ale rozdíl je v tom, že Intel a AMD ty zmetky značí jinak. Apple to prezentuje jako ten stejný čip se stejnými vlastnostmi.
Ne, prezentuje to jako M1 čip se sedmi/osmijádrovou GPU. Rozdíl označí. Podobně jako u Intelů píše počet jader, frekvenci a řadu, ale ne konkrétní označení.
Takže rozdíl mezi M1 v Airu a Pročku neexistuje?
Ne je to pořád ten samý M1 chip. U pročka je akorát aktivní chlazení, tudíž bude moct běžet déle na vyšší frekvenci a tím pádem mít lepší výkon.
Takže ty jinými slovy tvrdíš, že Apple začal v roce 2018 vyrábět procesory pro iPady Pro (2020) a zmetky začal dávat do iPadů Pro (2018)? Nezbláznil jsi se? Je zcela evidentní, že Apple prostě softwarovým zamykáním šetří a ty tu přijdeš s takto ulítlou teorií. To je fakt gól.
Má pravdu, funguje to presne tak ako to popísal a volá sa to chip binning. Do Airu idú naozaj tie isté procesory ako do Pročka, ktoré neprešli kvalitatívnym testom kvôli chybám vo výrobe a poškodené časti sa deaktivovali. Presne tak isto funguje Intel už od nepamäti – Core i3, i5 a i7 sú na začiatku identické čipy. Tie, ktoré splnili testy na 90% plus sú Core i7, horšie kusy sa sčasti deaktivujú a sú to i5 atď.
To fakt?: Gol seš ty, když tomu tématu nerozumíš, tak se k tomu nevyjadřuj, působíš pak trošku hloupě což asi nebylo tvým cílem :)
Ak ide o ten iPad – čip sa vždy nadimenzuje na lepšie vlastnosti, aké sa očakávajú vo finálnom produkte, lebo pri výrobe vždy dochádza ku chybám. Spomínaná A12 sa nadimenzovala tak, aby povedzme 80% mohli ísť do iPadov a 20% boli zmätky, takže sa tam nechala určitá rezerva. Pri záverečnej kontrole kvality sa potom deaktivovali poškodené časti a nastavila výsledná frekvencia tak, aby všetky iPady Pro v predaji mali plus-mínus rovnaký výkon a dokonalú stabilitu. Neskôr sa proces výroby zdokonalil a mohli ten istý čip púšťať o niečo lepší. S vyššou frekvenciou klesá stabilita. Niečo podobné sa robí u iPhonov – 11 Pro / 11 dostanú lepšie kusy A13ky a do SE idú menej vydarené so softwarovým obmedzením výkonu, aby boli 100% stabilné.
V dobe 2018 išli vydarené kusy do iPadu Pro v podobe A12X a menej vydarené v podobe A12 so softwarovo povypínanými poškodenými časťami do XS /XR.
Kedysi (mozno aj teraz) to bolo tak, ze procesor sa testoval na rozne frekvencie a podla toho dostal nalepku s frekvenciou. i3, i5,i7 mi pridu aj fyzicky ine (i7 podporuje veci ktore napor i3 nepodporuje). Ale mozem sa mylit. Bolo to uz davno.
U výroby některých měřicích přístrojů se to dělá přesně takhle. V továrně umí vyrobit přístroj, který měří supr přesně, ale povede se to jen třeba v polovině případů. Druhá polovina sice nedosahuje té nejvyšší přesnosti, ale stále je dost dobrá. Tak se kalibrací zjistí, jak dobrý každý výrobek je, a prodává se jako model s nižší přesnosí. A není to vlastně žádné balamucení, každý dostane přístroj tak přesný, jak si zaplatí. A firma docela ušetří, když zmetky nemusí likvidovat. Nejde o softwarové omezení (i když i to ta firma dělá, ale jen u jiných doplňkových funkcí). Nevím sice, co z toho dělá Apple (a chápu, že je to trochu jiné odvětví), ale i ten koncept s prodáváním zmetků se v průmyslu určitě používá. Není jisté, co z toho Apple pro M1 používá (a nejspíš se to nikdy nedovíme, protože by pak majitelům Airů připadalo, že si koupili zmetek), ale psát tady, že je ta teorie ulítlá, je trochu hloupé. Nicméně stejně psát, že to softwarové omezení je snůška keců, to je taky celkem liché. Obojí se používá a logické, kde která metoda ušetří náklady… 😊
Já bych ocenil kdyby zde LSA konečně něco udělala s diskuzí ! Je příšerný tou diskuzí projíždět a snášet nechtěné “otevírání” okna pro odpověď. Přeci to nemůže být tak složité toto odstranit ne ?
😃 souhlas