Apple je bez diskuze výjimečnou firmou, kterou spoluzaložil výjimečný člověk. Steve Jobs byl jedním z největších vizionářů své generace. Aby dosáhl svých cílů, především v prvopočátcích Applu byl společnosti schopen obětovat ledacos. Tento člověk se stal jakožto vůdčí osobnost vzorem pro mnohé šéfy firem či jiné manažery. Po všemožných pohovorech se zaměstnanci Applu, životopisci a jeho známými by se dalo utvořit trio dovedností a schopností, které dokázaly dostat Steva Jobse tam, kam se dostal. Možná vám mohou posloužit i jako inspirace.
Už od samého začátku se chtěl dostat na vrchol
Již tehdy, kdy pracoval se Stevem Wozniakem v garáži, měl vizi, že jeho produkty dokážou změnit svět a často si představoval den, kdy dá lidstvu spolehlivý osobní počítač. V roce 1979 prý spatřil ve výzkumném středisku společnosti Xerox velmi hrubou podobu grafického rozhraní. V tu chvíli mu došlo, že něco podobného je klíčem k tomu, aby počítač mohl být dodán do rukou obyčejných lidí, kteří by ho mohli bez složitých znalostí světa programování začít ihned používat. Tato událost dala vzniknout Macintoshi. Možná vás napadne otázka, proč tedy s tímto rozhraním nepřišla sama společnost Xerox. Inženýři této společnosti totiž chtěli navrhovat pouze kopírovací stroje a žádnou vyšší ambici neměli. Steve Jobs zkrátka viděl jejich práci úplně jinýma očima.
Kladl důraz na aspekty, na které jiní ne
Aby mohl vytvářet produkty, co si lidé oblíbí, musely být dokonalé po všech směrech. Steve Jobs kladl velký důraz na design produktu, což jeho konkurence poměrně opomíjela. Steve Jobs věřil, že design je ústředním prvkem k vytváření produktů nové generace. Rovněž věřil v pouto člověka a designu přístroje. S designem zkrátka a dobře Steve Jobs zacházel důležitěji než s jinými oblastmi svého podnikání, čímž se podstatně lišil od své největší konkurence.
Nechal svůj mozek pracovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí
Steve Jobs kdysi definoval slovo „kreativita“ jakožto schopnost spojovat různé zdánlivě nesouvisející věci do souvisejících celků. Takové spojování věcí souviselo dle Jobse s hledáním inspirace a propojování několika různých průmyslových odvětví. Ano, Jobs hledal nápady v jiných odvětvích. To ovšem neznamená, že je ukradl. Jen získané myšlenky propojil a použil je k rozvinutí vlastní kreativity. Rovněž bylo nutné změnit přístup k zákazníkům, jelikož si Steve uvědomil, že neprodává jen produkty, ale sny. Lidé kupující Apple produkty nepovažoval jen za zákazníky, ale za lidi, kteří mají své sny a ambice, na které mohou třeba i s přispěním jablečných produktů dosáhnout. Jednoho dne prý řekl: „Někteří lidé si myslí, že musíte být blázniví, když si koupíte Mac. V tomto šílenství ale my vidíme génia.“
Protoze zamestnanci „vynalezli“ iphone a on byl zrovna jejich sef :-D Hledate senzace, tam kde nejsou.
Miluju tohoto blba co ma potrebu komentovat…. prosim te co jsi vynalezl ty? Komu jsi ty sefoval? Bez si vzit tabletky a sefovat nekomu na playstationu
Je to troll. Prosím nekrmit.
Blbe: 1. Netusil jsem, ze jsou zakazane komentare. 2. Nic, nejsem vynalezce. 3. Asi 15, plati dodnes :-) 4. tabletky nepotrebuju. 5. Uz je to asi 25 let, ale to jsi tu jeste nebyl. Jeste nejake otazky?
V podstatě to byl psychopat, akorát se to neříká nahlas. Takových je například plná politika, tam se to už aspoň postupně začíná akcentovat… Takhle se člověk může podívat na celou řadu CEOs…
Vysadit je na opuštěném ostrově, tak je z toho brzo akorát opuštěný hřbitov, nikoliv „inovativní prostředí“. :-D
Suhlas – akorát – môže sa normálny človek dostať niekam ďaleko ? (Osobne po tom netúžim – a možno to je ten rozdiel – psychopati po tom bažia)
Může, akorát to není cíl, a stane se to jako vedlejší nezamýšlený efekt. Pěkně je to vidět třeba ve vědě – ti chlapi (ale i dámy) jsou pro to zapálení, sláva a peníze jsou pak spíš příjemný (a zasloužený) bonus.
To, co se píše v článku může být pravda, ale rozhodně bych to neoznačil za hlavní důvody, proč to dotáhl tak daleko. Kdyby takhle postupoval každý, bylo by tu mnohem více podobných firem. Řekl bych, že hlavním důvodem, proč se z Applu stala jedna z nejznámějších a největších firem na světě, je správné načasování a obrovské štěstí. Nebýt těhle dvou věcí, Apple by se tak daleko nikdy nedostal.