Zatímco dva se perou, třetí se směje. I tak by šla popsat situace mezi Epic Games a Applem, která poslední dny nabírá na intenzitě a nebýt zásahu soudu, pravděpodobně by došlo k dalším štvanicím. Rozdíl je nicméně v tom, že zatímco jablečná společnost je na vše sama a svůj postoj si před komunitou, soudem i konkurencí musí obhájit sama, herní gigant v podobě Epic Games má za svými zády nespočet technologických společeností a podporovatelů, podle nichž vývojáři dělají správnou věc a je dobře, že se konečně někdo té „velké zlé korporaci“ postavil. Ačkoliv Facebook na tom v posledních letech není jinak, byl to kupodivu zakladatel Mark Zuckerberg, kdo se na posledním meetingu do Applu pořádně opřel a do společnosti si několikrát kopnul.
Je sice zarážející, že se otázkou monopolu a tržní situace zabývá zrovna majitel největší sociální sítě na světě, která systematicky likviduje konkurenci, ale i tak mu tato zjevná provokace prošla takřka bez povšimnutí. Ostatně, na adresu jablečné společnosti Mark Zuckerberg utrousil například to, že výrazně narušuje konkurenční prostředí, brání inovaci a aktivně potírá jakýkoliv odpor ze strany vývojářů i ostatních společností. Na druhou stranu se však podobný „výbuch“ před více než 50 tisíci zaměstnanci při online konferenci dal čekat, jelikož Apple společnosti zařízl službu Gaming a zároveň odmítal povolit hry, které pod platformu spadají.
Podle vyjádření představitelů se však výrobce jen drží svých zásad a podobně jako v případě Epicu nechce povolovat obchody třetích stran, které by narušily integritu systému. Podobný spor vznikl i kvůli nové funkci Online Events, díky níž mohou uživatelů pomocí Facebook Pay platit rovnou pořadatelům. Třešničkou na dortu je pak mnohokrát omílané iOS 14, které přijde s řadou bezpečnostních funkcí zajišťujících vyšší soukromí, což Marka Zuckerberga rozhodně netěší. Nezbývá tedy než čekat, zda situace ještě eskaluje, nebo se časem uklidní.
Osobně nevidím nic špatného na tom, že Apple trvá na dodržování pravidel v rámci vlastní platformy, kterou za svoje peníze vyvíjí, udržuje a vylepšuje. Aplikacím jako FB, Epic games atd. poskytují za opravdu drobné ekosystém čítající stovky milionů zařízení a uživatelů. Je tedy zcela jasné, že to nebude zcela zadarmo a také je pochopitelné, že vyžadují nějaká pravidla.
Oni mají pravidlo, že v aplikaci nesmíš říct, že 30% z částky, cos právě poslal na charitu, jde na účet apple? No to mi to pravidlo ukaž.
Takové tam samozřejmě není, to pravidlo je obecné. Tedy není dovoleno mít jakoukoliv platební metodu mimo povolené platby Apple. Zároveň paušálně berou 30% z každé transakce.
Pokud si tedy do aplikace vývojář přidá vlastní platební metodu kde se vyhýbá poplatku a také obchází pravidlo, že jiné platební metody nejsou povolené tak jak by si to nazval?
Pokud přece chci využívat platformu, tak musím také ctít její pravidla. Pokud s nimi nesouhlasím, nemohu ji prostě využívat.
Tak proč facebooku zařízli update aplikace, když to v ní chtěl uvádět jako pouhou informaci? Nechtěli vlastní platební systém, jenom uvést pravdivou informaci o výši provize pro apple.