Pokud jste doufali, že se letos Apple s cenami svých iPhonů umoudří a po třech letech představí prémiové modely za výrazně méně než 30 tisíc korun, zřejmě vás úterní Keynote zklamala. U klasických iPhonů 12 se totiž obecně očekávalo nasazení nižších cen a nikoliv start na 21 990 korunách u 12 mini a 24 990 korunách v 12. V případě řady 12 Pro se pak opět bavíme o částkách překračujících až na jednu výjimku (konkrétně základní model 12 Pro) třicetitisícovou hranici. Novinky se tedy rozhodně nedají označit za levné, což pocítíte i v případě, že se rozbijí a to tak, že se vám na ně nebude vztahovat záruka.
Na drahé mimozáruční opravy iPhonů jsme si začali pomalu zvykat s příchodem iPhonu X, který jako první přinesl OLED displej, ale nabízel třeba i skleněná záda kvůli bezdrátovému nabíjení. Cenu oprav o rok později ještě více vyšponoval příchod iPhonu XS Max, který z iPhonu X přímo vycházel, avšak byl o poznání větší než on. U toho vyšla mimozáruční oprava displeje u autorizovaných servisů na 329 dolarů, tedy v přepočtu 7500 korun bez daně a dalších poplatků. Za 5,8″ OLED iPhony se pak při výměně displeje platilo 279 dolarů (tedy zhruba 6400 korun) A jelikož disponují iPhony 12 typově velmi podobným displejem, Apple si za jejich mimozáruční opravy účtuje velmi podobné částky jako v předešlých letech – konkrétně 279 dolarů u 6,1″ modelů (tedy asi 6500 korun bez daně a dalších poplatků). Vyplývá to alespoň v jeho cenících servisů, které aktualizoval. Znovu však opakuji, že tuto částku zaplatíte pouze v případě, že si displej rozbijete vlastní vinou. Pokud však bude trpět například výrobní vadou, vztahuje se na něj záruka a Apple vám jej opraví bezplatně. A jen tak pro zajímavost – výměna 6,1″ Liquid Retina displeje iPhonu 11 vás vyjde zhruba o třetinu levněji, konkrétně na 199 dolarů (tedy asi 4600 korun). Rozdíl je tedy skutečně markantní, což je však vzhledem k rozdílné ceně LCD a OLED displeje naprosto jasné. Pokud by vás pak zajímalo, kolik si bude Apple účtovat za výměny displeje 5,4″ a 6,7″ modelů, na tuto otázku vám zatím odpovědět nedokážeme. Jelikož se totiž tyto modely zatím nedostaly do prodeje, v ceníku oprav Applu zatím chybí. V případě většího iPhonu se dá nicméně očekávat, že u něj Apple zachová stejnou cenu jako u oprav 6,5″ iPhonů – tedy 329 dolarů nebo chcete-li 7500 korun. Jakákoliv jiná částka by totiž byla vzhledem k cenotvorbě servisu displeje 6,1″ iPhonů, které jsou přímými nástupci 5,8″ iPhonů, překvapivá.
Zdá se vám 279 dolarů za výměnu displeje moc? Pak vězte, že se můžete při opravě dostat na daleko šílenější částku. Pokud se vám podaří telefon zničit ještě více – například rozbitím skleněných zad – a budete je potřebovat vyměnit, dostanete se na částku ještě o poznání vyšší. Apple si totiž v takovém případě účtuje 549 dolarů v případě modelu 12 Pro a 449 dolarů v případě iPhonu 12, což je v prvním případě skoro cena, za kterou v USA seženete bez daně iPhone XR v základu, tedy se 64 GB úložištěm (ten tam totiž vychází na 599 dolarů). I zde je navíc samozřejmě potřeba počítat s tím, že v tuzemsku vás tato oprava vyjde u autorizovaných poskytovatelů služeb ještě dráž kvůli započtení daně a dalších poplatků. Co se pak týče ceny ostatních mimozáručních oprav iPhonů 12 mini a 12 Pro Max, platí zde totéž, co výše – tedy že ještě nejsou zaneseny v ceníku.
Ceny oprav novinek jsou tedy opravdu vysoké, z čehož plyne jediné – je potřeba se mít při jejich používání na pozoru. Stačí totiž chvilka nepozornosti a vaše peněženka či platební karta bude rázem o tisíce korun chudší. I tento rok však Apple odolnost skla, které na iPhony použil, dle svých slov výrazně zvýšil a tudíž by se při drobnějších karambolech nemělo rozbít. Náhoda je však b…. a tak je určitě lepší vždy fungovat tak, aby vůbec nebyla pokoušena.
- Nově představené Apple produkty bude možné zakoupit kromě Apple.com například na Alze, Mobil Pohotovosti či u iStores
ano pro nás jsou to nehorázné ceny ale běžný Američan si vydělá na nový iPhone jen za pár dní..my celý měsíc.. pro ně ty telefony nejsou drahé..pro nás ano.. kdyby sme měli výplaty jako v Německu třeba 70 tis měsíčně tak je to i pro nás lepší..
Jste na omylu. Ty platy nejsou tak vysoké, jak si myslíte. Teď mluvím konkrétně o Německu. A v Americe jsou iPhony levnější jen díky daním a dost velké dotaci od operátorů. Ta cena opravy je raketa pro Američana i Němce.
Davide, mýlíte se vy. Medián průměru mzdy v US je cca 33 000 dolarů ročně. V Německu za rok 2019 dokonce 34 000. U nás to bylo 21 000 dolarů.
Operatori davno nic nedotuji
Nadruhou stranu je levnejsi si koupit telefon za sve a platit za neomezeny tarif do 500,- mesicne nez platit 3000,- mesicne a mit telefon od kuruny po par stovek
To Dominik: podle Vasich cisel vychazi media mezd v CR pres 40.000 kc a tolik neni ani prumerna mzda 🤣
K007, rec je o americkych operatoroch.
Je jasne ze jsou to US operatori
Ale dotovane to bylo i u nas
Ja mel treba u TMO tarif na neomezene volani, sms a 1,5gb dat za cenu temer 3.000,-
Se smlouvou vyznamneho zakaznika jsem mel 50% na sluzby cili tarif pod 1500,- a kupoval jsem jako novinku na kterou jsem cekal az se naskladi – iphone 5 16gb za cenu 3500,-
Dneska mam tarif kde je neomezene volani, sms a 15gb dat za 449,- a telefon si holt koupim sam.
Lepsi zaplatit cca 5.500,- rocne za sluzby a koupit si telefon, ne se uvazat ze za 2roky zaplatim na sluzbach 30tis a dostanu telefon vyhodneji
jj nemeckou mzdu, ale moc se nanadrit a naklady na zivot jako v CR, ze? :-D Ja na novy iPhone vydelam do obeda. Kdyz se teda rozhodnu jit do prace. Tak zacni makat a nefnukej. Az budes svemu sefovi stat za tech 70tis, tak ti je da. Mi zamestnanci takovou mzdy maji.
Zajimal by me procentualni prumer zarizeni, kterym se meni displej. Osobne mam druhy iphone, prvni stale mame doma a pouzivame ho a neresil jsem nikdy potrebu vymeny displeje. Drive jsem mel plno telefonu s androidem ( take velkym displejem) a menil jsem ho jen jednou, protoze me chytl rapl a telefon letel jetelem. Takze na cca 6-8 telefonu jsem mel jednu vymenu. To jsem jeste menil spis z duvodu, ze jsem telefon mel rad. Ted bych se asi na to u starsiho telefonu vykaslal. U noveho pristroje bych se asi rozhodl pro vymenu kompomenty, ale nerekl bych, ze ta castka by cloveka mela hned odradit. Kdyz je clovek sikovnej, tak si na to vydela za par hodin. Vychazim teda z predpokladu, ze si nekupuju iphona za 30tis, kdyz si vydelam 15tis. mesicne. Pak asi nema cenu chodit pro iphona a smirit se s kvalitnim a konkurence schopnym xiaomy nebo podobnym telefonem.
Iphone pouzivam od 2008
3G / 3GS / 5 / SE
A displej jsem nikdy nerozbil na zadnem
Což o to ten displej… Záda jsou problém… Ono totiž 20 tis za prasklé záda se platí už delší dobu. Řešil jsem to na iPhone 11 pro max. Hlavní problém je ten, že zadní kryt je prilepeny na konstrukci, cti je neopravitelny. Těch 20 tis není za opravu, ale Apple prostě za 20 tis vymění celý telefon (a myslím že ještě musí být platná zaruka). Takže to je… No velký strašák. Stačí aby telefon špatně spadl I z malé výšky a je po ptakach….
Opravit to jde. Buď vyměnit pouze sklo nebo celé záda, ale nikomu se to do toho nechce. Je to otázka 2-3 hodin práce
A proto je lepsi si platit AppleCare+ nez ceska zaruka u Alzy a pojisteni proti rozbiti hadam :) nebo by stalo za srovnani.
Nakupujte ovečky, nakupujte…
Rozbíjejte ovečky, rozbíjejte…
Mám akcie AAPL a Android :-D
…DOJÍMÉÉÉÉÉÉ :D