S příchodem každé nové verze operačních systémů se dočkáváme nových funkcí, na které se ve většině případech jednoduše zvyká. V případě některých verzí přibývá nový funkcí méně, někdy zase více. Pokud se podíváme na iOS 14, tak zjistíme, že po designové stránce se toho oproti iOS 13 moc nezměnilo. Přesto ale přibylo mnoho nových funkcí, které rozhodně stojí za vyzkoušení – v tomto článku se společně podíváme na 7 nastavení a funkcí, které byste si měli v iOS 14 ihned vyzkoušet.
Připnutí konverzací
S příchodem iOS a iPadOS 14 jsme se dočkali přepracované aplikace Zprávy. Vzhled aplikace jako takový zůstal víceméně stejný, přibylo však několik skvělých funkcí. Mezi jednu z nich patří možnost pro připnutí konverzací. Prakticky každý z nás má několik jedinců, se kterými chatujeme každý den. Konverzace s těmito uživateli se však v rámci Zpráv může pokaždé nacházet na jiném místě a my ji musíme zbytečně hledat. Pokud si určité konverzace připnete, tak se zobrazí v horní části aplikace Zprávy a máte k nim kdykoliv jednoduchý přístup. Pro připnutí konverzace po ní přejeďte zleva doprava prstem, a poté klepněte na ikonu špendlíku. Pro odepnutí konverzace podržte na připnuté konverzaci prst, a poté z menu vyberte možnost Odšpendlit.
Označení ve zprávě
Kromě toho, že v rámci aplikaci Zprávy můžete jednoduše komunikovat s jedinou osobou, tak můžete komunikovat také přímo ve skupinách. Komunikace ve skupinách přes iMessage však ve starších verzích iOS nebyla úplně jednoduchá. Nebylo totiž možné účastníky konverzace jednoduše označit, takže nemuselo být hned jasné, komu zprávu směřujete. V rámci iOS a iPadOS 14 už je však těmto trablím konec, jelikož je konečně možné jednotlivé uživatele označovat. Stačí, abyste do textového pole napsali zavináč, a poté jméno uživatele, tedy například @Pavel. Kromě toho můžete konečně také provádět přímé odpovědi na zprávy – stačí na určité zprávě podržet prst, a poté klepnout na Odpovědět.
Rychlá změna rozlišení videa
V případě, že na vašem iPhonu často natáčíte videa, tak se vám rozhodně bude líbit možnost, pomocí které lze jednoduše za pochodu měnit rozlišení a počet snímků za sekundu videa, které se chystáte natáčet. V případě, že se v iOS či iPadOS 14 přesunete do aplikace Fotoaparát, kde přejdete do sekce Video, tak se vpravo nahoře zobrazí současné nastavení videa. Pokud na současné nastavení klepnete, tak si můžete tuto předvolbu rychle změnit – například abyste ušetřili místo v úložišti, anebo naopak abyste měli kvalitnější obraz. Tato možnost je k dispozici pouze o novějších zařízení.
Knihovna aplikací
Pokud už jste si iOS či iPadOS 14 nainstalovali, tak jste si s největší pravděpodobností všimli také Knihovny aplikací, která se nachází v rámci domovské obrazovky, úplně napravo. Uživatelé se v tomto případě dělí na dvě skupiny. První skupina si na Knihovnu aplikací zvykla a považuje ji za skvělou změnu, druhá skupiny by ji poté nejraději deaktivovala. Já osobně se řadím do první skupiny a ihned po aktualizaci na iOS 14 jsem si odstranil z plochy veškeré stránky, tedy kromě té první, abych měl Knihovnu aplikací vždy po ruce. V Knihovně aplikací najdete logicky uspořádané aplikace v jednotlivých kategoriích, kromě toho poté můžete využít vyhledávání v horní části obrazovky. Pokud jste Knihovnu aplikací okamžitě zavrhli, zkuste ji dát ještě šanci. Níže přikládám odkaz, který vás provede kompletním nastavením a úpravami, které se týkají domovské obrazovky v iOS 14.
Rozpoznání zvuků
S příchodem iOS a iPadOS 14 jsme se dočkali také nových funkcí pro určitým způsobem znevýhodněné uživatele iPhonů či iPadů. Funkce, které jsou pro znevýhodněné uživatele určené, najdete v Nastavení v sekci Zpřístupnění. Apple patří mezi jednu z mála společností, která se chlubí tím, že i znevýhodněným uživatelům poskytuje „bezbariérový přístup“, což je rozhodně skvělé. V nových operačních systémech jsme se dočkali hned několika nových funkcí ve Zpřístupnění, zmínit lze například rozpoznávání zvuků, což se hodí především uživatelům s vadou sluchu. iPhone či iPad dokáže s příchodem iOS či iPadOS 14 rozpoznávat všemožné zvuky, a poté vás na ně dokáže upozornit vibrací či notifikací. Pro nastavení této funkce stačí přejít do Nastavení -> Zpřístupnění -> Rozpoznávání zvuku, kde tuto funkci stačí aktivovat. Po aktivaci stačí přejít do sekce Zvuky, kde už si pomocí přepínačů stačí aktivovat ty zvuky, které má iPhone či iPad rozpoznat.
To připnutí konverzace je taky další průser, přitom by stačilo, aby konverzace s dotyčným byla opravdu jen připnutá nahoře a stále byla vidět poslední zpráva s dotyčným člověkem. Jenže Apple řekl ne! Musí ti stačit obrázek připnuté osoby a text ti neukážeme… ale u ostatních konverzací ti ho necháme…
Za mě v naprostém pořádku. Dva řádky v náhledu mě nijak nevytrhnou, takže přidržet prst a mám náhled celé konverzace. Sto lidí, sto chutí :).
Me treba nefunguje u kamery prepinani mezi rozlisenim a fps.
Pokud se nepletu, tak změna rozlišení šla už i u iOS13, ne?
Stačilo klikat na horní roh a měl jsem možnost změny.
Musíš to povolit v nastavení – v menu foto… defaultne vypnuté…
Z nových funkcí jsem se doslova posadil na zadek. Ani nevíte jak moc moc jsem po takových vychytávkách toužil. Zase kupa nesmyslných věcí.Daleko víc bych uvítal dotažení funkce „nerušit“ do konce. Dokud v ní nebudou aplikovány dny v týdnu a možnost vložení do každého dne více časů kdy nerušit, tak je app bezcená.
Stačí využít aplikaci spánek, přesně nastaví vše co je třeba (včetně nerušit) a klidně na každý den a čas zvlášť :)
ale pokud se mi střídají dva týdny po sobě s posunutými časy tak je to zase k ničemu
Pro lidi s nepravidelnou pracovní dobou (kterých je obrovské množství) je tahle apka totálně k ničemu. Stejně tak jako teď krásně dojebali budík …bože, proč i polochytré telefony před x-lety uměli chytré buzení, odložení atd. .. Poslední roky jabku těžce ujíždí vlak.
Me zarazi to neustale rozcilovani se kdejakeho skladnika v Lidlu.
Kdy konecne pochopite, ze Apple Watch a vyrobky Apple jsou spis pro bile limecky nez pro manualne pracujici lidi?
Jednoducha logika – pokud ma nekdo nizkou vyplatu, bude se starat o zarizeni a nebude ho obmenovat.
Proto se to udela jen tak odolne, aby to nenastvalo moc majetnejsich, ze se to hned rozbije. Stejne tak se prizpusobi funkce tem majetnejsim a ti opravdu nesmenuji. Tem staci budik kazdy den v konkretni cas rano tak, aby si v 9 davali kaficko v kanclu.
Tak uz se prosim nedivte a smirte se s tim, ze se to nastavuje pro tu majetnejsi cast populace a pro ty, kteri to berou jako status a proto si budou kazdy rok kupovat nove zarizeni.
Apple nechce, aby si to lidi koupili jednou za zivot – chce vydelat, tak jako ja a proto platim minimalni mzdu a mam tvrde pokuty.
akoze mohli ste aspon naznacit, ako presne zareaguje ten telefon na zvuky… fakt sa mi to nechce testovat… proste mam cez den na usiach sluchatka, aby mi ludia dali pokoj, ale telefon mam pred sebou, takze obcas by som privytal aby ma upozornil ze sa ma niekto chysta oslovit…