V očích mnoha příznivců je jablečná společnost po všech stránkách skvělá. Kromě toho, že se zasluhuje o vývoj perfektní elektroniky, tak například spolupracuje se společností (RED), která se snaží zvýšit povědomí o HIV a AIDS v afrických zemích, a mimo jiné dbá také na ekologii a na zanechávání co možná nejmenší uhlíkové stopy. To znamená, že používá především recyklované materiály a mimo jiné pak nově ke svým chytrým jablečným telefonům nepřibaluje nabíjecí adaptéry a sluchátka, jelikož už jich je na světě prostě a jednoduše dostatek.
Všechno tohle na první pohled dělá z Applu takovou společnost, kterých by mělo být na světě rozhodně více. Když se ale do celé problematiky ponoříte hlouběji, tak zjistíte, že v některých případech je konání Applu jednoduše nepochopitelné. V současné době by vám měl každý nový iPhone vydržet až celých 5 let, během kterých byste jej neměli vyměnit. Jednak kvůli tomu, že je výkon jablečných telefonů značně naddimenzovaný, a jednak právě kvůli ekologii. Během vlastnictví jediného telefonu byste si měli maximálně nechat vyměnit baterii, jelikož se jedná o spotřební zboží. Čas od času se ale může projevit nějaká hardwarová chyba, nejčastěji naschvál po záruční lhůtě. V mnohých případech lze většinu těchto hardwarových problémů vyřešit výměnou součástky kus za kus. Mnoho šikovných domácích kutilů by si mohlo tyto jednotlivé součástky vyměnit svépomocí, avšak Apple to v posledních letech značně znemožňuje.
V případě, že vlastníte nějaký starší iPhone, tak se vás prakticky žádné omezení netýká a můžete provádět jakékoliv opravy, které se vám zachce – tedy kromě výměny Touch ID, což je svým způsobem pochopitelné. Jestliže však patříte mezi vlastníky iPhone XS a novějšího, tak už si například baterii či displej jen tak svépomocí nevyměníte. Respektive ano, výměnu provést můžete, každopádně se vám poté v Nastavení objeví hláška o tom, že jste využili neoriginální baterii, kvůli čemu pak nemůžete sledovat ani její kondici. Od iPhonů 11 se poté stejná hláška objeví v případě, že vyměníte displej. Nemožnost výměny Face ID poté nejspíše ani zmiňovat nemusíme, zde zůstala pravidla stejná jako u starších iPhonů s Touch ID. U nových iPhonů 12 však Apple pokročil ještě na další úroveň.
I přesto, že je iPhone 12 (Pro) k dispozici teprve několik krátkých dnů, tak už se na internetu objevila všemožná videa, ve kterých jsme se dočkali rozebrání těchto zařízení. Jedno takové video natočil i youtuber Hugh Jeffreys, který se rozhodl zakoupit dva identické (až na barvu) iPhony 12. Oba dva tyto iPhony se rozhodl rozebrat a vyměnit mezi nimi základní desky, čímž jednoduše zjistil, co všechno po výměně funguje a co naopak nikoliv. Jak už jsem zmínil výše, tak bylo potvrzeno, že se po výměně objeví celkově tři hlášky, a to ohledně pravosti baterie, displeje a nefunkčnosti Face ID. Po delším používání „upravených“ iPhonů však Hugh zjistil, že mimo jiné správně nefungují ani zadní moduly fotoaparátu. Tyto moduly se samozřejmě Hugh rozhodl opět přepojit na původní základní desky, na kterých fungovaly bez problémů, takže se potvrdil fakt, že doopravdy nefungují na jiných základních deskách.
Dost možná se ptáte, jakým způsobem může Apple využití neoriginálních, popřípadě nepůvodních dílů, rozpoznat. Každý jeden díl má v sobě zapsané jakési unikátní sériové číslo, které je mimo jiné zapsané také na základní desce. Pokud se tato čísla shodují, tak je vše v pořádku, pokud však základní deska zjistí neshodu, tak o tom uživatele ihned informuje. Existují sice různé speciální nástroje, které dokáží sériová čísla přepsat, každopádně u posledních modelů už i tyto přístroje selhávají a iPhone i přesto neoriginální původ pozná. Pro spotřebitele to znamená, že v případě jakékoliv opravy svého novějšího iPhonu musí navštívit pouze autorizovaný servis – opravu si tedy doma „na koleni“ jen tak neprovede. Autorizovaný servis je samozřejmě často několikanásobně dražší, každopádně zde máte jistotu originálních dílů. Pokud si spotřebitel nějaké zařízení koupí, tak by podle mě měl mít možnost svépomocné opravy, a to i přesto, že může zařízení zničit. Nutno podotknout, že oprava v autorizovaném servise často vyjde opravdu draze a uživatelé tak přemýšlí spíše nad zakoupením nového zařízení, než nad opravou, čímž vzniká nadměrný elektro-odpad a otázka, zdali je Apple opravdu tak moc ekologický, jak se na první pohled zdá. Jak tohle chování vnímáte vy?
Vzhledem k tomu, ze iPhony pouzivam od modelu 5 a jeste jsem nikdy servis nepotreboval, tak me to nechava chladnym :)
Docela ti tu jistotu závidím. Máme doma čtyři Apple zařízení a u iPhone 8 tři dny po zakoupení odešel Taptic Engine, u iMacu po devíti měsících používání základní deska – oprava 25 tisíc, pokud by nebyl v záruce. Tolik ke spolehlivosti produktů Apple.
Marne premyslim, kdy jsem potreboval servis apple, ale zkusim to….
13 telefonů, 4 notebooky, 4 watche,3 tablety a dalsi prkotiny (apple TV, airport…).
Jediny telefon a to jeste po roce a pul, kdy uz sem ho prodal, ale puvodni vlastnik me pozdal o zajisteni zarucni opravy, a vcera mi pleskla original nabijecka – muze byt i z doby ip4, fakt nevim od ktereho telefonu je.
Takze nemuzu rict na kvalitu ani slovo.
Slavek: 2 telefony, iMac, MacBook Air, dvě reklamace, takže 50% poruchovost. A v mých 47 letech první reklamace u zařízení tohoto typu, nikdy mně telefon nebo počítač neklekl. Takže mám vážné pochyby o té neotřesitelné kvalitě Apple produktů. A chovám se k tomu pěkně, u tři roky starého iPhone 8 bys po výměně ochranného skla nepoznal, že byl používaný.
Je to od Applu docela vychcané…
Třeba tak, že se nevyplatí krást iphony na náhradní díly.
Většina těch komponent vyžaduje po výměně pro správnou funkci kalibraci, ano foták bude fotit, ale už třeba nepůjdou správně složitější fičury s rozmazáním pozadí atd. Teď si zkuste představit, že koupíte klidně ve značkové prodejně (např iWant – program Selection+) z druhé ruky takový „opravený“ mobil a něco vám na tom nepůjde správně. První na co budete nadávat je apple, že je to šmejd atd, čili budete mít špatnou zkušenost s tou značkou a už si ji pravděpodobně nekoupíte. Takhle máte jistotu, že všechny díly jsou originál a zařízení by nemělo mít žádnou vadu způsobenou neodborným zásahem.
Velká část bazarovek je nějakým způsobem postižená.
Nějak jsem z článku nepochopil, jestli tedy baterii vyměnit lze, ale zobrazuje se hláška o pravosti (z článku to tak vyplývá), nebo jestli to nejde vůbec (to vyplývá z titulku).
No baterii samozrejme vymenit lze a autorizovaný servis to udělá stejne draze, jako neautorizovaný a celá ta debata je bouře ve sklenici vody. Když se projdete po Praze, zjistíte, že opravy mobilu dela kazdy, kdo má do prdele díru – je to dobrej byznys, no a apple jim do toho hazí vidle, takže je jasný, že ty co tu kvičí, budou práve tyhle pouliční a sem tam jimi zmasírovaný zákazník, kterému nalijí do kebule, ze apple jen swapuje za 80% ceny telefonu.
Pro srovnání namátkově iP11Pro baterka: Autorizovany – 2590, pouliční 2850
ip11pro LCD autorizovany – 8190,- pouliční 13450!! Takže o 5tis dráž dostanete díl u kterého uvádí „Stejně kvalitní zobrazení displeje“ No to je pecka! A kde je pokracování fabrické záruky? Vodotesnost? A dalsí
Tak me o nejaky neautorizovany servis nejde. Baterku do iPhone 7 jsem si ted za pul hodiny vymenil a nova stala s dopravou 600,-. Displej iPhone 6s jsem manzelce vymenil za asi hodinu a pul a stal asi 1800,-.
zbynda: dobre, nebavime se o paštikách, za kterou ti v MP nedají ani 1500 pri výkupu. LCD na 6s se da koupit do 500kč a baterka za 150. Mimochodem, ani jeden z tech modelu nema tu „fičuru“ o ktere je v clanku řeč.
Říká se tomu greenwashing. U Applu je na takové úrovni, že máte pocit, že zachraňujete planetu koupením každého nového produktu.
Apple je firma vyrábějící spotřební elektroniku a cílem je vytřískat z vás každý cent. Na nějakou opravitelnost a ekologii se nehledí. Věřím, že mají průzkum a studii i na tohle. Vědí úplně přesně kolik dollarů jim tohle znemožnění oprav vydělá. Na tom se ale nedá nic Applu vyčítat, pokud jim tahle politika každým rokem přináší větší zisky a lidem to nevadí (pořád Apple kupují).
Ja jsem byl na 99 procent presvedceny, ze letos vymenim iPhone 7 za 12. Ale kdyz Apple tak jede na ekologii, ze nedava ani nabijecky, tak jsem si rikal, ze budu uplne nejvic eko a jeste rok se sedmickou vydrzim ;)
Pri nakupu nepremyslim, jestli rozbiju display a jestli pujdu na opravu do obchodaku, aby mi ho tam vymenil 20 lety floutek, co vcera vystoupil z vlaku Uzhorod – Poprad – Praha a diva se u toho na Youtube – “how to iphone X dissasembly” :-)
Kouknul se nekdo na cenik vymeny baterie treba v Ceskym servisu a nejakem neautorizovanem? Ten rozdil je minimalni, a zatim co v prvnim dostanete origo dil od vyrobce a se zarukou, v tom druhem na 90% nejakou kopii bez vnitrnich ochran a od jakehokoliv nasledneho problemu daji ruce pryc.
Přidám se k debatě o tom jak Apple dělá tu ekologii. To že vyhodili sluchátka a nabíječku se zdá jako zajímavý krok pro ušetření uhlíkové stopy. Ale co když každý kupující by si tu nabíječku a sluchátka chtěl koupit ? Apple by je měl mít přece skladem aby je mohl poskytnout. Tudíž je stejně vyrobil ne ? Nebo tomu rozumím špatně ? Díky za nějaké reakce 😁
Pokud by to bylo, jak píšeš, potřeboval by je samozřejmě vyrobit pro každý iPhone. Jenže Apple zhruba ví, jaká bude poptávka a že je to tedy nereálné.
To je asi jako by sis založil továrnu na nějaký nový produkt a šel jich vyrobit šest miliard s tím, že každá domácnost bude chtít jeden.
Valna cast zakazniku sluchatka nikdy nevybalí. Bud je nepotrebuje, nebo ma airpods.
Co se tyka nabijecky, mam doma asi 20 ruznych a vsechny maji USB. Samozrejme ted s tim USB-c je to trochu ochcavka, ale ja mam i takovou, takze dalsi nepotrebuju.
V podstste kam se doma, podivam, tam lezi nejaky sluchatka ( jsem na ne uchylnej) a v kazde mistnosti mam nekolik nabijecek (usb, usb-c, lightning…. kuchyn, pracovna, loznice, deti..)
Hele v první chvíli mě pojalo taky naštvání, že A nad chce jen ochota a vydělat na sluchátkách a nabíječce. Ted přemýšlím, že svou 5 let NOVOU 6S vyměním za něco novějšího a uvědomil jsem si, že kabel k nabíjení mám v každé místnosti, autě, kanclu a sluchátka používám už 4 roky z balení od Samsungu (služebák) :-D sluchátka sále fungují a využívám je proto, že ty A mě nesedí v uších, potřebuju ty silikonový špunty. Shrnutě nabíječek mám x a jejich základní sluchátka mě nesedí a leží v šuplíku, v plánu AirPods Pro, takže potřeba to dnes už není – dost lidí má A a tudíž i nabíječky an případné půjčení a to nemluvím o bezdrát nabíjení – Pumpy, obchoďáky, …
Apple si jednoducho spravil anketu, ked tam dal vzorku 10-tisic ludi, ktorych sa spytal, ze ci by si nabijacku kupili, tak ma v tom jasno.. Ked mu 60% ludi povie ze by si ju kupili, tak z mnozstva vyrobenych iphonov vyrobi 65% nabijaciek a ma vybavene..
Za vsim jsou penize a zadna ekologie… kdyby tam nabijecka byla, stal by ten telefon uplne stejne. Vydelaji vic a jeste to krasne schovaji, za ekologii.
Presne tak, vsechno co je ekologicke nebo bio je drahe :-)
Tak to je hnus, je to cca 14 dni co jsem menil v servisu zadni fotak u XS, protoze se mi rozbila asi clona a prestalo to ostrit a duvod ? Mel jsem mobil jako navigaci na motorce a nejspis se to proste uvnitr nak vibracema rozbilo, tak bacha na to u motorky :) mmj 1900 novy fotak plus 500 prace ..
Je to jednoduché. Náhradní foťák člověk koupil za pár stovek, ale za originál Applu vyplazí pár tisíc. O nic jiného nejde.
Dělám v servisu a počet například iPhonu 7 s vadnou kamerou je opravdu vysoký. Ani nemusí být úplně vadný, jenom se na něm udělá tmavší flek.
O výměně baterie ani nemluvím. Originál výměna skoro předčí cenu použitého telefonu. S displejem už jsme na ceně vyšší.