Když jsem si konfiguroval svůj nový iMac, záměrně jsem jednu položku nechal nezměněnou. Operační paměti od Applu jsou zkrátka velmi drahé a kdyby alespoň byly od Applu, pak bych ten důvod tak nějak dokázal pochopit. Ovšem zaplatit za operační paměť od Samsungu částku atakující osmdesát tisíc korun se mi zdá přeci jen trošku přehnané. Naštěstí nový iMac 27″ 5K nabízí možnost uživatelské výměny operační paměti a tak si můžete koupit operační paměť za zcela jinou cenu a tu si pak do iMacu vložit během pár minut. Díky tomu jsem si ke své konfiguraci iMac 27″ 5K s 3,6GHz 10jádrový Intel Core i9 desáté generace, Radeon Pro 5700 XT s 16 GB paměti GDDR6 a 1TB SSD uložištěm přidal 128 GB operační paměti.
Mnoho lidí bude jistě namítat, že tolik paměti není možné v běžném provozu počítače využít a i já si uvědomuji, že je to skutečně extrémní množství paměti. Ovšem když si dokážete tuto paměť díky možnosti její výměny sehnat za stejnou cenu, za jakou Apple nabízí 32GB, pak moc není nad čím přemýšlet. Osobně jsem sáhl po pamětech od společnosti Samsung, které jsou samozřejmě DDR4 a nabízí frekvenci 2666Mhz. Jedná se tedy o stejné paměti, které vám Apple namontuje do iMacu, pokud si je zvolíte přímo při jeho konfiguraci. iMac 27″ 5K nabízí čtyři sloty pro moduly operační paměti, které v mém případě využiji pro čtyři 32GB moduly, tedy celkem 128GB RAM.
Samotná výměna operační paměti je velmi jednoduchá. Stačí počítač vypnout, odpojit od něj všechny kabely a poté jej opatrně položit na stůl displejem dolů. Stůl je samozřejmě ideální pokrýt čímkoli, co zamezí poškrábání displeje. Já jsem iMac překryl ochranou, ve které dorazil a položil jsem jej na peřinu, jenž jsem položil na stůl. Díky tomu jsem měl stoprocentní jistotu, že nedojde k poškrábání displeje. Vše můžete dělat i když počítač stojí, ovšem je to výrazně méně pohodlné. Jakmile máte iMac položený, stačí zatlačit na plastovou packu, kterou najdete hned nad napájecím konektorem. Jakmile ji zamačknete, otevřou se dvířka, pod kterými se již ukrývají samotné moduly operační paměti. Ty jsou nacvaklé ve vysouvacích slotech, které stačí na bocích zmáčknout a získáte tak přístup přímo k modulům.
Pokud máte stejně jako já konfiguraci s 8GB RAM, pak v iMacu naleznete dva moduly s 4GB pamětí. Jakmile je vytáhnete, stačí zasunout do čtyř slotů 4x32GB operační paměti a vše zacvaknout zpátky. Jedná se o operaci, jenž zvládne skutečně každý sám doma a není kvůli ní potřeba navštívit servis, navíc vám zabere skutečně jen pár minut. Jakmile zapnete počítač, můžete se okamžitě podívat, zda všechny moduly fungují jak mají. Stačí v menuBar zvolit logo Apple a následně možnost O tomto Macu a tam následně možnost Paměť. Zde byste měli vidět 4x 32GB operační paměti.
Abychom se mohli společně podívat na efekt, změřil jsem nejprve počítač tak, jak mi došel, tedy v konfiguraci iMac 27″ 5K s 3,6GHz 10jádrový Intel Core i9 desáté generace, Radeon Pro 5700 XT s 16 GB paměti GDDR6 a 1TB SSD a 8GB RAM. Upozorňuji, že se jedná o počítač, který byl pouze uveden do základního nastavení bez toho, aniž by v něm byla jakákoli data nebo cokoli, co by mohlo ovlivnit jeho výkon. Jedná se tedy o zcela nový, pouze vybalený iMac. Ten v této konfiguraci s 8GB operační paměti dosáhl v rámci měření pomocí Geekbench 5 skóre 7645 bodů.
Ihned po měření jsem počítač vypl, vyměnil v něm moduly operační paměti, která se tím navýšila na 128 GB RAM a opět jej hned po zapnutí otestoval. Výsledky tedy nejsou ničím ovlivněny a oba testy jsem provedl před tím, než jsem začal do počítače cokoli instalovat nebo jej nastavovat k obrazu svému. iMac 27″ 5K s 3,6GHz 10jádrový Intel Core i9 desáté generace, Radeon Pro 5700 XT s 16 GB paměti GDDR6 a 1TB SSD a 128GB RAM dosáhl v měření pomocí Geekbench 5 skóre 9691 bodů.
Rozdíl je tedy jak vidíte sami skutečně markantní. MacOS dokáže využít tolik paměti, kolik mu ji dáte a to díky tomu, že se jedná o UNIXový systém. Systém totiž začne do paměti cachovat věci, které pak otevíráte přímo z ní a chod počítače je díky tomu výrazně rychlejší. Samozřejmě záleží především na tom, s jakými aplikacemi a soubory pracujete. Čím více prostoru v rámci operační paměti však MacOS dáte, tím více jej využije a vám se tak zrychlí práce se systémem, soubory a aplikacemi.
S autorem článku jednoznačný souhlas! Sám jsem do verze 2017 Dokoupil paměti a rozdíl je opravdu znát. Jen se chci zeptat na jednu vec – stává se mi, ze mi obcas začne silně “hucet” vetrak. Nepomůže nic kromě vypnuti, vypojeni ze zasuvky, počkat chvilku a znovu vše zapnout. To se mi dělo od zacatku koupi iMacu, bez ohledu na velikosti RÁM. Poradili byste mi prosím, jak se tohoto nešvaru definitivně zbavit?
Zkusil bych se podivat na acivity monitor, tohle bude nakej proces, ktery vytezuje CPU a proto se spousti ventilator. Nekdy tohle resi parametr reset, ale v prvy rade bych kouknul co tam bezi za proces, co zere CPU cas…
Paneboze proc? Proc jste tam nenechal dat original Apple pameti? Vzdyt je prece lepsi si priplatit za kvalitu a ekosystem, takhle to je nekvalitni jako lagdroid a windows pc
Dnes zase maminka zapomela dat leky?
blbec
A na kolik vyjdou ty čtyři 32GB moduly ? K tomu vypočtu vim, že to nebudou násobky, ale čekal bych větší rozdíl než jen 2000 bodů
Tak nevim realne k cemu 128GB ale budiz, proc ne. Ja bych ale zkusil opravdovy test v aplikaci a ne nejaky synteticky bench, ktery samozrejme v testu zohlednuje mnozstvi pameti. Ja mam „jen“ 32GB ale mam svou specifickou praci a vic ji nepotrebuju. :) Samozrejme zaklad 8GB je smesny, jako minimum dnes beru 16GB.
Přesně jak říkáš, 8GB ram na 5k iMacu je fakt vtip. S takovou pamětí je ten počítač pomalej už po rozbalení z prodejny…
Blby je to u 21,5″. U tech 2019 to slo realne pridat, ale clovek by musel vyjebat celej board plus odlepeni displeje. Jsou tam dva volny sloty. Nic moc prace. Opruz. Ja si pridaval sam 32GB do macmini, taky trosku piplacka. Pak jsem prepastoval CPU a kdyz jsem to cely slozil tak jen pííííííp a nic a tma. :)) Tak zase rozborka a znovu jsem dotlacil ram do slotu. Nevim cim to realne bylo, ale od ty doby klidek.
Já teda nevím… osobně mám iMac 5K Late 2015 a v něm 8GB RAM. S postprodukcí videa jsem neměl jediný problém. Úprava fotek v PS a nebo korekce barev v DaVinci resolve taky bez problému. Razantní zpomalení jsem začal pociťovat až s přechodem na MacOS Mojave během minulého roku, ale co se práce ve výše zmíněném spektru stále na použitelné úrovni :-)
Adam: Jasně, tak je otázka jestli to chceš používat na použitelné úrovní, nebo na úrovní která tě „neomezuje“… Dávám to do uvozovek protože to omezení je dost relativní :) Ale jinak jak jsem psal, Nový 5k iMac 2020 je s 8gb ram zoufalost. Pokud jsem měl otevřený Chrome, Spotify a překlikával do Atomu často se sekal, po zakoupení 32GB ram je ta rychlost neskutečná a úplně jinde… Ale neříkám že to tak musí mít všichni :)
Naco su male a velke pamate? Nasmu grafikovi na retuse footagov 8 GB plne postacuje.. potrebuje vsak MAC OS a TOP display – ktory iMac ma… Vedla v studiu sa ale robia zlozitejsie simulacie napr. v softweri Houdini, ktory zhltne 128 GB RAM za malu chvilu… staci tak?
Taky jsem základ rozšiřoval, ale jen přidáním 2×16 giga. Takže původních 2×4 + 2×16 = 40 giga a bohatě stačí.
přesně taky sem přidal paměti ale ne od apple..
Poradí mi tu někdo, kde koupit dobré a vhodné paměti do iMacu prosím?
Jakou značku a na kterém shopu mám pořídit?
8GB (1x 8 GB) / DIMM DDR4 2400 MHz / Non-ECC, Un-registered (un-buffered) / Zelená / 1.2V
Třeba tyto
Tenhle článek už tady byl, ne? Zajímalo by mě, na co lidi ty RAMky používají, jakože čím víc RAM tím víc Addidas :-DV práci jedeme na 8GB (doma mám předimenzovaných 16GB) a naprosto to na vše stačí, Photoshop s hromadou vrstev a velkou historií, rendering, střih videa, naprosto stačí. Leda, že by na tom člověk spouštěl nějaký spešl soft, nebo tam měl RAMDISK.
„Na doma“, možná ok(i když u dnešních taky dost pochybuji), nicméně ti kteří mají pc taky na práci tohle rozšíření fakt ocení. Já tisknu fotky a když jsem poslal k tisku např. 500 fotek cca kolem 1Tb, tak bych taky mohl čekat pár minut než se vůbec začalo něco dít. Zatím mám rozšířeno „jen“ na 24Gb, ale i tak je to rozdíl hodně velkej ;) Prostě jednomuto stačí, druhýmu ne. A autor má pravdu. Pokud člověk není uplně levej, zase nemusí zbytečne rozhazovat, tak je ta výměna až triviálně jednoduchá.
Pane autore napsal jste : „byly od Applu, pak bych ten důvod tak nějak dokázal pochopit“. Přesně diagnóza Apple. Dobře si ta firma vychovala poslušné ovce, přesně jak jste sám uvedl.
když myslí od Applu, myslí nějakou přidanou hodnotu od Applu, ne tupý nápis. Na RAMce toho tolik přidat nejde. I když rozdíl mezi A DATA a SAMSUNGem nějaký bude. V technologii i ceně.