Pokud patříte mezi domácí amatérské opraváře jablečných zařízení, tak určitě víte o tom, že byste při výměně displeje měli ponechat původní Touch ID. V případě, že společně s displejem Touch ID vyměníte, tak nastává problém. u iPhonu 6s a staršího s Touch ID dojde k deaktivaci možnosti pro odemykání pomocí prstu, u iPhonu 7 a novějšího přestává fungovat jak otisk, tak také možnost pro navrácení na domovskou obrazovku. Uživatelé v tomto případě musí využít virtuální domovské tlačítko v Assistive Touch.
Proč po výměně nefunguje Touch ID?
Někteří z vás se dost možná ptají, z jakého důvodu se po výměně modul Touch ID znefunkční – samozřejmě se jedná o bezpečnostní funkci. Jednoduše řečeno se dá říct, že modul Touch ID disponuje unikátním výrobním číslem, které je zapsané také na základní desce zařízení. Pokud se číslo modulu Touch ID přestane po výměně s číslem na základní desce shodovat, tak iPhone či iPad jednoduše zakáže využívání odemykání pomocí otisku prstu, popřípadě zakáže také možnost pro návrat domů. Celá tato bezpečností funkce je zavedená kvůli tomu, aby nemohlo dojít k odemčení cizího zařízení pomocí Touch ID, které patří k jinému zařízení. Nebýt této funkce, tak by mohl potenciální zloděj „přehodit“ Touch ID mezi vlastním a ukradeným zařízením, čímž by se mohl do ukradeného zařízení dostat.
Jak už jsem zmínil v úvodu, tak po výměně Touch ID za jakékoliv jiné než originální dochází k jeho částečnému či kompletnímu znefunkčnění a jedno je jisté – odemykání pomocí otisku prstu už na zařízení nebude nikdy fungovat. U iPhonů 6s a starších však po výměně funguje alespoň návrat na domovskou obrazovku, díky čemuž je zařízení stále ovladatelné. U iPhonů 7 a novějších, které už nedisponují fyzicky stlačitelným Touch ID, dochází k tomu, že modul nefunguje ani pro návrat domů, ani pro odemykání pomocí otisku prstu. Dá se tedy říci, že se po tomto úkonu stává zařízení prakticky nepoužitelné, a to kvůli složitějšímu ovládání. Pokud jste se i vy dostali do této situace a myslíte si, že už váš iPhone 7 a novější nebude schopen tlačítko Touch ID pro návrat domů využít, tak se pletete.
Bluetooth Touch ID
Technologie se neustále nekontrolovatelně vyvíjejí a stejně to platí i v případě náhradních dílů pro iPhony. Je to již nějakou dobu nazpět, co bylo pro iPhony 7 a novější vytvořeno speciální Bluetooth domovské tlačítko, které je na první pohled k nerozeznání od toho originálního. Právě tohle Bluetooth tlačítko dokáže vašemu iPhonu 7 a novějšímu vrátit funkci pro návrat na domovskou obrazovku, samozřejmě stále bez možnosti využití otisku prstu. Jak už jsem zmínil, tohle Bluetooth tlačítko je k dispozici již delší dobu, každopádně o něm opraváři často nemají ani nejmenší tušení. Pojďme se společně na tohle speciální Bluetooth domovské tlačítko v rychlosti podívat a řekněme si, co umí.
Zmiňované tlačítko se samozřejmě k telefonu připojuje pomocí Bluetooth. To znamená, že po jeho zapojení je nutné se k němu klasickým způsobem v Nastavení připojit, úplně stejně jako například ke sluchátkům. Pokud byste měli obavy z toho, že nebude možné po spárování k iPhonu připojit jiné Bluetooth zařízení, tak se mýlíte. Bluetooth tlačítko můžete využívat společně s nespočtem dalších zařízení. Samotné tlačítko není vůbec náročné na baterii a během jednoho dne využije maximálně 1 % kapacity baterie, což je naprosto zanedbatelné. Tlačítko se k zařízení připojuje klasickým konektorem, který je pro něj uvnitř zařízení určen, při zapojení je nutné provést jen malou úpravu. K dispozici jsou samozřejmě všechny barevné varianty tlačítka – stačí si vybrat tu variantu, která koresponduje s barvou vašeho zařízení. Co se týče cenovky, tak jak na čínských tržištích, tak v tuzemsku, zakoupíte tohle tlačítko za pár stovek korun.
Tento článek nemá samozřejmě sloužit jako nějaká recenze či popis instalace. Jeho cílem je informovat potenciální amatérské opraváře o možnosti, pomocí které mohou iPhonu 7 a novějšímu vrátit alespoň jednu z funkcí Touch ID. Jak už jsem zmínil výše, tak tlačítko zakoupíte na čínských tržištích a dokonce i v Česku – do vyhledávání stačí zadat Bluetooth Home Button či Bluetooth Touch ID. Co se týče pokynů k instalaci, tak ty vám přijdou buď v papírové podobě k samotnému modulu, popřípadě můžete využít YouTube – jeden z návodů, který může při instalaci pomoci, přikládám níže.
Kdyby jste radši vysvětlili jak si to má doma člověk opravit tak aby to opravdu fungovalo i s TouchID, tak by to byl asi lepší článek.
Takhle to vypadá, že amatér si to doma nemůže opravit. A přitom stačí stáhnout „zálohu“ ze starého tlačítka a nahrát ji do nového tlačítka.
Amatér si doma Touch ID určitě neopraví. Neexistuje možnost, pomocí které by bylo možné po výměně Touch ID zprovoznit. Jestli si myslíte, že stačí stáhnout nějakou zálohu a přehrát ji do jiného tlačítka, tak se fakt mýlíte. Z jakého důvodu by potom asi vznikly tyto Bluetooth náhražky Touch ID? Předpokládám, že jste ani jednou neopravil žádný telefon a soudíte podle nějakých videí z YouTube. Takhle to určitě nefunguje :)
Přesně, moje řeč, tady pán asi v životě iP nevyměnil ani blbou baterku. A větší blbost než přehrát starou zálohu k zprovoznění touch ID jsem snad ještě neslyšel.
Jak říkáte, bohužel členové naši redakce asi neumí psát nic jiného, než blbé a lživé články o opravách iPhone 🙈😅
Opravuji základní desky iPhone, nejsem amatérský opravář a žádná informace se nedá z homebuttonu přepsat na jiné. To vám udělají pouze v autorizovaném servise jedině s výměnou celého předního panel ( displeje). Tak nešiřte nepravdy stylem „je to tak“, když to tak není :)
Základní desky sice neopravuji, každopádně v těch jednodušších opravách se vyznám a vím, že data přehrát nejde. Děkuji za napsání vašeho komentáře.
Doopravdy si myslíte, ze údaje o otiscich prstu jsou uloženy v tom tlacitku? A ze by při vynechání této ochrany (kontrola sériového čísla tlačítka), bylo možné prehodit tlačítka a do telefonu se dostat? To je zase článek na vysoké technické úrovni toto….
To tam nikdo nepsal. Píší, že se seriove cislo v homebuttonu musi shodovat se seriovym cislem zakladni desky, coz je pravda. To byste se asi divil, do jak malych komponent se da nahrat informace. Neni rok 91, ale 2020 :)
Tlačítko z aliexpresu 🙈 to je stará známa věc. To je zase článek na hovno, vy se už nad sebou zamyslete a celá ta vaše redakce LS se vzpamatujte
Dobrý den, co přesně je špatně na tom, že je tlačítko vyrobené v Číně, stejně jako například iPhone? A co je vlastně špatně na AliExpressu, na kterém nakoupíte plno kvalitních věcí? Děkuji za vysvětlení.
Myslím, že ten důvod rozhodně není bezpečnost, snad si nemyslíte, že otisk je uložený ve čtečce. Důvod bude asi stejný jako odstranění některých funkcí displaye po výměně mimo ofiko apple servisy. Taky to je myslím od ip7 nebo 8. Snaží se odradit lidi od neodborných servisů nebo opravy doma. Jiný mě opravdu nenapadá.
Důvod ví jen a jen sám Apple. My se můžeme jen domnívat. Já mam názor bezpečnost, vy máte názor jiný :)
Skúsme využiť princípy konvenčnej logiky a zamyslieť sa, či môže byť dôvodom bezpečnosť. V takom prípade by sa párovanie sériového čísla so sériovým číslom dosky využívalo iba u komponentov, ktoré súvisia s bezpečnosťou zariadenia – tj. FaceID, TouchID (bezpečnosť biometrických údajov) a úložisko (bezpečnosť dát). Na iPhone 8 a vyššom je ale spárovaný so sériovým číslom dosky aj displej a po jeho výmene prestane fungovať funkcia regulácie jasu podľa okolitého svetla v miestnosti a aj TrueTone. Na MacBookoch vybavených čipom T2 – tj. 2018 a novších, je spárované sériové číslo nielen SSD modulov úložiska (bezpečnosť dát), ale aj procesora, displeja a pamätí RAM (nijako nesúvisí s bezpečnosťou), aby ich nebolo možné ani u špecializovaných servisov strojmi na výmenu PCB čipov vymeniť. Ak čip T2 zachytí, že došlo k ich výmene, zamedzí načítaniu operačného systému. V týchto macoch sa pritom SecureEnclave nenachádza v hlavnom Intel procesore, ale práve v T2 čipe, takže ani tento aspekt nemôže súvisieť s bezpečnosťou. Tým pádom to logicky nemôže mať nič s bezpečnosťou a ide o profit na opravách Apple, kde sú ale ceny astronomické (nerobia sa logic-board opravy, ale vždy sa platí za výmenu celého logic-boardu).
Takže první věc – když nejde po rozdělání telefonu touch ID, takje problém v roztrženém konektoru, který apple schválně udělal ve tvaru „L“ a ještě krátký. Když neotevřete displej vážně opatrně – flex kabel utrhnete. U 6 a 6s byl kabel součástí plíšku na displeji, který šel vyměnit, u 7 je integrovaný do displeje. Takže můžete měnit celý displej.
Za druhé se dají pořídit tlačítka bez BT, které fungují bez jakýchkoliv úprav. Cena je jenom o pár korun vyšší než u těchto bt a funguje hned.
Docela vtipna diskuse :-) bohuzel server LSA je ponekud schizofrenní. Na jedné straně píše o kvalitních produktech, případně servisech v superlativech, na druhé straně opěvuje (za jidáššký peníz z reklamy) „pouliční“ montéry a produkty z aliexpresu, které akorát s prominutím „zkriplí“ opravované zařízení. Tím mám na mysli neoriginální díly, které jsou úplně všude a pokud se nejaký neautorizovaný servis ohání originálem, tak z 98% lže, leda by ho vymontovali z nějakého jiného (asi kradeného) přístroje.
Všechny kroky applu s kontrolními součty nejsou vůbec o bezpečnosti, ale snahou tomuto „kriplení“ jejich produktů zabránit. Protože co si budem nalhávat, až si v bazaru koupíte jabko za 10tis poskládané z těch kvalitních dílů z Ali (wish, DX a další) a budete mít vyblité barvy, polomrtvý dotyk a baterku co se vypne při 30% jaký uživatelský pocit vám takový produkt přinese?
Za svojí praxi jsem viděl tolik dojebaných oprav z těch nejvetších neautorizovaných servisů (zejména „láska“ servis), že bych jim nedal ani dálkový ovladač na výměnu baterek. Je naprostým standardem, že vodotěsný telefon po opravě mimo aut. servis už nikdy není vodotěsný, jelikož jejich nástroj se jmenuje B7000 (modří a google vědí). O nějakém pokračování záruky si může zákazník nechat zdát, protože při pokusu o záruční opravu a slepý technik pozná, že se v tom ryly prasata (občas někdo přimhouří oči).
Moje zkušenosti by vydaly na 10 luxusních článků (včetně fotodokumentace), ale žádný server by tu špínu nezveřejnil, jelikož většina inzerentů by se v tom poznala :-)
Na závěr jen tolik, že je mi strašně líto jejich zákazníků, kteří nemají ani potuchy, že jsou obětí vydřiduchů, kteří z nich jen ždímají peníze bez jakékoliv zodpovědnosti a pokud po jejich amatérském zásahu něco nefunguje, tak se akorát vymlouvají a lžou. Vsadím se, že nikomu u pultu neřeknou, že to po jejich opravě vodotěsné nebude (nemají vybavení na to, jak to prokazatelně ověřit). Přitom ceny jejich amaterských oprav jsou téměř srovnatelné s cenami autorizovaného servisu.
Jediná vodotěnost u výměny baterky, kterou vám servis zlikviduje je pouze obvodové těsnění. Jinak by do ničeho zasahovat neměli.
Poctivé servis ho tam dají, stojí okolo stovky…
Konečně inteligentní a smysluplný komentář! Všechny ty „láskaservisy“, jejichž reklamní články jsou všude, obcházím obloukem ne proto, že bych měl špatnou zkušenost, ale proto, že když si koupím iPhone nebo cokoli jiného za nějaké peníze, tak nenechám lemply z těchto „super“ servisů hrabat se v něčem, co viděli rozebrat na Youtubu (mohl bych tady sepisovat příběhy mých kolegů, kteří navštívili „láska či pohotovostní servis“ a odnesli si rozesraný iPhone. A naprostá pravda je, že LetemSvětem se prezentuje jako jeden z mála serverů na úrovni a neustále přibývají články typu „narvěte si do iPhonu za 30 litrů tlačítko z Ali nebo nechte si vyměnit displej tam a tam).
Člověk by i ten originální díl koupil, ale co má dělat, když ho Apple záměrně nenabízí?
Výměna displeje v originál servise stojí víc než použitý mobil.
Velmi pekne napisane. Bohuzial aj pravdivo. B7000 alebo obycajny sekundak je bezna prax u „tiez opravarov“ co sa naivne domnievaju ze im to urobi vodotesnost. Zakaznika ale skasnu aj o „watter proof seal“ samozrejme. Opravovat taky telefon po takomto odbornikovy je potom robota na par hodin.
Já teda nevím jak je to na iPhone 7, ale měnil jsem už 3x display na iPhone 6S a pokaždé jsem s tím přehodil i původní tlačítko a vždy to fungovalo i s novým displejem. I s původními otisky prstů. 😉
Přesně. Při výměně nového displeje do něj přehodím starý home button (pokud je funkční ) a vše funguje jak má. Úplně jednoduchý.
Ano, úplně jednoduchý, takto to samozřejmě funguje, každopádně v článku se zabýváme tím, co dělat, když PŮVODNÍ Touch ID zničíte popřípadě když k němu prostě a jednoduše nemáte přístup…
Ano, takto to samozřejmě funguje u všech modelů, každopádně kdybyste byl pozornější, tak zjistíte, že ve článku pojednáváme o tom, jaké Touch ID využít, když to původní zničíte :) není problém vzít staré Touch ID a dát jej do nového displeje…
V clanku je zminen Assistive touch. to je pekna vec, az do chvile, kdy je telefon iP7 po hardresetu a na obrazovce ‚Ahoj pokracujte stiskem homebuttonu‘ A tam samozrejme aktivovat AT nelze. Nekdo nejakou radu?
Koupit si normální telefon.
Nebo ho restartuj tak dlouho, dokud se to nezapne na další obrazovce
Treba stiahnut 3UTool. Ten ti to aktivuje ak mas vlozenu sim a neni tam icloud.
Zdravím, někde jsem zahlédl home button, který lze k iPhonu připojit pomocí Lightningu – možná by vám mohl pomoci.
Podľa mojich skúseností stačí reštartovať a keď sa znova zapne, bude na obrazovke, kde netreba použiť Home tlačidlo.
dobry den ja som prehodil tlacitko povodne a po zapnuti nabehla hlaska ze nieje mozne aktivovat i touch a neslo ani home , neviem co som mohol zle spravit pozeral som to kontroloval dva krat ci som nieco neotrhol alebo nezabudol zapojit az nakoniec somotrhol jeden kabel a mozem zacat znova lenneviem ci to ma vyznam lebo ak nepojde to tlacidko tak je to na nic