Aplikace Mapy.cz české internetové jedničky Seznam.cz pokračuje v boji s koronavirovou nákazou. Svým uživatelům umožnuje sdílet aktuální polohu, aby tak mohli přijímat notifikace o zvýšené pravděpodobnosti nákazy virem covid-19. Od začátku epidemie jich poslala 826. Počty nakažených získává aplikace skrze vlastní formulář, do kterého se mohou pozitivně testovaní sami hlásit.
„Na začátku epidemie jsme vyvinuli ucelené řešení a počítali jsme s tím, že ho při trasování kontaktů bude hygiena využívat na základě dat získaných z callscriptu Chytré karantény. To se ale ani přes veškerou snahu, mnoho schůzek, a dokonce v květnu podepsanou smlouvu nikdy nestalo. Nyní jsme rádi, že jsme během první vlny epidemie vyvinuli vlastní „nouzové“ řešení selfreportingu, které je nezávislé na státu a plánujeme ho i nadále rozvíjet,“ říká Pavel Zima, místopředseda představenstva Seznam.cz. Mapy.cz spustily možnost sdílení polohy už 20. března a do dnešního dne ji využily téměř dva miliony lidí. Týdně má sdílení polohy zapnuto skoro půl milionu uživatelů.
Právě vysoký počet uživatelů sdílejících svou polohu motivoval Mapy.cz k obnově marketingové podpory vlastního formuláře, do kterého se mohou pozitivně testovaní jedinci sami nahlásit. „Jen za uplynulý týden nám formulář vyplnilo 350 lidí a rozeslali jsme 415 notifikací upozorňujících na zvýšenou pravděpodobnost nákazy virem covid-19. Od té doby, co máme vlastní reportingový formulář, jsme takových notifikací poslali 826,“ vypočítává Zima a dodává, že cílem funkce sdílení polohy v Mapy.cz není být alternativou k aplikaci eRouška, nýbrž jejím doplněním. „Každá aplikace je postavená na jiném technologickém základu. Zatímco Mapy.cz mohou poskytnout varování například při pobytu v místech s vysokým rizikem nákazy, eRouška naopak poslouží lépe při setkáních s přenašeči uvnitř uzavřených budov nebo v dopravních prostředcích. Všem našim uživatelům proto doporučujeme využívat jak aplikaci Mapy.cz, tak eRoušku,“ doplňuje Zima.
Covid tracking pro Mapy.cz provádí neustálé srovnávání velkého množství anonymizovaných časoprostorových GPS dat. Na základě informací, dobrovolně poskytovaných pozitivně testovanými, systém každý den vyhodnocuje pravděpodobnost nákazy pro všechny uživatele, kteří si funkci sdílení polohy v aplikaci aktivovali. V případě, že tato pravděpodobnost přesáhne u některého z uživatelů kritickou mez, odesílá aplikace upozornění na zvýšenou pravděpodobnost nákazy.
Ať vezmu v úvahu jednu nebo druhou aplikaci, nerozumím jednomu – jak je možné, že mě má aplikace informovat o přiblížení se k osobě s covidem, když takový člověk má být do vyléčení v karanténě a vlastně tím porušuje i zákon, pokud vědomě vychází jako nakažený na veřejnost?
A za další, když už se tak stane a bude to třeba na zastávce, kde jsem s dalšími 20 lidmi kolem, jak poznám, komu se mám vyhnout? Teoreticky bych takového člověka měl “udat”, protože ohrožuje ostatní.
Děkuji za vysvětlení od těch, co tyto aplikace používají.
Není to online funkce , zařízení si pamatuje přístroje(„ANONYMNĚ“), které byly ve Tvé blízkosti a když se do několika dnů prokáže, že byl pozitivní, protože tou dobou, když šel kolem kolem Tebe o tom sám nevěděl, dozvíš se to i Ty, ale to neznamená, že ten člověk šel cíleně nakažený ven mezi lidi !
To je ve zkratce vše.
ČÍNA BY MĚLA NÉST NÁSLEDKY ZA TO CO VYPUSTILA DO SVĚTA A NE ŽE JIM JEŠTĚ POLEZEME DO ŘITI A BUDEME OD NICH KUPOVAT PŘEDRAŽENÉ ROUŠKY !!!!!!!!!!!!
Díky
Přesně jak píše „WRONGWAY“, rozešleme notifikace podle historie polohy před testem, resp. před vyplněním formuláře pro nemocné. Děkujeme za doplnění! Pavla za Mapy.cz
Pokud by vás cokoliv zajímalo, napište nám prosím zprávu na https://www.facebook.com/Mapy.cz, tam budete mít jistotu, že odpovídají Mapy.cz :-) Děkujeme vám!
Mapy šly první z mobilu…
Taky to šlo hned pryč a e-rouška ať se mi vyhýbá obloukem.
Jen jsem se Markovi snažil jednoduše popsat princip sbírání dat.
Nastesti ta sledovacka šla v mapy.cz vypnout a prestala uz otravovat s tou hlaskou o udavani poloh…jinak by šla taky pryč….