Ještě před pár lety bylo zcela normální, že jsme si za produkt či službu zaplatili jednorázově dopředu a následně jsme ji mohli využívat dle vlastní libosti. Tento trend se ale vcelku rychle stává minulostí. Nově totiž většina společností přechází na režim takzvaného předplatného, a to především v případě aplikací. Z tohoto důvodu Apple vývojářům nyní připomíná, že již brzy budou mít k dispozici speciální možnost, díky které si budou moci získat nové předplatitele či udržet ty stávající u jejich aplikace s pomocí exkluzivních kódů.
Kalifornský gigant se chystá samotným vývojářům dát perfektní možnost, kdy si sami budou moci generovat speciální, unikátní, alfanumerické kódy. Ty následně uživateli zpřístupní aplikaci na určitý čas zdarma či nabídnou předem nastavenou slevou. Apple se k tomu vyjádřil tak, že dané kódy následně vývojáři mohou rozdávat buďto online či na různých setkáních a propagovat tak své softwarové řešení. Samotný proces aktivace by měl být vcelku jednoduchý. Jablečná společnost by měla poskytovat jednorázové odkazy, které zákazníka přesměrují na příslušnou stránku, kde stačí zadat daný kód a máte hotovo. Cíl této novinky je samozřejmě ihned jasný. Někteří vývojáři se totiž trápí s tím, že si nedokáží udržet své předplatitele, případně je nemohou ani získat. V tomto směru může možnost slevy či bezplatný a časově omezený přístup do aplikace znatelně pomoci.
Do nových operačních systémů iOS a iPadOS 14 navíc bude zakomponováno speciální API, které umožní aplikacím třetích stran nabízet zmiňované kódy nových i stávajícím uživatelům. Vývojáři navíc získají i další možnost. Budou totiž moci aplikaci nabízet za levnější částku v případě, kdy si zákazník zaplatí dopředu – například za šestiměsíční či roční plán.
„Nově totiž většina společností přechází na režim takzvaného předplatného, a to především v případě aplikací.“
Dluzno podotknout, ze tento trend je hlavne na iOS, na Androidu se zdaleka model s predplatym tak casto nevidi. Jednim z duvodu je, ze Apple si uctuje neuveritelnou palku jako rocni vyvojarsky poplatek, coz je v podstate vypalne, na ktere si poste vyvojari nejak vydelat musi a druhy je urcite to, ze uzivatele Apple produktu jsou zvykli na to platit hodne.
A aká vysoká je ta pálka ako ročný vývojársky poplatok?
Méně než 3k korun, vážně likvidační.. :-O
Pre jedného vývojára je to 99$ pre firmu 299$ ročne. Mne to ako vysoká suma nepríde.
Mne na porovnanie s Googlom kde je jednorázový poplatok 20-25€ príde 100$ ročne ako dosť veľká čiastka
Za ten poplatek dostaneš dost nástrojů který ti usnadní vývoj. Tvoje aplikace je na jejich serveru. Nebo si myslíš, že platí jentak? Co ti nabídne Google? Jak moc ty nástroje vylepšuje, atd? .. Zase porovnávat jablka a hrušky…
„ze Apple si uctuje neuveritelnou palku jako rocni vyvojarsky poplatek“ Ak si vývojár a 99 dolárov je pre teba neuveriteľná pálka, tak je niekde veľká chyba, ale rozhodne nie na strane Apple. Ako tu už bolo napísané v inom článku, 99 dolárov je pre priemerného vývojára jedna večera s priateľkou.
Pro vyvojare je to necele 200 mesicne, pro firmu pak 550-600 mesicne. I pro soukromou osobu ktera travi dny programovanim, to neni zadny zasadni poplatek, spis roven jednomu jen trosku lepsimu obedu.
A i kdyz se me to taky moc nelibi, tak to neni rozhodne specialita iOS, ale tlaci to Adobe, MS a x dalsich jinych firem. Na Androidu to je mene, protoze je zde mene placenych aplikaci tradicnim zpusobem a hodne jede pres reklamu. Protoze vetsina (ne vsichni podotykam pro rejpaky) uzivatelu Androidu moc ochotna za app platit neni.
To je zase blábol. Google prostě jen zaspal.
Predplatné alias subscripton je svinstvo hlavne pre starších ľudí, ktorí zabudnú , že vôbec nejaké predplatné majú a neodsledujú to.
Môjmu strýkovi sa to presne stalo/ nie pri Apple / a prišiel o 2000€, zistil to až vtedy, keď mu platobná karta zahlásila , že ide do debetu.
Predplatné nebrat.
Strýko si za celé obdobie vôbec nevšimol že mu nejak náhodne ubúdajú peniaze?
Presne tak, už má svoje roky a myslel si , že to platí na mesiac, tie peniaze mal uložené na pohreb, takže s nimi vlastne nikdy nehýbal, proste si to chcel vyskúšať a zaplatiť na mesiac.Výšku účtu priebežne nekontroloval ale ani danú službu nevyužíval!!!
Palihora: Oba příklady jsou výjimky. Yr.no je financovaný státem. Ventusky je „reklamní“ aplikace financovaná z prodeje meteo infomací pro průmysl, zemědělství, dopravu atd.
Takže opakuji otázku: co má dělat indy vývojář, když potřebuje v aplikaci používat placené služby třetí strany. Například DarkSky.net, OpenWeather atd.
Těším se na odpověď.
Ale nikdo nemůže za to, že tvůj strýc kliká na předplatné a není schopný si to někam zapsat, aby si to pak zrušil, když zapomíná. Neházej tady neschopnost strýce na ostatní..
To palihora: jak platit za služby třetí strany? Například za meteorologická data? To je má platit vývojář?
Ako potom existujú meteo apky ako yr.no, ventusky apod?