To, na co čekal každý fanoušek Applu se dnes večer splnilo a Apple po dlouhých letech s Intelem konečně představil svůj vlastní procesor Apple M1. Ten je od samého začátku navržen tak, aby ještě mnohem víc propojil hardware a software, v tomto případě macOS Big Sur. Apple je z novinky nadšený a tvrdí o ni, že se jedná o nejlepší procesor na světě v poměru výkonu na 1 watt energie. Na samotném Apple.com se pak o procesoru nemluví jako o něčem evolučním, ale doslova o největší revoluci v procesorech za poslední řadu let.
To nejdůležitější, co procesor M1 přináší je sjednocení většiny čipů do jednoho jediného. Všechny technologie, které Mac potřebuje pro svůj chod jsou spojeny do jednoho čipu (SoC), což přináší mnohem větší bezpečnost, výkon, rychlost a také energetickou efektivitu. Procesor M1 je první čip pro osobní počítače vyrobený pomocí 5 nanometrové technologie. Díky tomu se Applu podařilo dostat do něj největší počet tranzistorů, které kdy byly v jednom jediném čipu od Applu.
Procesor Apple M1 do sebe nově integruje kromě CPU a GPU také operační paměť, kterou nově Apple označuje přímo na svém webu jako jednotnou paměť. Apple M1 nabízí architekturu sjednocené paměti neboli UMA. Aktuální počítače mají na výběr buď 8 GB nebo 16 GB operační paměti. Jedná se o paměť DRAM, která je zabudovaná přímo v samotném čipu a ne uživatelsky možné ji nijak aktualizovat. Musíte si tedy zvolit správnou velikost operační paměti hned při výběru počítače. Ani v servise totiž nebude možné následně tuto paměť změnit. Výhodou integrované paměti je téměř nulová latence. Důležité komponenty, které počítač propojoval přes základní desku jsou nyní s výjimkou SSD přímo na jednom čipu. Výsledkem je, že všechny technologie v SoC mohou přistupovat ke stejným datům bez jejich kopírování mezi více fondy paměti.
Apple navrhl procesor M1 tak, aby mohl plynule přepínat mezi vysokým výkonem a vysokou energetickou efektivností. Díky tomu dokáže procesor použít maximální množství výkonu v době, kdy to potřebujete, ale zároveň šetřit co největší množství energie v době, kdy například jen surfujete na webu nebo procházíte maily. Apple díky kombinaci funkcí Big Sur a M1 čipu dokáže nabídnout až 3x lepší energetickou efektivitu než u Intelu. Na jeden watt energie dokáže procesoru udělat až 3x více práce.
Co se zabezpečení týká, píše o svém novém procesoru M1 sám Apple následující: „Kombinace čipu M1 a systému macOS Big Sur dává MacBooku Air vyspělé funkce zabezpečení a ochrany soukromí, které překonávají všechno v jeho třídě. Koprocesor Secure EnclaveSlouží jako základna na úrovni čipu pro kritické bezpečnostní funkce jako Touch ID nebo Apple Pay. A díky čipu M1 je rychlejší než kdy předtím. Vyhrazený engine na AES šifrování úložištěUchovává šifrovací klíče v bezpečí a zajišťuje ohromný výkon šifrovaného úložiště i ochranu dat. Funkce pro bezpečný start a běh systémuHlídají, aby se při spouštění počítače načítal jen důvěryhodný software Apple, a pomáhají chránit macOS za běhu. Zámek aktivacePomáhá zabezpečit Mac v případě ztráty nebo krádeže a zvyšuje šanci, že se ti ho podaří získat zpátky.“
M1 obsahuje nejnovější Neural Engine společnosti Apple s 16 jádrovým designem, který je schopen provádět až 11 miliard operací za vteřinu. Tento výkon se pak používá pro strojové učení, díky čemuž Apple tvrdí, že se jeho nové MacBooky a Mac mini dokáží učit mnohem lépe než jakékoli jiné počítače. díky tomu dokážete například ve Final Cutu zarovnat klipy, zvýšit ostrost v Pixelmator Pro a mnoho dalšího rychleji než kdy dříve. Každá aplikace, která využívá funkce Machine Learning neboli strojového učení nyní dokáže využít výkon Neural Engine a pracovat rychleji než kdy předtím. Apple samozřejmě aktualizoval veškeré své aplikace, které jsou součástí macOS tak, aby dokázaly využít co největší potenciál nových procesorů M1.
To nejdůležitější pro běžné uživatele je však to, že Apple M1 dokáže spustit aplikace pro iPhone a iPad. Je však nutné pamatovat na to, že vývojáři musí smai tyto aplikace mírně upravit a dát jim podporu pro Mac. Ze strany Applu to tedy je možné a vývojáře k tomu sám nabádá, ovšem je právě na vývojáři té či oné aplikace, zda se rozhodne, že ji udělá kompatibilní s macOS. Pokud aplikace kompatibilitu získá, pak je možné ji klasicky ovládat pomocí klávesnice a myši. Aplikace, které máte již zakoupené pro iOS zařízení a budou dostupné také pro Mac, budete mít samozřejmě na Macu také dostupné zdarma ke stažení, a to přímo v Mac App Store.
Apple přišel také s novou funkcí Rosetta 2, díky které můžete na macOS Big Sur na počítačích s procesorem M1 spouštět aplikace, které byly určeny pro Intel. Mělo by se jednat o veškeré aplikace, které jsou nyní dostupné v Mac App Store a dle všeho, bude možné na těchto počítačích spouštět také Windows (Apple to však oficiálně nepotvrdil).
- Nově představené Apple produkty bude možné zakoupit kromě Apple.com například na Alze, Mobil Pohotovosti či u iStores
Cip GA102 od Nvidie ma 28 miliard tranzistoru, a myslim ze neni nejvetsi, takze to s „nejvice tranzistory v jednom cipu“ taky nebude uplne pravda.
Ano, Apple M1 má „len“ 16 miliárd tranzistorov.
Od Nvidie má napríklad GA100 50 miliárd tranzistorov, FPGA od Xilinku má dokonca takmer 100 miliárd tranzistorov. Takže rekordy sú skutočne inde.
Apple si ale môže claimnúť prvenstvo čo sa týka procesorov pre mobilné zariadenia. Tak veľa tranzistorov pri tak nízkej spotrebe pravdepodobne nik nemá.
Pre porovnanie 4 jadrový Intel má len 2 miliardy tranzistorov.
Ano, ale autor pise cip.
Tohle je bomba, jsem zvedavej jak bude vypadat výkon a spotřeba v praxi
Chlapi ale uvědomme si, že takto brutální výkon, který naprosto deklasuje Intel a AMD s uživatelskými procesory by měl vézt k tomu, že mnohem více vývojářů přejde z Win na Apple. Protože prostě budou chtít programovat programy, které budou moc takový výkon využít.
Navíc když macbook air stojí 30k Kč, tak to bude super stroj pro korporace, které ho nebudou muset roky měnit i vzhledem k výdrži baterie, která může klidně třeba 6 let klesat na 4 hodiny a pořád to bude pro kancelářské pracovníky stačit. Tudiž firmy začnou vytvářet programy pro Apple.
A ještě navíc se pořád píše, že Microsoft pracuje na linuxových prvcích ve Windows 10 (nejsem odborník, tak nevím detaily), tak aby se nestalo dřív, že bude plnohodnotný Win10 pro ARM, než že stávající Win10 pojede v MacOS na M1.
Dodatek: Myslím, že tento den vstupuje do historie PC jako ZLOMOVÝ.
Určite kúpia air za liter než 2 lepšie 15’’ Winy na prácu pre pracovníka, kde to vydrží s prehľadom 10 rokov (keďže sa to nezasviní ako u teba doma pozeraním anime péčka) Ach naivita detí nemá hraníc. Je to iPhone s klávesnicou a bez dotykáča.
Richie: Tak to bych chtěl vidět. Třeba když jsem dělal v Seznamu, kupovaly se lidem Delly za 40k. Po dvou letech už se to sekalo jako svině, po čtyřech odepisovalo. Takovýhle Mac za 30k dává pro firmy totální smysl.
W10 pro ARM jiz existuje, korporace pro zamestnance kteri delaji jenom kancl veci opravdu nehledaji vykon, hledaji podporu a NBD zaruky, ty ma Apple (minimalne u nas) naprosto nulove.
Korporatni sw navic bezi na ruznych proprietarnich sto let starych windows aplikacich a neni realne je vymenit.
Proč by měl někdo dělat aplikace? Všechno směřuje na webovou technologií, rychle linky a serverové řešení
Jenom bych chtěl doplnit, že DRAM je na odděleném 1-2 čipech ve stejném pouzdře, bylo to vidět na prezentaci Applu, nikoliv na stejném křemíku jako M1 čip.
Tím snadno mohou dělat verzi 8GB a 16GB RAM, prostě je tam jeden nebo dva DRAM čipy.
Je videt, ze clanek psal clovek, ktery se bohuzel v technologiich nedokaze orientovat. Stackable memories dnes dela kdekdo. Pameti se obycejne vyrabi s vetsim poctem nanomentru nez samotny procesor. Ve finale „se slepi NAND, DDR a CPU“ do tzv. stack solution a vznikne SiP – system in package. Vyhodou oproti pameti na PCB nebo externim modulu je zkraceni delky vodicu od CPU smerem k pameti, takze vicemene odpadaji problemy se signalovou integritou (preslechy, odrazy u neprizpusobeneho vedeni atd.). Rozhodne to ale neznamena, ze takovy system nepouziva pameti cache. Podivejte se do nabidky ARM, ktera obsahuje L2 a L3 cache externi moduly. Pokud by byl system postaveny pouze na DDR pameti a L1 kazdeho jadra, pak by se vykonnost celeho SiP brutalne degradovala. Rozdil v pristupove dobe (k datum, instrukcim) mezi L1 a DDR je obecne v pomeru 1:100. Proto systemy obsahuji jeste L2 a L3 cache.
Karle zcela upřímně řečeno naprosto všechny informace v tomto článku bez jediné výjimky pochází z Apple.com…
Chapu, ze clovek, ktery v oboru nepracoval a nepracuje, muze toto info omylem prezentovat jinak. Ale verte mi, ze dnes se opravdu takto delaji procesory. Pokud si myslite, ze ne, tak se podivejte napr. na CPU Intel v napr. Dell XPS13. Take tam mate DDR on die – nemuzete DDR menit a rozsirovat. Proste se DDR da do stejneho pouzdra jako CPU. Podivejte se do data sheetu procesoru Intelu pro notebooky.
Jeste dodam, ze kazda prezentace je take o marketingu. A myslim, ze u Apple to plati dvojnasob:-) Tim netvrdim, ze by delali spatne veci.
Videl jsem blokove schema a novy procesor podporuje tzv. unified memory. Tzn. ze GPU pouziva DDR4 stejne jako ARM jadra. Tak to je opravdu spatne. Tzn. ze vsechny periferie (vysokorychlostni), GPU a CPU sdileji jedno uzke hrdlo – DDR4. Dnes do novych vyrobku (mobilu) jde technologie DDR5, ktera je vykonnostnim skokem v porovnani s DDR4 a diky pouzite vyrobni technologii je take uspornejsi nez DDR4.
Puvodne jsem si pri pohledu na foto myslel, ze se jedna o nejaky starsi typ – kde je na desce zvlast CPU a DDR. Ale pokud je to ten novy vykrik, tak je DDR napajena na desce vedle CPU a to je opravdu stare reseni. To uz je lepsi mit DDR na socketu. Je pravda, ze DDR takoveto velikosti nelze kombinovat s timto CPU ve smyslu stackable solution nebo mit DDR dokonce v jednom pouzdre s CPU.
Takze at si Apple tvrdi co chce, ale rozhodne se o zadnou revoluci nekona. Je to jen obycejny marketingovy zvast a kazdy, kdo se v teto branzi pohybuje, se jen musi smat.