Jestli lze nějakou videohru posledních let označit za celosvětový fenomén, je to jednoznačně Fortnite z dílny Epic Games. Právě ten si totiž získal za poslední roky obrovskou hráčskou základnu, která navíc stále pozvolna roste a studiu vydělává nemalé peníze. Ostatně, aby taky ne. Hra je z hlediska hratelnosti velmi zábavná, graficky povedená, skvěle reaguje na trendy dnešní doby a trefila se i do herního módu, který ve světě frčí – tedy battle royale. Její další silnou stránkou byla její multiplatformní dostupnost, díky čemuž si ji mohl stáhnout a hrát téměř kdokoliv. To však od včerejšího večera neplatí, jelikož Fortnite zmizel z App Store a Google Play. Proč se ale tak stalo, co tomu předcházelo a jaká bude budoucnost?
Člověku by se skoro až chtělo říci, že odstranění Fortnite z App Store a Google Play je naprosto nečekaným krokem. S ohledem na napjaté vztahy Epicu s Applem a zřejmě i s Googlem se však tomuto výsledku příliš nelze divit. Minimálně do Applu se totiž Epic v posledních několika týdnech obouval poměrně často a to právě kvůli prvku, který jeho hře nyní na iOS a iPadOS srazil vaz – tedy systému plateb. Apple má totiž (stejně jako Google) pro svůj obchod nastaveno, že za prodeje aplikací či jejich částí zaplatí vývojář určitý poplatek, který je jakousi provizí za zprostředkování obchodního prostoru a zároveň příspěvkem na bezproblémový chod obchodu. Právě proti této částce však Epic brojil, jelikož nesouhlasil s tím, že je její placení pro hráče lačnící po dokupování obsahu přímo přes danou platformu povinné, kvůli čemuž on přichází o peníze.
Epicu nyní došla trpělivost a včera ve večerních hodinách proto přidal do Fortnite na iOS a Androidu možnost kupování dodatečného obsahu (tedy mikrotransakcí) přes vlastní platební řešení, které jej zjednodušeně řečeno osvobodilo od poplatku, který by musel při nákupu přes platformu Applu či Googlu těmto společnostem platit. Tato řešení jsou však proti pravidlům obchodů App Store a Google Play, na což Fortnite samozřejmě velmi brzy doplatil – konkrétně smazáním. S tím však Epic podle všeho počítal a jak na Google, tak Apple podal obratem žalobu za protisoutěžní praktiky, jelikož mají velmi výrazně omezovat vývojáře a to díky svému neoblomnému postavení v dané platformě (což je logické, když jsou jejich zřizovatelé). Že se jednalo o malý trucpodnik ostatně dokládá i video parodující ikonickou reklamu Applu 1984, kterou Epic vydal krátce po oznámení žalob.
Jednání Epicu vyvolalo spoustu zajímavých reakcí, přičemž mnoho z nich zcela určitě ještě vyvolá. Tou zřejmě nejviditelnější je reakce Spotify, které Epic za jeho krok chválí a bezostyšně hlásá, že jej v této bitvě podpoří. Pravdou totiž je, že i ono řešilo s Applem svým způsobem podobné protisoutěžní praktiky, které se v jeho případě točily kolem hlubší integrace jeho aplikace Spotify do jablečných systémů. Tu totiž Apple dlouhodobě odmítal a snažil se v tomto směru protlačit jen své řešení v podobě Apple Music, které však z hlediska počtu posluchačů na Spotify výrazně ztrácí. Ve výsledku by se tak možná až chtělo říci, že hlavním účelem konání Epicu není dostat Fortnite zpět do App Store pomocí žaloby, ale světu demonstrovat absurdnost celé situace skrze chování Applu a potažmo Googlu a jeho Google Play.
Je otázkou, jak celý spor dopadne a zda se jím podaří světu otevřít oči (alespoň tak, jak si Epic přeje) a nastavit pro vývojáře přívětivější pravidla. O nic jednoduchého se ale určitě jednat nebude, jelikož nastavením přizpůsobených pravidel jedné společnosti by Apple vytvořil pomyslný precedens, o který by se mohly začít záhy opírat veškeré vývojářská studia v App Storu a s Applem se tak dohadovat ohledně provizí. Nový poplatkový systém by tak mohl ve výsledku dopadnout ještě hůře než ten nynější, jelikož by byl absolutně netransparentní a hlavně neuvěřitelně náročný na vyjednávání. Suverénně nejjednodušším řešením by bylo ze strany Applu a potažmo Googlu, kterého se týká vše výše zmíněné stejně jako Applu, snížení poplatků za prodeje aplikací v obchodech, což by však samozřejmě znamenalo značné snížení toku peněz do kapes těchto společností. Apple by pak měl ještě možnost umožnit instalaci aplikací do iPhonů i mimo App Store, avšak tím by svou platformu svým způsobem degradoval, jelikož by jí již nemohl označovat za perfektně bezpečnou a hlavně softwarově ověřenou po stránce OS i aplikací. Nějakého řešení se však zcela určitě dočkáme – už kvůli obří oblibě Fortnitu, ze které jak Apple, tak i Google vydělává.
Mažete komentáře? :D:D:D
Nic se nemazalo a ve spamu taky vaši ip nevidím 🤔
Filip dost často maže komentáře …..
Jj Filip je na to expert. Emocionální mrzák co se profíkovi nepodobá ani na světelné roky…
Jojo, vsechny komentare ktere se panovi nelibi nahodou mizi a kdyz toho je hodne, tak omylem vypne moznost komentovani pod clankem :D
Mně taky občas mizí.. :( Tak nevím jestli je to možná nějaká chyba? Občas. Ne vždy.
Taky se mi stane ze nenajdu svuj komentar
Tady se nikdy nemažou komentáře :-). Jen za „redaktorům“ nepříjemné komentáře následuje ban.
Odstanění Fortnitu appstoru jedine prospělo
Pěkný článek. Sám jsem na to zvědavý, jak se vše vyvine
je pravda ze ma cela situace nekolik uhlu pohledu jak je ve clanku. jaky je ten spravny sam nevim
Zajimave cteni, diky. Nejsem sice cilovka hry ale situace me taky zaujala
Vítězství Epicu by byl fakt těžký průser pro indy vývojáře. Z jasných pravidel by byl bordel.
Na druhou stranu je to dobře. Doufám antimonopolní úřad EU a USA posvítí tuto kauzu – poslední dobou Apple zakazuje spustit game streaming jako je xCloud, Google Stadia, PS Now nebo Nvidia GeForce Now, znevýhodňuje třetím stranám vývojářům, zákaz čínské aplikace TikTok nebo WeChat a teď doplatí na Fortnite.
To mi celkom vadi ze silou mocou nepustia xCloud. Teraz musim kupit nejaky lagrdroid len koli tomu aby som mohol vyuzit tuto sluzbu 🤦♂️
V pripade Applu na IOS to je pochopitelne, tam je nemozne neco nainstalovat jinak.
Ale na androidu je mozno instalovat proste APK, nebo si udelat vlastni store, jako treba AZ store.
Fakt nevim, co jako v pripade Googlu resi
Suhlasim, osobne mi je ta apka ukradnuta ale ide predsa o pravidla. No uvidíme…
Stejne nechapu, jak si nekdo muze stezovat. Ja vymyslim vlastni platformu, vlastni reseni, tak bych si mel urcovat sam, koho na svuj pozemek pustim. A pokud mu podminky nevyhovuji, at jde jinam..
Co bys chtel od lidi kteri si stezuji, ze program na rozpoznavani obliceje nedokaze rozpoznat oblicej na polovinu zakrytej rouskou :D
To je hezké, kdyby tu byla silnější konkurence a více různých platforem. iOS a Android jsou ale jedině dvě platformy, takže potom dává hodně velký smysl, že nelze si diktovat, co chce jedná strana, právě kvůli monopolům. A monopoly volnému trhu neprospívají, jak známo.
Kdyby tady bylo více OS navzájem nekompatibilních bylo by to pro uzivatele HORSI než lepší … Problém telefonu není jedinec ale lidé okolo co používají a pokud se neshodnou na jednom formátu je kolaps ….
Dvě není monopol pokud se neprokáže dohoda. Třetí si mohou založit sami. Pokud vím tak konzole mají také svůj obchod.
Jasně… a využívají Tvůj pozemek zákazníci?
Tak ať si aplikace nabízí pouze na svém webu. Ve finále prodají minimum a ještě utratí dvakrát tolik za reklamu. Vždyť to na zmíněné obchody dávat nemusí z čehož vyplývá, že mají utrum. Absurdní je žalovat někoho za to, že zmíněné firmy něco něco vypracovali a dožadovat se používání zdarma.
Kdo, že je to tedy vlastně na prachy.
Epic se hrou, která je závislá jak na zařízení které vyrábí někdo jiný tak na prostoru, kde hru nabízí…???
Zajímavé je, že se vždycky ozve ten kdo má úspěch, sypou se mu prachy. Začne být nenažraný a chce víc.
Kdyby se ozvalo malé studio tak neřeknu…
Svět bez Fortnite čůráků byl donedávna krásnou utopií. Díky Apple a Google. 😍
Like! Krásná to představa. 😂
Kde mám komentář? Zajmavé…
Jste tu nakousli dobré téma že tu máme 2 Monopoly, tak by mě teď zajímalo jestli by někdo dokázal vytvořit další monopol ve stylu applu tak zda by neporušoval soukromí lidí tak jak všichni. Dle mého je tohle jen jakýsi test lidí jak probíhají roky naší existence našeho systému. A Epic si teda moc píská. Nejdrzejší firma za roky na trhu, které je opravdu jedno že existují u společností pravidla kterým jiným nevadí tak jak Epicu. Tak ať si udělaj Všechno po svým když jim každý nedá co chtěj, tak jak Steve J. ne? 😀