Firma DJI, globální lídr trhu s civilními drony, představuje DJI Mini 2. Jde o druhou generaci kvadrokoptéry, která se díky hmotnosti stlačené pod 250 gramů vyhne nutné registraci (v řádu měsíců tato povinnost dopadne i na Českou republiku). Přestože jde o nejlehčí a nejlevnější letoun od DJI, na palubu se dostala bohatá sestava senzorů a technologií.
Evoluce a sofistikované palubní systémy
Prioritou pří vývoji dronu DJI Mini 2 byla bezpečnost. Díky pokročilému systému snímání obrazu a integrované GPS se zvládne vrátit na místo startu – ať už při ztrátě signálu, nebo když palubní computer na základě povětrnostní situace vypočítá, že v baterii dochází energie a je čas na cestu zpět.
Oproti první generaci je „Dvojka“ lepší ve všech směrech. V komunikaci ovladače s letounem došlo ke změně bezdrátové technologie z Wi-Fi na OcuSync 2.0. To je standard vytvořený přímo pro drony a znamená stabilnější připojení, vyšší přenosové rychlosti pro video, ale také zdvojnásobení maximálního dosahu na až 10 kilometrů (nutno však připomenout, že zákon pilotovi nakazuje nepouštět dron z dohledu).
Maximální délka letu poskočila na skvělých 31 minut, rychlost ze 47 na 58 km/h, maximální letová výška na 4 km a odolnost proti větru z levelu 4 na level 5. Zcela novou dimenzi otevírá gimbalem stabilizovaná palubní kamera. Jedna věc je mezigenerační posun rozlišení videa z 2,7K na plnohodnotné 4K. Vývojáři však zdůrazňují, že stejným způsobem se zlepšila i obrazová kvalita. Líbit se bude i nová schopnost ukládat fotografie do formátu RAW, který umožní pokročilé úpravy.
Ani začátečník se nemusí bát
Skvělé jsou funkce, které zpřístupní létání dronem i naprostým začátečníkům. Obslužná mobilní aplikace DJI Fly (kompatibilní jak s iPhonem, tak iPadem) obsahuje funkci Flight Tutorial, která vysvětlí úplné základy práce s dronem. DJI Flight Simulator vás pro změnu naučí létat ve virtuálním prostředí. Výhody jsou jasné – havárie na displeji počítače nestojí ani korunu, přitom fyzika a reakce jsou zcela věrné, takže pak můžete s klidným svědomím přejít na skutečný dron.
Applovská dokonalost a české ceny
Na produktech značky DJI je vidět jistá inspirace kvalitami, které jsou typické pro Apple. Ať už jde o čistý design, nekompromisní funkčnost, nebo dokonalou spolehlivost. A není to jen dojem, vždyť DJI a Apple jsou partnery. Tato spolupráce také znamená dokonalou kompatibilitu s iPhony a iPady.
Hned po čtvrteční premiéře se novinka začíná prodávat i v Česku. Základní DJI Mini 2 s jednou baterií a dvojicí náhradních vrtulí stojí 12 999 Kč. Zkušenější letci si však u DJI zvykli na bohatší Fly More Combo. Za příplatek 4 000 korun dostanete tři baterie, tři páry náhradních vrtulí, 360° klec, která při letu ochrání rotující vrtule, nabíjecí hub, výkonnou nabíječku, praktický batoh a řadu dalších drobností.
- Nový DJI Mini 2 koupíte u specialisty na Apple produkty Smarty.
Jak vyhnou registraci? Ničemu se nevyhnou. Pokud dron pořizuje záznam, bude muset být registrován a jeho majitel složit základní test z pravidel pro létání s drony.
Tak to bude platit v EU. V USA to je (asi aj stale bude) – bez registracie. Kazdopadne, co som cital tak C0 kategoria pod 250g moze lietat nad nezucastenymi osobami bez ich suhlasu. C1 co je nad 250g uz potrebuje suhlas.
Od 31.12.2020 budeš potřebovat na vše, co má kameru a není výrobcem zaregistrováno jako hračka, registraci.
EU porad vymysli ruzne hovadiny.