Pokud jste v minulosti patřili mezi uživatele operačního systému Windows, tak vás po přechodu na macOS dost možná zaskočilo to, jakým způsobem zde probíhá odinstalování aplikací. Zatímco ve Windows musíte skrze ovládací panely spustit utilitu pro odinstalaci určité aplikace, tak v rámci macOS můžete jednoduše aplikaci chytnout a hodit do koše, čímž dojde k „odinstalaci“. Tímto způsobem sice dojde k odinstalování aplikace jako takové, nedojde však k odstranění ostatních souborů a dat, která aplikace za dobu své existence vytvořila. Pokud chcete zjistit, jak na Macu či MacBooku můžete správně a kompletně odinstalovat aplikace, tak pokračujte ve čtení.
Jak na Macu kompletně odinstalovat aplikace
V případě, že chcete na vašem macOS zařízení provést kompletní odinstalaci aplikace včetně dat, která vytvořila, tak se bez aplikace třetí strany neobejdete. Skvělou volbou je v tomto případě bezplatná aplikace AppCleaner. Jak už název napovídá, tak se aplikace stará o kompletní smazání celé aplikace, včetně souvisejících souborů a dalších dat. Postup je tedy následující:
- Prvně je nutné, abyste si stáhnuli zmíněnou aplikaci AppCleaner – stačí se přesunout na tyto stránky.
- Jakmile se na stránky výše přesunete, tak klepněte níže na Download u verze 3.5.
- Po stažení aplikaci vezměte a přesuňte ji do složky Aplikace.
- Poté, co AppCleaner přesunete, tak jej dvojitým poklepáním otevřete.
- Nyní se zobrazí malé okno, které říká Drop your app here, v překladu Přetáhni tvé aplikace tady.
- Pro kompletní odstranění aplikace si ji tedy prvně ve složce Aplikace najděte.
- Po nalezení ji kurzorem chyťte a přesuňte právě do okna aplikace AppCleaner.
- Jakmile tak učiníte, tak se provede analýza aplikace a dat, která vytvořila.
- Po dokončení analýzy se zobrazí veškerá data, která s aplikací souvisí.
- Data, která chcete odstranit, zaškrtněte, v opačném případě odškrtněte, a poté klepněte na Remove.
Aplikace se poté automaticky smaže společně se všemi svými daty, které vytvořila. Ve většině případech nejsou aplikacemi vytvořená data bůhvíjak důležitá, každopádně v určitých případech mohou mít tato data velikost hned několik gigabajtů. Pokud byste provedli klasické odstranění aplikace, tak by tato skrytá data jednoduše zůstala uložená v systému a zabírala by zbytečně místo v úložišti, což rozhodně není chtěné – ještě k tomu kvůli SSD diskům, které jsou oproti HDD menší.