Není to tak dávno, co se už poněkolikáté rozhořely diskuze ohledně prolamování iPhonů. Vzhledem k tomu, že společnost Apple sveřepě odmítá tímto způsobem zasahovat do vyšetřování, a orgánům činným v trestní řízení poskytuje pouze běžně dostupná data, se vyšetřující často musí spoléhat na zařízení typu GrayKey. Právě snímky tohoto zařízení se nedávno díky FCC registraci objevily na internetu a prohlédnout si je může opravdu každý.
Široká veřejnost získala větší povědomí o zařízení jménem GrayKey v roce 2018. Jednalo se tehdy o relativně (opravdu relativně) finančně nenáročný přístroj, používaný policií a dalšími podobnými institucemi a organizacemi k získání přístupu k zašifrovaným datům, která se nacházela na zamčených chytrých zařízeních pachatelů, podezřelých, ale třeba také obětí trestných činů. Vyšetřující se tak mohl dostat do zamčeného smartphonu, aniž by k tomu potřeboval jakékoliv kroky ze strany jeho majitele. Až dosud ale detaily ohledně zařízení GrayKey zůstávaly spíše zahaleny tajemstvím. Neexistovalo příliš mnoho veřejně dostupných fotografií – běžní uživatelé tak měli jen přibližné tušení, že GrayKey má podobu tmavé krabičky, ze které vedou dva kabely. Právě s jejich pomocí se zařízení připojovalo k zamčeným přístrojům. Nejnovější fotografie toho konečně odhalují o něco více – na jedné straně GrayKey si můžeme všimnout trojice LED diod – dvě z těchto diod se nacházejí nad dvojicí krátkých Lightning kabelů, které vedou z přístroje, třetí se spolu s nápisem Status nachází uprostřed. Zadní strana „krabičky“ je opatřena ethernetovým a USB portem. Na snímcích si také můžeme poměrně podrobně prohlédnout i vnitřek přístroje.
Společnost GrayShift, která přístroje GrayKey vyrábí a prodává, se díky přístupu ze strany firmy Apple rozhodně nemusí bát nedostatku klientů. Přístroj byl údajně úspěšně použit v řadě důležitých vyšetřování včetně případu z konce loňského roku, kdy se FBI podařilo úspěšně proniknout do iPhonu 11 Pro Max.
preco nespomeniete asi to najdolezitejsie ze pristroj vyuziva hrubu silu, takze ak mate dostatocne silne heslo je uspesnost prelomenia takmer rovna nule….
a proč rovnou nenapíšete, že když máte dostatečně silné heslo, tak to prolomení jen trvá „o trochu“ déle, ale nakonec se podaří :-)
Jestliže to jede technikou brute force, což hádám, že byla původní myšlenka a akorát to po překladu vypadá nejistě, tak se obávám, že na prolomení opravdu silného hesla tomu chybí jak výpočetní výkon, tak dostačující chlazení. Ovšem kdo z nás na login do telefonu používá x-znakové hash kódy, že?
Ty brdo super článek , tolik novych informaci a tak odborně sepsanych, jedno přečtení nestačí … 3 zelené diody a nápis status 🙈🙈🙈😂😂
Ano, souhlasím, z tohoto článku jsem taky zcela uchvácený!
Skvele fotky.
Zrovna tak by se mohlo jednat o pristroj na opravu chytrych vysavačů.
Ale OK. Diky za snahu
Kolik chytrých vysavačů má Lightning?
Pointa toho diskuzniho prispevku ale lezi zcela nekde jinde…