Před pár dny jsme se dočkali představení Google Pixel 4a, nového chytrého telefonu střední třídy. Všeobecně je tento model svými specifikacemi považován za přímého konkurenta iPhonu SE (2020). To znamená, že je určen pro nenáročné uživatele, kteří nepotřebují mít vždy nejnovější vlajkovou loď, a kteří nepovažují chytrý mobilní telefon za něco, na čem by měli utrácet desítky tisíc korun. V případě, že tedy máte nějaké starší zařízení a máte v plánu upgrade na novější zařízení střední třídy, tak jste tady naprosto správně. V tomto případe přichází v úvahu buď již zmíněný iPhone SE (2020) a Google Pixel 4a. Abyste měli vybírání jednodušší, tak jsme se rozhodli vám přinést kompletní srovnání těchto zařízení. Vrhněme se tedy přímo na věc.
Procesor
Při výběru nového zařízení mnoho uživatelé zajímá především výkon procesoru a jeho jádra. Hned na začátek bych rád uvedl, že iPhony byly oproti konkurenci vždy papírově slabší, což však ale neznamená, že jsou automaticky horší. Apple svůj operační systém iOS vyvíjí jen pro několik vlastních zařízení, a tak je optimalizace o mnoho lepší, narozdíl od Androidu, který běží na nespočtu různých zařízení na světě, kde je tedy optimalizace horší. iPhone SE (2020) skrývá „pod kapotou“ momentálně nejnovější a nejvýkonnější procesor od Applu, který nese označení A13 Bionic. Pro porovnání, tento procesor běží například v momentálních vlajkových lodích od Applu, tedy v iPhonech 11. Procesor A13 Bionic disponuje šesti jádry, dvě z nich jsou výkonná a zbylá čtyři poté úsporná. Výkonná jádra dokáží pracovat na taktu až 2.65 GHz. Google Pixel 4a je poté vybaven procesorem střední třídy s názvem Qualcomm Snapdragon 730, který disponuje osmi jádry. Dvě jádra jsou v tomto případě výkonná, zbylých šest jader je poté úsporných. Maximální taktovací frekvence výkonných jader je 2.6 GHz.
iPhone SE (2020):
Paměť a úložiště
V případě hardwaru je hned po procesoru velmi důležitá kapacita paměti RAM. I v tomto případě je nutné brát v potaz optimalizaci iOS, a proto papírově slabší a menší čísla, která však nutně neznamenají, že je iPhone horší. U iPhonu SE (2020) se můžete těšit na 3 GB paměti RAM, Pixel 4a poté nabízí dvojnásobek, tedy celých 6 GB paměti RAM. Pokud vás zajímá uživatelské úložiště, tak iPhone SE (2020) si můžete pořídit ve variantách 64 GB, 128 GB a 256 GB, Google Pixel 4a je poté k dispozici pouze v jediné variantě 128 GB. Nutno podotknout, že ani iPhone SE (2020) a ani Google Pixel 4a nedisponují možností pro rozšíření úložiště pomocí SD karty.
Google Pixel 4a:
Baterie a nabíjení
Již po dobu několika dlouhých let je tradicí, že mají iPhony oproti konkurenci o dost menší baterie. Apple se postupně snaží každým rokem baterie zvětšovat, rozhodně však ne za cenu možného poškození zařízení v případě špatného návrhu. Co se tedy baterie týče, tak iPhone SE (2020) nabízí baterii s kapacitou 1 821 mAh, což v tomto případě dostačuje klidně i na dva dny aktivního používání. Uvnitř Pixelu 4a poté najdete baterii s kapacitou 3 140 mAh, což je oproti iPhonu SE (2020) výrazně více. V balení iPhonu SE (2020) poté najdete 5W nabíjecí adaptér, který však můžete zaměnit až za 18W a získat tak rychlonabíjení. V balení Pixelu 4a najdete 18W nabíjecí adaptér, není jej tedy třeba dokupovat. Na druhou stranu však Pixel 4a nedisponuje možností pro bezdrátové dobíjení, iPhone SE (2020) je poté možné dobíjet bezdrátově výkonem 7.5 W Ani jedno z porovnávaných zařízení neumí reverzní nabíjení.
Balení iPhone SE (2020):
Konstrukce
Pokud u vás při kupování nového chytrého telefonu hraje velkou roli jeho konstrukce a použité materiály, tak vám hned na začátek tohoto odstavce mohu říci, že má iPhone SE (2020) navrch. Ten totiž nabízí šasi z hliníku, zatímco Pixel 4a je celý zhotoven z jednoho kusu plastu, včetně jeho zad. Záda u iPhonu SE (2020) jsou poté skleněná a pochází od společnosti Corning, která vyrábí Gorilla Glass. Apple si však od společnosti Corning nechává vyrábět vlastní tvrzená skla, přesné označení tedy uvést nelze. Tohle vlastní sklo samozřejmě chrání i displej. Jak už jsem zmínil výše, tak záda Pixelu 4a jsou plastová, displej poté chrání tvrzené sklo Gorilla Glass 3. iPhone SE (2020) zase naopak ztrácí kvůli obrovským rámečkům okolo displeje, a to především kvůli modulu Touch ID, jenž je umístěn ve spodní části. Pixel 4a má displej prakticky přes celou přední stranu, v levém horním rohu se poté nachází kulatý výřez pro přední fotoaparát.
Co se týče bezpečnosti, tak Pixel 4a využívá známého bezpečnostního čipu Titan M. Co se týče odolnosti proti prachu a vodě, tak iPhone SE (2020) nabízí certifikaci IP67, Google Pixel 4a poté žádnou takovou certifikaci nemá a proti prachu či vodě odolný není. Pokud potřebujete k fungování více než jednu SIM kartu, tak vás potěší fakt, že obě zařízení kromě klasického slotu na nanoSIM disponují také podporou eSIM. Dual-SIM tedy ani u jednoho z těchto zařízení není problém.
Displej
Co se týče displejů, tak iPhone SE (2020) nabízí 4-7″ Retina HD displej s rozlišením 1334 x 750 pixelů a citlivostí 326 PPI. Kontrastní poměr tohoto displeje je 1400:1, maximální jas dosahuje 625 nitů a dále je nutné podotknout podporu barevného gamutu P3 a technologie True Tone, která využívá senzorů v horní části displeje ke snímání okolního světla, díky čemuž zařízení v reálném čase upravuje zobrazení bílé barvy. Pixel 4a nabízí 5.81″ OLED displej s rozlišením 2340 x 1080 pixelů s citlivostí 443 PPI, maximální jas poté dosahuje 653 nitů. Doporučuji však oba displeje porovnat vedle sebe – i přesto, že je displej iPhonu SE (2020) papírově slabší, tak je jeho zpracování úchvatné a mnohým uživatelům se může líbit více.
Fotoaparát
Při výběru chytrého telefonu je v dnešní době pro mnoho spotřebitelů velmi důležitý fotoaparát. V případě iPhonu SE (2020) se můžete těšit na jediný 28mm objektiv, který má konkrétně rozlišení 12 Mpix a clonové číslo f/1.8. Jak už to bývá u dnešních telefonů ve zvyku, tak samozřejmě nechybí automatické ostření, společně s optickou stabilizací obrazu (OIS). Díky výkonnému procesoru A13 Bionic zvládá iPhone SE (2020) fotit portrétové fotografie, a to i přesto, že mu chybí teleobjektiv. Pixel 4a poté nabízí taktéž jediný 28mm objektiv s rozlišením 12.2 Mpix a clonovým číslem f/1.7. Pixel 4a sice neumí portrétové fotografie, na druhou stranu ale disponuje nočním režimem. Nechybí automatické ostření a optická stabilizace obrazu (OIS). Přední fotoaparát iPhonu SE (2020) má 7 Mpix fotoaparát se clonovým číslem f/2.2. Pixel 4a poté disponuje 8 Mpix fotoaparátem se clonovým číslem /f2.0.
Cena a dostupnost
A na závěr to nejdůležitější, a to cena a dostupnost. iPhone SE (2020) můžete zakoupit ve verzi 64 GB, 128 GB a 256 GB s cenovkami 12 990 Kč, 14 490 Kč a 17 590 Kč. Pixel 4a je k dispozici v jediné variantě s úložištěm 128 GB, cenovka pro český trh však prozatím není stanovena. Google však uvádí 349 dolarů, což je v přepočtu cca 8 tisíc korun, je však nutné počítat s určitými poplatky, takže se celková cena může vyšplhat na nějakých 10 tisíc korun. Co se týče barev, tak iPhone SE (2020) zakoupíte v černé, bílé a červené PRODUCT(RED), Pixel 4a je k dispozici pouze v černém zbarvení.
iPhone SE (2020) | Google Pixel 4a | |
Typ a jádra procesoru | Apple A13 Bionic, 6 jader | Snapdragon 730G, 8 jader |
Maximální takt procesoru | 2,65 GHz | 2,6 GHz |
Maximální výkon pro nabíjení | 18 W | 18 W |
Maximální výkon pro bezdrátové nabíjení | 7.5 W (omezeno iOS) | nemá |
Technologie displeje | LCD Retina HD | OLED |
Rozlišení a jemnost displeje | 1334 x 750 px, 326 PPI | 2340 x 1080 px, 443 PPI |
Počet a typ objektivů | 1, širokoúhlý | 1, širokoúhlý |
Rozlišení objektivů | 12 MPx | 12.2 MPx |
Maximální kvalita videa | 4K při 60 FPS | 4K při 30 FPS |
Přední fotoaparát | 7 MPx | 8 MPx |
Interní úložiště | 64 GB, 128 GB, 256 GB | 128 GB |
Cena při spuštění prodeje | 12 990 Kč, 14 490 Kč, 17 590 Kč | cca 10 tisíc |
Ani to nemusíte číst. Pixel zaostává v SoC, SE je zase zaostalé displejem. Z bláta do louže, nebo je nutno mít specifické potřeby.
No, nezlobte se na mě, ale iP SE 2 zaostává nejen v displeji, ale také ve foťáku, baterii, nabíjení, RAM, úložišti, odolnosti při pádu a ceně. A nenechte se zmást hrubým výpočetním výkonem A13 vs. SD730G, ten opravdu není podstatný, protože iOS ten A13 stejně brzdí, kde jen může. Takže ze srovnání iP SE 2 vs. Pixel 4a je jednoznačným vítězem Pixel 4a.
Vůbec se nezlobím :), každý to prostě vidíme jinak. 730G bude fungovat plynule sezónu až dvě, a následně to bude horší a horší – je to klasický midrange SoC, který není vhodný na náročné hry. Z midrange má od Qualcommu smysl snad jen 765/8G (který je výkonem na úrovni SD845! A novější a mnohem výkonnější SD855 jde pořídit od nějakých 9.000). Kdyby měli trochu odvahy, tak použijí levnější, výkonnější (+30% oproti sd765g), na 7nm postavený, s 5G, dimensity 820/830 – ty nové řady jsou neskutečné (probrali se stejně jako AMD).
Chválim, že tentokrát porovnávate porovnateľné. Palec hore.
Právě, že tyhle věci vůbec papírově porovnávat nejdou. Zajímavý, že Apple tak designově zaostal za zbytkem světa. Dřív to bývalo naopak. Btw. Pixel portrétní mód má.
Já teda před rokem switchnul po 10 letech z iphonu na Pixel 3aXL a je to všechno neuvěřitelně lepší zážitek! Už nikdy víc iOS. A to jsem profi user na MBP (tam teda každej den proklínám tu pitomou motýlí klávesnici už 2x vyměňovanou)
No, a to počkej, až si vyzkoušíš Oxygen/Hydrogen nebo projekt MIUI EU – ty telefony jsou mnohem víc vyvážené po HW stránce (u Pixelů vždycky něco pokazí, naposled baterie), SW nezaostává, mají příkladnou podporu, a fakt tam přidávají mnoho věcí navíc.
K tomu portretnimu režimu bych ještě dodal, že Pixel hodiny umí narozdíl od SE pro jakýkoli objekt, nejen pro lidi, takže ve foťáku má jednoznačně navrch. Video má asi lepší SE, takže záleží na konkrétních potřebách, hezké porovnání foťáku je pro zájemce tady https://www.youtube.com/watch?v=CHTwJO0Y1zA
Oba telefony jsou za tu cenu mimo, kdyby stály kolem 7 tisíc, tak možná, co komu vyhovuje, protože jsou tak „na stejno“. Jinak pokud by člověk netrval na iOS, tak je parádní volba určitě One Plus Nord 128GB za cca 10K, má dost dobré parametry, včetně 5G, čistý Android s podporou 2 roky, což je fajn, pak se to dá pořešit ještě jinak, takže aktualizace budou i víc, než jen 2 roky…. Mě se jinak zdá, že Google se snaží být „druhý Apple“ (no, vlastně až po Samsungu :-)), ale nějak pouze cenou, protože ta výbava, kterou u svých vlajek nabízí, nic moc, jsem zvědavý na Pixel 5, protože 4ka, nic moc.
Amen, bratře. Problém trošku u OnePlus je, že začali nejnovější modely prznit bloatwarem (3ks, facebook framework), který nejde odinstalovat klasickou cestou, ale pouze deaktivovat nebo musíš použít příkazy v konzoli (záležitost na 2 minuty, pokud ovšem víš jak), což je z jejich strany strašná škoda a fail. SW podpora je u OnePlus 3 léta (a pak, jak píšeš, odemčený bootloader…). Jen to tedy není čistý Android, ale velmi jednoduchá a odladěná nadstavba Oxygen/Hydrogen (podle trhu).
Pětka bude asi nebušená, ale zase přestřelená cenou, takže bude lepší lovit v jiných vodách.
Jo a co bys mu z Androidu doporučil, kolem cca 10 – 15K? WB je v telefonech fakt zlo, to by se mělo zakázat.
OnePlus Nord, to je ten, jak se láme ani nemusíte moc tlačit? A má zelený displej? Sorry, ale takový telefon za 10k je směšný. To už radši Mi 10.
Jo a kde je, že se OP Nord láme? a zelený displej je problém, který řeší a opraví, takže další várka bude OK. Je to 765/8GB, za ty peníze si myslím, nic lepšího není. Ty uvádíš Mi 10, která stojí dvakrát tolik 21K. Což bys spíš měl cenově srovnávat s Xiaomi Mi Note 10 Lite, ale to je na tom o dost hůř 730/6GB, tedy nic moc.
Za 21K raději Samsung S20/S10+, nebo možná o něco dráž Pixel 5, ale ten zas bude mít jen 2 foťáky. Určitě bych nedal za nějaké Xiaomi a nebo Huawei přes 20K.
No a když né Norda, tak bazarová S10 se prodává taky pod 10K, což si myslím, taky dobrej kup. Tak, jako tak, pointa asi byla, že za 15K jak Pixel, tak iPhone nedávají smysl, jsou tady lepší.
Google je už dávno mnohem víc Apple než Apple. V tom Jobsovskym smyslu. Třeba právě pixel 4a je totální jednoduchost, ale naprosto skvèle vyladéná. Všimněte si, že letos je to jen 1 telefon! Žádný barvy, žádný verze velikostí paměti, prostě chceš ndchceš. U applu už se třeba v ipadech absolutně nevyznám. A vlaatně ani v iphonech.
Lituju teda zařízlýho pixel xl s velkou baterkou (který velikostí displeje ale nahradí na podzim vyšší model 5g). Ale já volám: sláva jednoduchosti!
Tuším, že dorazí další varianty – 5G s lepším chipsetem a pak ještě vyšší varianta Pixel 5.
„prostě chceš ndchceš“ – no to je to, oni to vždycky nějak pohnojí, třeba tragickou baterií a nakombinují to s nesmyslnou cenou – jejich konkurence nespí, a taky se mnohem líp prodává. Dneska už kde kdo dělá podobnou SW podporu (místní urban legeng tvrdí, že tomu tak není.. Ale Xiaomi dodává další 2 velké updaty, Oneplus i 3). Mám jim to za zlé, protože ještě před pár lety prodávali „nexus“ řady, a tam byli nekompromisní ve všem – cena, výbava, podpora.. :)
No, vyjádřit se o displeji SEčka jako o „úchvatném“, to mi od autora opravdu nepřijde příliš příčetné. Ten displej je prostě obyčejný slušný IPS s nic moc rozlišením. Autor by si měl občas vypláchnout hlavu od marketingových blábolů výrobců. Pokud se někdo spolehne na zdejší informace o dvoudenní výdrži aktivního používání, tak bude fakt chudák. Informace na tomto webu tedy opravdu „stojí za to“… Řekl bych, že autor snad neměl SE 2020 ani v ruce.
Tak vám nevím, ale dva dny aktivního využívání SE opravdu zvládne – tedy alespoň toho našeho. Jestli do telefonu někdo kouká 12 hodin denně, pak se ale samozřejmě nelze o dvoudenní výdrži bavit.