Snad každý příznivce jablečné společnosti ví, že se Tim Cook stal 24. srpna roku 2011 oficiálně ředitelem firmy. Od toho dne se datuje cesta cupertinského giganta ke statusu společnosti s hodnotou dvou bilionů dolarů. Jak tato cesta Applu vypadala?
Někdy může jeden jediný den položit základy k mnoha zásadním změnám. Zatímco jeden den ráno byl Steve Jobs ještě plně zodpovědný za chod Applu, k večeru už byl ředitelem Tim Cook a začala tak nová éra firmy, která v mnohých vzbuzovala obavy. Nikdo v Applu – ani samotný Cook – nebyl z Jobsova odchodu nadšený. Z popisu událostí ale nicméně vyplývá, že Jobs – potažmo užší vedení firmy – nic nenechal náhodě a měl vše naplánované do posledního detailu. Jobs ještě před svou rezignací důrazně v jednom z interních oběžníků doporučil členům představenstva společnosti, aby byl ředitelem firmy jmenován právě Cook. Představenstvo následně vyslovilo Cookovi plnou důvěru, a nová éra Applu mohla začít.
Jednalo se z mnoha důvodů o riskantní krok. Vedení firmy sice Cookovi plně důvěřovalo, o jeho důvěryhodnosti bylo ale nutné přesvědčit i zákazníky a investory. O svých schopnostech přesvědčil Cook vedení Applu ještě v době působení na své předchozí pracovní pozici. Do firmy nastoupil nedlouho po návratu Steva Jobse – a byl to právě Jobs, kdo Cookovi nabídl místo v Applu. V době, kdy dostal nabídku pracovat v Applu, měl Cook pracovní pozici ve společnosti Compaq, a Applu se v dané chvíli nedařilo zrovna nejlépe, přesto se ale rozhodl nastoupit. Chod firmy brzy začal nabírat nové obrátky. Jobs v čele uložil k ledu řadu produktů, postupně se objevily novinky v podobě nového iMacu, o něco později přišel i iPod a konečně iPhone. Přestože Apple pod Cookovým vedením zaznamenal obrovský vzestup a nepopiratelný finanční úspěch, nový ředitel čelí i po letech často výčitkám z rozdílného způsobu vedení firmy a odlišného přístupu – zejména v posledních letech můžeme sledovat Cookovo pověstné zaměření na služby více než na produkty. Přílišné oblibě se – zejména u FBI a podobných složek – Cook netěší ani kvůli rozporuplnému důrazu, který bez rozdílu klade na soukromí uživatelů. Applu se pod Cookovým vedením ale daří nade vší pochybnost skvěle – svědčí o tom mimo jiné i to, že se jablečná společnost nedávno stala firmou s dvoubilionovou hodnotou.
Cenu Emila Nádeníčka za práci z přívlastky vyhrává: „… kvůli rozporuplnému důrazu, který bez rozdílu …“
Opravdu může být konzistentní chování plné vnitřních rozporů samo se sebou?
Ne, ani slovem „kontroverzní“ to nejde spravit. :-) Prostě někdy je třeba nedávat nesmyslné přívlastky.