Jak to tak poslední dobou vypadá, Apple se bude muset kromě herního giganta Epic Games vyrovnat ještě s další společností, která se rozhodla jablečného výrobce konfrontovat. Těsně po vypuknutí soudního sporu, který vznikl následkem zákazu Fortnitu na App Store a jeho okamžitého stažení, se totiž do boje pustil i Facebook. Ten využil příležitosti a jak se dalo čekat, raději se přiklonil na stranu Epic Games. Nová funkce na této sociální síti jménem Paid Online Events, která umožňuje drobným živnostníkům a firmám vybírat poplatky online za poskytování nejrůznějších služeb přímo přes Facebook, je totiž stejně jako ostatní transakce podrobena 30% podílu z prodeje. Ten následně putuje Applu do kapsy, což se mediálnímu gigantovi pochopitelně nelíbí a soud s vývojářským studiem Epic Games kvůli totožnému sporu posloužil jako dokonalá záminka.
Ačkoliv totiž Apple aktivně brání velkým technologickým gigantům ve využívání jejich vlastních online platebních služeb, v případě pár spřátelených spoleností Apple rád udělal výjimku. Přitom je to právě interní systém jablečné společnosti, tak typický pro celý ekosystém, který nutí vývojáře i ostatní firmy platit 30% poplatek z každé transakce a zároveň zakazuje využít vlastní alternativu. Facebook se tak musel obejít bez své poměrně nové služby Pay, která umožňuje platit přímo přes sociální síť. Paradoxně však Facebook nejedná pouze ve svém zájmu, nýbrž i v zájmu malých firem a živnostníků. Ti totiž na App Storu, když poskytují služby uživatelům iOS a využívají k tomu Facebook Pay, strádají a přichází o 30% příjmu, zatímco při transakci přes web či Android si mohou ponechat plných 100% z částky.
Facebook se tak proti této údajně šikaně poměrně chytře ohradil a nikoliv pouze pomocí PR řečí a výhružek soudem. Místo toho každého uživatele Facebook Pay v případě iOS společnost upozorní na 30% poplatek, který putuje do kapsy Applu. To by mohlo podle mluvčí Facebooku řadu zákazníků přesvědčit o pochybném jednání jablečné společnosti. Jisté je, že tato diskuzi ještě zdaleka není u konce a o stížnostech ostatních společností nejspíše ještě uslyšíme.
A já měl zato ze každý “obchod” neboli prodejna má nějakou marži. Ten blb si představuje, ze někdo bude provozovat obchod a bude prodávat za nákupní cenu? Pouze ze sebe děla šaška.
Veľmi pekne to vysvetlil Peter Mára vo svojom videu https://www.youtube.com/watch?v=to4Y4N8Rl8s každý a všade sa platí 30% poplatok. Môžu sa súdiť koľko chcú, keď chcú šíriť app cez apple budú musieť platiť.
Když to vysvětlil Petr, tak je to jasné. Hloupí právníci by měli stáhnout žaloby a jít si sypat popel na hlavu. Cením si toho, že se z Petra za tu dobu stal i odborník na hospodářskou soutěž napříč západními trhy. To dává smysl.
:D
…a co jako ze „pravnici“. Pravnici budou obhajoval kohokoli a cokoli, pokud dostanou zaplaceny. To zda spor vyhraji uz je vec jina.
Je to obdoba, jako by pekar zaloval Kaufland za to, ze jeho chleba prodava za 30kc, ale on dostane jen 20kc a ne celych 30kc. Vzdyt je to smesny.
„…a co jako ze „pravnici“. Pravnici budou obhajoval kohokoli a cokoli, pokud dostanou zaplaceny.“ Hele, Míro, je fajn, že si občas zapneš Suits nebo třeba Greys Anatomy, ALE! věř tomu, že to tak v reálném světě fakt nefunguje. Kvalitní právní servis je postaven velmi často na tom, že je klientovi vysvětleno, že by se pouštěl do prohrané bitvy. Evidentně tím něco sledují, a zjevně ti to, diskutére, uniká.
Ty budes jeden z tech provokateru, ktery musi vyvolat flame u kazde problematiky aniz by si o tom neco zjistil. Z tveho irelevantniho komentare je zcela jasne, ze ses na to odkazovane video ani nepodival. Apple mel pravidla nastavene drive, nez Epic nebo Facebook umistil sve aplikace do Apple storu a souhlasili s nimi.
Pane Smysl, a co má jako být??? Vůbec to přece neznamená, že se tím Apple nedopouští nekalé hospodářské soutěže atp. nebo mi něco uniká?? Nebo když si něco nastavím jako „první“, tak je to tesáno do kamene a neměnné??? :-D
„Je to obdoba, jako by pekar zaloval Kaufland za to, ze jeho chleba prodava za 30kc, ale on dostane jen 20kc a ne celych 30kc. Vzdyt je to smesny.“ Ehm.. To jako vážně? :-D :-D Zkus google, začni jednoduššími hesly „monopol“, „zneužití výsadního postavení“, „ochrana spotřebitele v rámci EU“ atd. Pak určitě uvidíš, jak ten Kaufland ve tvém příkladů nedává smysl…
Lebo facebook dáva všetko zadarmo. Ma každom kroku vyskočí nejaká otravná reklama a oni sa tvária, že dávajú všetko zadarmo
Ja to vidim tak, ze Apple na svou nenazranost brzo dojede.
Google ale ma taky tech 30%.
Státy dojedou na svou nenažranost kvůli DPH a jiným daním. A všichni obchodníci dojedou na svou nenažranost za to ze to neprodavaji za nákupní cenu. A všichni výrobci taky. Protože to hajzlove neprodavaji za výrobní 😝
Tak panu svetru čárovi dává smysl všechno, co apple udělá, dokonce i butterfly keyboard. Jemu by dávalo smysl i kdyby si apple bral 30% z každý transakce zadaný třeba přes mobilní bankovnictví. Proč to vlastně apple nedělá?
Když mi ten chleba bude prodávat na mém trhu, tak budu chtít taky poplatek. Všechny společnosti, které provozují trh, tak mají 30%. Některé streamovaci mají dokonce i daleko více.
to bych chtěl vidět, jakej budeš mít s těma trhama sukces, až budeš vybírat 30% z obratu místo normální nájmu