Představení nových iPhonů 12 už doopravdy klepe na dveře. V minulých letech jsme se nových iPhonů dočkali v rámci zářijové konference, letos však Apple změnil plány a na této konferenci představil nové Apple Watch a iPady. Nových iPhonů se tedy letos dočkáme nejspíše na říjnové konferenci, která proběhne již brzy. Ještě před samotnou konferencí se se svou vlajkovou lodí rozhodl přijít Google – ten totiž před několika hodinami představil Google Pixel 5. Pojďme si v rámci tohoto článku vlajkové lodě od obou společností, tedy iPhone 11 Pro a Google Pixel 5 porovnat.
Procesor
Při výběru nového zařízení se mnoho uživatelů dívá především na jeho výkonnostní stránku. Hned na začátek tohoto odstavce bych rád uvedl, že hardware iPhonů je na papíře a v číslech vždy oproti konkurenci horší. Je ale nutné zmínit, že iOS je k dispozici jen na několik desítek zařízení a je tedy lépe optimalizovaný než Android, který je nutné spustit na nespočtu dalších zařízeních a optimalizace je tedy horší. Pokud se podíváme na iPhone 11 Pro, tak zjistíme, že v jeho útrobách tepe procesor Apple A13 Bionic. Tento procesor disponuje šesti jádry, dvě z nich jsou výkonná a zbylá čtyři poté úsporná. Maximální takt tohoto procesoru je poté až 2.65 GHz. Nová vlajková loď Googlu, Pixel 5, poté nabízí procesor Snapdragon 765G, jenž disponuje osmi jádry. Dvě z nich jsou opět výkonnostní, zbylá jádra jsou poté úsporná, maximální takt je 2.4 GHz. Nutno podotknout, že Snapdragon 765G disponuje konektivitou 5G, zatímco iPhone 11 Pro nikoliv. Nutno však podotknout, že současná vlajková loď od Applu je více než rok stará.
iPhone 11 Pro:
Paměť a úložiště
Procesoru by měla vždy dostatečně sekundovat paměť RAM. I v tomto případě berte v potaz o dost lepší optimalizaci iOS oproti Androidu, tudíž i v případě paměti RAM neberte tolik ohled na velikost čísla jako takového. U iPhonu 11 Pro mohou uživatelé využít 4 GB paměti RAM, což už v dnešní době obecně není bůhvíco, každopádně jablečným uživatelům v iOS tato velikost více než dostačuje. Nový Google Pixel 5 poté nabízí dvojnásobnou paměť RAM, tedy celých 8 GB. Co se týče variant úložiště, tak iPhone 11 Pro můžete zakoupit v 64 GB, 256 GB či 512 GB variantě, Pixel 5 poté nabízí pouze jedinou variantu úložiště, a to 128 GB. Ani jeden z porovnávaných modelů nedisponuje možnost pro rozšíření paměti pomocí SD karty.
Baterie a nabíjení
Jablečné telefony mají, bohužel, oproti konkurenci o dost menší baterie – tak to bylo, je a dost možná také bude. Apple se samozřejmě snaží každým rokem baterie neustále zvětšovat, rozhodně však nikoliv za cenu možného poškození kvůli špatnému návrhu baterie. Zároveň v tomto případě hraje velkou roli také optimalizace, díky které je spotřeba baterie u jablečných telefonů opět menší. Pojďme se však podívat na samotná čísla. iPhone 11 Pro konkrétně disponuje baterií o velikosti 3046 mAh, nový Google Pixel 5 poté nabízí větší baterii, konkrétně s kapacitou 4080 mAh. V balení iPhonu 11 Pro naleznete 18W nabíjecí adaptér, stejně jako v balení Pixelu 5. Co se týče bezdrátového nabíjení, tak iPhone 11 Pro můžete dobíjet výkonem až 7.5 W (původně 10 W, omezeno systémem), Pixel 5 lze poté podle dostupných informací nabíjet výkonem až 12 W. Reverzní nabíjení z těchto dvou zařízení nabízí pouze Pixel 5.
Konstrukce
Šasi iPhonu 11 Pro je zkonstruováno z nerezové oceli – především díky tomu se současná vlajková loď Applu řadí mezi velmi odolná zařízení. Pixel 5 má bohužel tělo zkonstruované pouze z obyčejného hliníku, což je na vlajkovou loď rozhodně škoda. Vcelku zajímavý je fakt, že na Pixelu 5 funguje bezdrátové nabíjení i přes zmíněné hliníkové šasi. Na zádech Pixelu 5 se tedy nenachází sklo jako na iPhonu 11 Pro. Po designové stránce tedy může iPhone 11 Pro působit lépe, každopádně Pixel 5 se uživatelé nebudou muset tolik bát nosit bez obalu. Sklo se samozřejmě u obou zařízení nachází na přední straně a chrání displej – v obou případech je využito tvrzeného skla od Gorilla Glass. V horní části displeje iPhonu 11 Pro se poté nachází výřez pro kameru a modul Face ID, společně s dalšími senzory, u Pixelu 5 se nachází pouze malý kulatý výřez v levém horním rohu pro přední kameru. S Pixelem 5 se vrátil také senzor otisků prstů, který se nachází na jeho zádech. Obě porovnávaná zařízení disponují certifikací IP68, jsou tedy odolná proti prachu a vodě. Obě zařízení poté ještě nabízí kromě jednoho slotu na nanoSIM také podporu eSIM.
Displej
Podíváme-li se na displej, tak iPhone 11 Pro nabízí 5.8″ OLED displej s rozlišením 2436 x 1125 pixelů, jeho jemnost je 458 PPI. Pixel 5 poté přichází s 6″ OLED displejem, jenž má rozlišení 2220 x 1080 pixelů, jeho jemnost je tedy 432 PPI. Oproti iPhonu 11 Pro však nabízí displej Pixelu 5 obnovovací frekvenci 90 Hz, iPhone 11 Pro má stále displej s obnovovací frekvencí 60 Hz. V rozlišení a citlivosti displeje má tedy navrch iPhone 11 Pro, škoda jen obnovovací frekvence, u které má Pixel 5 navrch. Kromě toho Pixel 5 nabízí ještě režim Always-On, na který jablíčkáři čekají již několik let.
Fotoaparát
Na specifikace fotoaparátu chytrých telefonů se v poslední době klade čím dál tím větší důraz. V případě iPhonu 11 Pro se můžete těšit na celkově tři objektivy. První z nich je klasický 12 Mpix širokoúhlý objektiv s clonovým číslem f/1.8, druhý 12 Mpix objektiv je poté označován za ultra-širokoúhlý a nabízí clonové číslo f/2.4, poslední třetí objektiv je označován jakožto teleobjektiv pro focení portrétů a má taktéž 12 Mpix, clonové číslo je u něj f/2.0. Pixel 5 nabízí „jen“ dva objektivy. První je klasický širokoúhlý s rozlišením 12.2 Mpix a clonovým číslem f/1.7, druhý objektiv je ultra-širokoúhlý s rozlišením 16 Mpix a clonovým číslem f/2.2.. Na přední straně iPhonu 11 Pro poté naleznete 12 Mpix fotoaparát se clonovým číslem f/2.2, Pixel 5 poté nabízí 8 Mpix fotoaparát se clonovým číslem f/2.0.
Cena a dostupnost
Jak už jsme zmínili výše, tak iPhone 11 Pro můžete zakoupit ve třech variantách úložiště – konkrétně se jedná o varianty 64 GB, 256 GB a 512 GB. Pixel 5 je poté k dispozici pouze ve variantě 128 GB. Cena iPhonu 11 Pro je 29 990 korun, 34 590 korun a 40 790 korun, Pixel 5 vás poté vyjde na 699 dolarů, což je cca 16 tisíc korun. V případě barev si u iPhonu 11 Pro můžete vybrat z šedé, stříbrné, zlaté a zelené, Pixel 5 je poté k dispozici v černé a zelené.
iPhone 11 Pro | Google Pixel 5 | |
Typ a jádra procesoru | Apple A13 Bionic, 6 jader | Snapdragon 765G, 8 jader |
Maximální takt procesoru | 2,65 GHz | 2,4 GHz |
Maximální výkon pro nabíjení | 18 W | 18 W |
Maximální výkon pro bezdrátové nabíjení | 7.5 W (omezeno iOS) | 12 W |
Technologie displeje | OLED | OLED |
Rozlišení a jemnost displeje | 2436 x 1125 pixelů, 458 PPI | 2220 x 1080 pixelů, 432 PPI |
Počet a typ objektivů | 3; širokoúhlý, ultra-širokoúhlý a teleobjektiv | 2; širokoúhlý a ultra-širokoúhlý |
Rozlišení objektivů | 12 Mpix, 12 Mpix, 12 Mpix | 12.2 Mpix, 16 Mpix |
Maximální kvalita videa | 4K při 60 FPS | 4K při 60 FPS |
Přední fotoaparát | 12 MPx | 8 MPx |
Interní úložiště | 64 GB, 256 GB, 512 GB | 128 GB |
Cena při spuštění prodeje | 29 990 Kč, 34 590 Kč, 40 790 Kč | cca 16 tisíc |
Myslim, ze vzhledem k cene by bylo spis na miste srovnani s iPhonem 11
Always-on je největší fail který iPhony mají. Tedy pro mě. :-)
Pixel 5 zadupe iPhone 11 PRO do země a nadch=azející normal iPhone mini a 6,1″ taky. Takě jak je vidět Pixel 5 se v střední vyšší třídě může pochlubit celkem parádními parametry. Sám o něm uvažuji, mám teď iPhone 11 PRO a nic moc tedy a 12 PRO už bude o chlup lepší, ale zase s ohyzdným nochem a chybějícím AOD a kdo ví, jestli bude mít 120Hz. Každopádně Pixel 5 u mně vede jako favorit a ano, Android 11 jsem zkoušel a po zvyknutí si, jsem zjistil, že „zelení trollové“ mají prostě pravdu, Android je dál, než iOS, bohužel to musím jako dlouhodobá iOvce nechtěně uznat. Možná teď nadešel čas přesedlat na Android. Navíc podpora 3 roky je super, dýl jsem stejně nikdy žádný mobil nemněl.
Díky Pájo za skvĚlou a nezávislou recenzi.
Kárl:Tys mel presedlat na android uz davno 😊
Já jsem měl dlouhá léta vždy android, před dvěma měsíci jsem přešel na Apple, koupil jsem iPhone 11 a musím uznat že jsem doposud nikdy nebyl tak spokojený s používáním mobilu.
a teď tu o perníkové chaloupce
mimochodem, jestli je to pravda, tak si dmnt, protože tento měsíc za nedlouho (no jestli to bude jak u AW6, tak za dlouho, doteď nejsou skladem) vychází iPhony 12 a pokud sis koupil 11, nebo 11 PRO budeš za neskutečnou lamu a outsaidera, úplná nula a nicka, VŠICHNI správní iOvčáci si kupují VŽDY nový model, mít rok starý model je jako vyjít ven s kýblem hovínek na hlavě
Ale dobře, žes odešel, takovou negramotnou gumu totiž Android komunita nepotřebuje
to jj:
proč by měl být za outsidera, když koupil loňský model, který bude svým výkonem ještě pár let úplně v pohodě, s výraznou slevou?
Jestli jsi ten stejný jj, co reagoval na můj post ohledně zabugovaného Health, tak bys měl raději jít ven na vzduch a nešířit zde své myšlenky…
Jojo andoid 11 je dal proto polovinu funkci okopiroval od ios.
Tak ty seš dobrej káreček, je to přesně naopak iOS vykrádá neustále Android, jo tak zoufalej Apple je. Android má widgety odjakživa a iOslové vždy jen závidĚli a plkali, jak je to na ho-vno. Když to Apple zkopíroval, tak kvičí, jak s tím přišel Apple LOL. Ještě k tomu to nezkopíroval dobře ale jen na 10% zbytek kódu je tak foufale sfušovanej, až to bolí, Widety v porovnání s Androidem jsou mrzáci, co nic neumí…
Ale jinak si sni dál káre, že je iOS nejlepší :-D
Kárl: Pravda, taky o něm uvažuju. Přítel je neskutečný snob a iOvce, tak mi furt nutí iPhone, ale letos si opět udělám radost a koupím si Pixel 5, ať vidí, že mám něco co narozdíl od jeho iPhone funguje, nyní mám Pixel 3 a říkám, jdi raději do Pixelu 5, než do iPhone 12 mini, nebo klasik, uděláš 1000x lépe.
Jediné co od Apple mám, je iPad Pro 11″, a taky jsem mněla AW5, vydržely mi 3 měsíce, než jsem je prodala, to bych k nim musela ještě přiletovat powerbanku.
ps: Příště bacha na překlepy :)
Vždyť iPhone je mnohem promakanější a 12 bude mnohem lepší než pixel 5
Tak to máš pravdu, jestli jsi myslel, že iOS je Ferrari. Ten pocit, když si koupíš drahé Ferrari a zjistíš, že s tím stejně na nákupy a do práce nebudeš jezdit, nic to neumí a na nic to nevyužiješ, krom machrování, někde na trati. Tak jak iŠašci machrují jeden před druhým uhrovytým adolescentem, ostatnĚ infantilní iOS tomu je důkazem.
Jinak Škodovka, dobrá volba pro každého, dojedeš s tím, kam chceš, nemusíš s tím machrovat, nepotřebuješ to, protože to máš v hlavě srovnaný, narozdíl od pošuků, co si koupí Ferrari a nic s ním prakticky nedělají.
tak promiň no je to jako srovnávat tvoji popelnici na odpadky s BMW
Zase plácáš páte přes desáté u Androidu si můžeš vybrat tel. který má čistý Android, nebo nastavbu, blížící se čistému Androidu a tam dostaneš aktualizaci na nový systém hned a na 3 roky, dýl telefon stejně nechceš, narozdíl od iSocek, co věčně někomu mávají logem jabka před ksichtem, jakože mají jabko, co na tom, že mají 6ti letý krám, který laguje jak starý 10tiletý Android za 500Kč z bazaru. Ale chápu, že u zabugovaného iOS musíš držet akorát hubu a krok, protože Apple je jediný výrobce a dodavatel tel. s iOS, takže možnost výběru je nulová. Zato na Androidu si člověk může vybrat. Tak si v klidu čekej na svůj vysněný iPhone 12 PRO který je opožděný o měsíc a nepindej tady o něčem, čemu očividně nerozumíš. Až budeš pak mít iPhona z výřezem jak hovado, už 4tým rokem, tak to budeš zas ve škole za frajera!
No a až Apple jednou v budoucnosti vydá telefon, který bude mít všechen ten bordel co je v notchi pod displejem, to pak bude radosti a dávat to najednou všem smysl a jak je to cool a jak je iPhone první, kdo to objevil (ale až po hromadě dalších, co už to mají nyní)…..
poté, co to přečteš, bych poté, pokračoval poté v poté článku poté ty pote
Napiš článek ty, když seš takovej frajer od klávesnice!
Zase tolik hněvu…
Skončí tyhle hádky někdy? Hlavně ta potřeba si napsat ten nenávistný komentář. Ať už zastánci Androidu na stránkách Applu, nebo zastánci iOSu na stránkách Androidu. Ale jo…lidé měli vždycky rádi násilí. Užijte si ho.
To máš pravdu tyhle varianty mě nenapadly…nevím co na to říct. Snad jen doufám, že to je zatím ještě dítě, které z toho vyroste. Pokud to dítě není tak takovým lidem už asi není pomoci a budou kopat kolem sebe už pořád na cokoliv.
Asi tak. Jsem rád, že tady chodí i normální lidi, jako ty Jakube, kteří si přečtou články a normálně komentují. Zvažuji, že asi ani do sekce komentáře chodit nebudu, protože to tady číst někdy „stojí opravdu za to“.
jako tvrdit že je iOS zabugováný to je fakt nenormální Na Androidu se seká všechno co může ano můžete si vybrat mezi Ťamťungem s cashbackem mizerným zabezpečením a s Lagujícím se systémem, nebo můžete sáhnout po postížené plechovce Picaomi nebo se můžete nechat špehovat čínou Huhlaweiem a to co vy nazýváte bordelem to jako myslíte Face ID tu technologi co se všichni výrobci snaží okopírovat ale už jim to 3 roky nejde ?
Hele, já mám druhej mobil taky Android ale už asi 3 měsíce leží v šuplíku, protože je absolutně nepoužitelný (není to žádná m*dka za 3000)nerozjede půlku aplikací co mám na iPhonu a běžně je používám. Jen tak ze srandy jsem zkoušel tyto apky spustit na mém starém iPhonu 6s a představ si že 6s z roku 2015 je rozjelo na pohodu, ano byl tam rozdíl mezi 11 Pro Max ale furt lepší než ten Lagdroid, iOS 14 mám od první verze a s žádnými bugy jsem se nesetkal, takže toď k tomu blábolu. Face ID-> takže jako tobě připadá nejlepší a nejpokročilejší rozpoznávání obličeje jako úplná blbost, ale odstraňování výřezu za cenu bezpečnosti uživatele jako normální vlastnost telefonu?? Ty budeš asi těžkej případ, uvědom si že ne každej si může dovolit lítat po světě s tak nezabezpečeným křápem jako je Samsung, kterej jde hacknout fotkou, nebo lacinou fólií z AliExpresu. Jo a ten tvůj “nelagující se Android bude asi jenom iPhone s tapetou z Androidu 🤣