V případě, že patříte mezi vlastníky novějších MacBooků, tak pro správné fungování potřebuje USB-C hub, anebo nějaký dock. Apple se rozhodl s prvním MacBookem, který disponoval pouze USB-C porty (potažmo Thunderbolt 3), přijít již před několika lety. V té době se jednalo o velmi odvážný krok – přirovnal bych jej k odstranění 3,5mm jacku z iPhone 7. I v tomto případě se na Apple svalila obrovská vlna kritiky, po určité době však všechny stížnosti utichly a nové MacBooky jsou pro většinu moderních uživatelů, kteří se nebojí nových věcí, skvělým produktem.
Apple při odstranění „klasických“ konektorů uvedl, že se pomalu přesouváme do doby, kdy můžeme ke všemu používat bezdrátové technologie, což byl hlavní důvod tohoto kroku. Jablečná společnost má samozřejmě pravdu – veškerá data si můžeme uložit na iCloud, díky čemuž k nim získáme přístup prakticky po celém světě. Na druhou stranu ale pořád existují uživatelé, kteří si raději ukládají data na vlastní externí disky, anebo kteří si k Macu rádi připojí svou oblíbenou myš, klávesnici či jiné periferie, pomocí kabelu. V dnešní době už sice lze i všechny tyto periferie připojit bezdrátově, lidem se však mimo jiné samozřejmě nechce měnit staré kousky, pokud ještě bez problémů fungují. Nejen tito uživatelé tedy pro fungování potřebují různé redukce, huby či docky.
Při výběru hubu máte prakticky dvě možnosti
Pokud se pro koupení nějakých redukcí či hubů rozhodnete, tak máte prakticky dvě možnosti. Buď si zakoupíte jednu levnou redukci na určitý konektor, třeba na HDMI, a nic jiného umět nebude, anebo sáhnete po dražším hubu, který dokáže nabídnout několik klasických USB portů, USB-C, HDMI, LAN, čtečku SD karet, apod. Osobně si myslím, že je vždy lepší investovat do dražšího hubu s kompletní konektivitou, než kupovat redukce po jedné. Postupně totiž budete těchto redukcí potřebovat více a více a ve finále se dostanete ještě na vyšší částku za nákup jednotlivých redukcí, než kdybyste zakoupili jeden hub se vším všudy – a o omezeném počtu konektorů na těle MacBooků ani nemluvím. V případě, že hledáte levný, ale zároveň kvalitní hub či dock, který vám dokáže nabídnout kompletní konektivitu, tak by se vám mohly líbit produkty od Swisstenu.
Jestliže náš magazín sledujete delší dobu, tak už jste si určitě všimli, že jsme publikovali nespočet recenzí na různé produkty od Swisstenu. Osobně tyto produkty od Swisstenu využívám prakticky každý den již po dobu několika měsíců – jedná se například o powerbanky, kabely, nabíjecí adaptéry, automobilové příslušenství a další. Za tu dobu jsem s produkty od Swisstenu neměl prakticky žádný problém, pouze u jednoho produktu bylo potřeba vyřídit reklamaci, kdy jsem během pár dní obdržel úplně nový a zabalený kousek. Co se týče poměru cena/výkon u produktů od Swisstenu, tak mohu z vlastní zkušenosti říci, že se jedná o velmi dobrou volbu. V této recenzi se společně podíváme na USB-C hub od Swisstenu 6v1, kromě něj však v portfoliu internetového obchodu Swissten.eu najdete další dva huby a jeden dock. Vrhněme se přímo na věc.
Oficiální specifikace
Jak už jsem zmínil v odstavci výše, tak se v rámci této recenze společně podíváme na USB-C hub Swissten 6v1. Konkrétně tento hub nabízí 3x konektor USB 3.0, jeden USB-C PowerDelivery konektor s výstupním výkonem až 100 W, a poté čtečku SD a microSD karet. Swissten má v portfoliu ještě levnější hub, který nabízí pouze 4x USB 3.0, na druhou stranu poté nechybí ani dražší hub s označením 8v1. Ten oproti hubu 6v1 nabízí ještě konektor HDMI a LAN. Co se týče HDMI konektoru, tak ten dokáže přenést až 4K obraz při rozlišení 3840×2160 pixelů a frekvenci 30Hz, zmíněná čtečka karet dokáže poté pracovat až s SD kartami o velikosti 2 TB. Výše jsem ještě zmínil existenci docku – ten je vybaven 2x USB-C, 3x USB 3.0, 1x HDMI, 1x LAN, čtečkou karet microSD a SD, 3,5mm jackem a VGA.
Swissten USB-C hub 6v1:
Balení
Pokud se pro koupení USB-C hubu od Swisstenu rozhodnete, tak se můžete těšit na příchod elegantní bílé krabičky. Na přední straně naleznete název vašeho hubu společně s jeho fotografií a popisem. Z boku se poté opět nachází označení hubu, zezadu poté naleznete návod k použití a další informace ohledně certifikátů a technologií. V případě, že tuto krabičku otevřete, tak stačí vytáhnout plastovou přenosku, ze které už lze samotný hub jednoduše vycvaknout. Nic víc se poté v balení, kromě samotného hubu, nenachází – a přiznejme si, že toho více ani potřeba není. Lepší, než aby bylo balení plné různých dalších nepotřebných papírů.
Zpracování
Podíváme-li se u USB-C hubů od Swisstenu na zpracování, tak věřte, že jejich tělo rozhodně není vyhotoveno z nekvalitního plastu. Vzhledem k tomu, že se při kompletním využití dokáží tyto huby často velmi zahřát, tak je nutné zvolit především takový materiál, který teplu odolá, a který jej bude také odvádět. Ideální je v tomto případě využití hliníku, který má dobré vlastnosti a kromě toho může také skvěle vypadat. USB-C huby od Swisstenu jsou tedy vytvořeny z hliníku a vypadají doopravdy perfektně. Barva hubů je poté velmi podobná Space Gray provedení jablečných přenosných počítačů, což je další plus – hub totiž bude na stole perfektně s MacBookem ladit. Osobně jsem navíc velmi rád, že USB-C huby do Swisstenu nedisponují žádnou diodou. Upřímně je dle mého dioda zcela zbytečná a v noci velmi otravná, jelikož dokáže osvítit celý pokoj. V případě hubu s diodou je tedy nutné hub z MacBooku na noc odpojit, anebo diodu něčím přelepit. Huby od Swisstenu mají velmi „čistý“ design – na přední straně se nachází pouze logo Swissten a z druhé, zadní strany, poté různé certifikáty a pár dalších informací.
Osobní zkušenost
USB-C hub od Swisstenu jsem měl možnost testovat několik dní. Vzhledem k tomu, že na počítači, tedy MacBooku, pracuji prakticky každý den, tak rozhodně považuji můj zátěžový test hubu mezi více než dostatečný. Během používání jsem obsadil veškeré porty, které 6v1 USB-C hub Swissten nabízí. Dobrou zprávou je, že v porovnání s mým vlastním hubem, který je tomu od Swisstenu velmi podobný, nedochází k výraznému zahřívání. Zatímco na mém původním hubu od nejmenované značky po určité době používání neudržíte ruku, jelikož je opravdu horký, tak hub od Swisstenu je jen příjemně teplý. Pochválit musím také samotný kabel hubu, jenž je velmi odolný a ohebný. Samotný USB-C konektor je poté taktéž vyhotoven z hliníku a zdá se býti velmi odolný. S funkčností hubu jsem za celou dobu používání neměl nejmenší problém. I při maximálním vytížení hub fungoval skvěle a samozřejmě bez výpadků – není tedy co vytknout.
Závěr
V případě, že patříte mezi novopečené vlastníky novějších MacBooků, popřípadě pokud hledáte nějaký kvalitnější a všestrannější USB-C hub, tak jste právě narazili na to pravé ořechové. Za skvělou cenu si totiž můžete pořídit kvalitní a funkční USB-C huby Swissten. Na výběr máte konkrétně tři různé huby. První, který vychází na 499 korun, nabízí pouze 4x USB 3.0 konektor. Poté je k dispozici střední cesta v podobě hubu s označením 6v1, který nabízí 3x USB 3.0, USB-C PowerDelivery a čtečku SD a mikro SD karet. Tento 6v1 hub vychází na 1049 Kč. Nejdražší hub s označením 8v1 nabízí konektory z hubu 6v1, navíc s HDMI a LAN konektory. Ten vychází na 1 349 Kč. Pokud vám huby nevyhovují a hledáte spíše dock, tak i v tomto případě vám poslouží skvěle ten od Swisstenu. Nabízí 2x USB-C, 3x USB 3.0, 1x HDMI, 1x LAN, čtečkou karet microSD a SD, 3,5mm jackem a VGA a vychází na 1999 Kč. Z vlastní zkušenosti vám mohu huby od Swisstenu jen a jen doporučit – jejich cenovka je bezkonkurenční, stejně tak jako provedení.
Ako je to s wifi? Zo skusenosti aj mojej kde som vyskusal dlhodobo niekolo hubou od baseus, satechi a dokincaj aj apple hdmi konektor s usb a usbc vzdy pri mbp13 late 2017 je problem s vypadavavajucim signalom wifi, ktora sa sice tvari ako pripojena ale po pripojeni hubu prenos nefunguje prichadza k ruseniu na frekvencii 2,4 GHz a tym padom mbp13 nepouzitelny ci uz pri prezenatcui alebo beznej praci pri pripojenom monitore s HDMI.
S Wi-Fi jsem neměl a nemám ani nejmenší problém, teď zrovna hub používám. Vyzkoušel jsem i hub 8v1 od Swisstenu s připojeným LAN kabelem k internetu a mohl jsem používat dle libosti (samozřejmě nutné nastavit v Předvolbách systému) buď připojení kabelem, anebo přes Wi-Fi, bez výpadků… stejně to mám i s Epico hubem, který využívám primárně – k němu mám připojenou nabíječku (USB-C), 2x USB, HDMI a LAN.
Bohužel tohle je problém u Macbooku Pro 2017-2018 – při připojených externích zařízení se odporuje Wi-Fi. Značka by na to neměla mít vliv, mělo by to dělat cokoliv připojeného přes thunderbolt :/
Vlastním 16″ MacBook Pro 2019 a opravdu tyto problémy nemám, a pokud si dobře pamatuji, tak jsem je neměl ani minulý rok, když jsem ještě vlastnil 13″ MacBook Pro 2017 (v tu dobu jsem využíval adaptér Epico jako teď). Pouze se například jednou za dva dny setkávám s tím, že vypadne Bluetooth (tzn. odpojí se AirPods, Magic Keyboard, Magic Trackpad a popřípadě další Bluetooth periferie), každopádně za půl minuty opět naskočí. Tak jako tak ale doporučuji pro větší stabilitu připojení využívat kabel – rozhodně je to znát.
Ani nie tak thunderbolt, ako USB 3.0.. to je znama vec, ze USB 3.0 rusi WiFi 2.4 GHz, zial ziadny hub pre MacBook (Pro) nema tak dobre urobene tienenie, aby neovplyvnoval toto WiFi pasmo.
Zajimave je, ze redukce usb-c na hdmi 4k 60hz se dela jak dlouho, ale vsechny tyhle velke huby umi jen 4k ve 30hz. Wtf?
A jak na tom běží iPad Pro 2018 přes HDMI? Mám něco podobného a obraz přes HDMI je 1 z 10 připojení OK. jinak jsou v tom šumy ,čáry, nebo posunutí obrazu. Úplně napřed.
Jsem sám, kdo si myslí že tohle by se nemělo dokupovat ale notes by měl všechny tyhle porty obsahovat už z výroby ?
Já jsem vyloženě rád, že nemám celou jednu stranu notebooku plnou děr, které využívám párkrát do roka. Externí HDD mám na USB-C. Ethernet nepoužívám již léta. Jediné obšas chybějící HDMI jsem vyřešil koupením Chromecastu, který je permanentně zapojený do projektoru a nemusím nic řešit.
Hlavně by měl mít zákazník možnost si vybrat, čemu dává přednost. To Apple dlouhodobě nepřipouští, ale to platí už od Jobse, jen to jeho pojetí dávalo víc smysl. Osobně bych čekal u verze Pro plnou konektorovou výbavu, ale to platilo naposledy u modelů 2015, který si právě proto hýčkám a měnit ho stále ještě nechci.
Ano můžeš si vybrat. Koupit nebo ne. Já si Dokoupil hub a ještě jsem ho nepoužil :D Byla výhodná cena tak jen kdyby náhodou….
Nema Swissten aj neaky jack „3.5 mm to bluetooth konektor“ ako to ma konkurencia. Ide mi o to, aby som apple airpods pro mohol vyuzivat a pripojit aj v lietadle, v busoch, kde je iba 3.5 mm vystup z panela.
Su zariadenia, ktore sa pripoja klasicky do 3.5 mm a generuju bluetooth signal na ktory sa pripojim s airpodami.
A čo prehrievanie alebo nejaké výpadky pri používani?
Dobrý den, pane Jelič, moc děkuji za Vaši recenzi. Hub od Swisstenu chválíte, nicméně jste výše napsal, že primárně používáte hub od Epico. Doporučil byste tedy spíše Epico než Swissten? Objednal jsem si nový MacBook Air s M1 procesorem a vybírám k němu nějaký kvalitní hub 8-in-1. Předem děkuji za Vaši odpověď. Přeji krásný den, JŠ