Společnost Fitbit dnes obdržela certifikaci Conformité Européenne (CE) pro aplikaci EKG pro hodinky Fitbit Sense. Ta posuzuje srdeční rytmus a detekuje tak fibrilace síní, což je onemocnění, které postihuje více než 33,5 milionů lidí po celém světě. Aplikace EKG byla představena během srpnového oznámení nových produktů a bude dostupná pro uživatele nových chytrých hodinek Fitbit Sense v řadě zemí Evropské unie, mezi které patří také Česká republika. Tímto krokem se mu tak podařilo zařadit po bok Applu a jeho Apple Watch, které zvládají EKG od Series 4.
Srdeční onemocnění jsou i nadále jednou z hlavních příčin úmrtí po celém světě, přestože se jedná o zdravotní komplikaci, které lze snadno předcházet. Fibrilace síní zvyšuje riziko závažných onemocnění, jako je cévní mozková příhoda a lze ji velmi obtížně diagnostikovat, neboť se jedná o epizodické onemocnění, které se nemusí projevovat žádnými symptomy. Některé studie uvádí, že až 25 % lidí, kteří prodělali mrtvici, mělo potíže s fibrilací síní. Bohužel tuto skutečnost zjistili až po prodělání cévní mozkové příhody.
„Pomáhat lidem lépe porozumět a řídit své srdeční zdraví bylo vždy prioritou společností Fitbit. Aplikace EKG je navržena pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o svém zdraví a následně probrat svá zjištění s lékařem,“ sdělil Eric Friedman, spoluzakladatel a CTO společnosti Fitbit a dodává „včasné odhalení fibrilace síní je zásadní a jsem neuvěřitelně nadšený, že tyto inovace zpřístupňujeme lidem po celém světě. Pomohou jim zlepšit srdeční zdraví, předcházet závažným komplikacím a mají i potenciál zachraňovat životy.“
Fitbit Sense je prvním zařízením společnosti Fitbit s EKG, které umožňuje provádět namátkovou kontrolu srdečního zdraví a pomáhá analyzovat nepravidelný srdeční rytmus. Uživatelé jednoduše podrží prsty na ocelovém rámečku hodinek po dobu 30 vteřin a poté získají zápis, který mohou sdílet se svým lékařem. V průběhu žádosti o certifikaci CE provedla společnost Fitbit klinickou studii po celých Spojených státech. Studie hodnotila schopnost algoritmu přesně detekovat fibrilace síní a ukázala, že algoritmus dokonce překročil cílovou hodnotu. Celkově detekoval 98,7 % případů a u účastníků s normálním srdečním rytmem byl pak 100% neomylný. Fitbit Sense jsou doposud nejpokročilejším zařízením společnosti a mohou se chlubit světovým prvenstvím. Tím je senzor elektrodermální aktivity (EDA) v chytrých hodinkách, který pomáhá zvládat stres. Sense nabídnou nově také snímač teploty pokožky na zápěstí a výdrž 6+ dní.
Širší závazek k srdečnímu zdraví
Nová aplikace EKG je součástí širšího přístupu společnosti Fitbit k inovacím v oblasti srdečního zdraví. Společnost Fitbit byla průkopníkem v monitorování srdečního tepu pomocí technologie PurePulse, kterou uvedla v roce 2014. Ta pomocí fotopletysmografie (PPG) monitoruje malé kolísání objemu krve v zápěstí, podle čehož lze zjistit srdeční tep. Fitbit i nadále vyvíjí inovativní nástroje, které pomáhají lidem lépe porozumět a řídit zdraví svého srdce.
Technologie dlouhodobého sledování srdečního rytmu (PPG) a namátková kontrola (EKG) hrají důležitou roli a společnost Fitbit si klade za cíl poskytnout uživatelům obě tyto možnosti na základě jejich individuálních potřeb. Dlouhodobé sledování srdečního rytmu může napomoci identifikovat asymptomatické fibrilace síní, které by jinak mohly zůstat nezjištěné, zatímco EKG může pomoci těm, kteří se chtějí nechat vyšetřit a díky EKG záznamu mohou konzultovat své zdraví se lékaři.
S odkazem na své inovace v oblasti srdečního zdraví Fitbit představil v srpnu 2020 technologii PurePulse 2.0, která je doposud nejpokročilejší technologií pro monitorování srdečního tepu. Ten nyní sleduje vícečetný snímač a vylepšený algoritmus. Tato vylepšená technologie poskytuje uživatelům notifikace v zařízení a aplikaci, pokud jejich srdeční frekvence překročí nebo je nižší než nastavené hodnoty. Uživatelé, kteří tuto notifikaci obdrží, mohou hlouběji prozkoumat problém v aplikaci Fitbit a případně konzultovat se svým lékařem.