Skepse vůči jakýmkoliv novinkám je stará snad jako lidstvo samo. Nikoho proto nejspíš nepřekvapí, že stejně tak jako se při představení prvního iPhonu ozývaly nadšené ohlasy, našlo se také dost těch, kteří z novinky nadšeni rozhodně nebyli a rozhodně jablečnému smartphonu nepředpovídali zářnou budoucnost. Jednalo se nejenom o názory laiků a běžných spotřebitelů, ale také novinářů a odborníků. Pojďme se spolu podívat na to, co bylo prvnímu iPhonu nejvíce vytýkáno.
Zatímco někteří experti z oboru technologií předpovídali, že iPhone bude stoprocentním hitem, jiní si po jeho vydání všímali spíše větších či menších nedostatků. Apple sklízel z různých míst kritiku například kvůli vysoké ceně svého prvního smartphonu, kvůli dostupnosti pouze u jednoho jediného operátora, ale také kvůli obrovskému rozruchu, který byl vyvolán v souvislosti s vydáním prvního iPhonu. Někteří považovali iPhone za zbytečnost, která se nikdy pořádně neujme, jiní si neuměli vůbec představit cílovou skupinu pro toto zařízení.
„iPhone se ve Spojených státech nezačne prodávat dříve než v červnu, a zde [na Novém Zélandu, pozn. red.] možná až příští rok. Proč se vůbec starat, pokud potřebujete telefon hned teď? BlackBerry Pearl je naprosto v pohodě,“ odkazoval na tehdejšího konkurenta Applu Stephen Ballantyne z New Zealand’s National Buisness Review. Ten ve svém hodnocení nového smartphonu od cupertinské společnosti také kritizoval rozhodnutí firmy udělat z iPhonu zavřenou platformu – tento nápad označil doslova za stupidní. První iPhone totiž v době svého vydání postrádal App Store s aplikacemi třetích stran. Frank Hayes z magazínu Computerworld zase podotkl, že iPhone ve skutečnosti nepřekypuje revolučními funkcemi, jak se chlubil Steve Jobs v době jeho představení. „Většina těchto funkcí zde již v jisté podobě byla po celé léta. Apple je jen dal dohromady,“ psal tehdy Hayes. iPhone nebyl pro Hayese podle jeho vlastních slov vlastně žádnou novinkou:„Kapesní mediální přehrávač? Už tu byl. Příruční webový prohlížeč? Už tu byl. (…) Fotoaparát? Wi-Fi? Bluetooth? Staré novinky,“ psal Hayes s tím, že vlastně ani vychvalovaný dotykový displej není ničím převratným. „Ví vůbec Apple, co vlastně budou uživatelé ve skutečnosti s iPhonem dělat? Ne,“ uzavřel.
Názor, že Apple nepřišel s ničím novým pod sluncem, byl mezi novináři vcelku rozšířený: „Steve Jobs svázal několik plechovek dohromady a nazval je telefonem,“ nešetřil sarkasmem Mike Himowitz z Baltimore Sun. „Čím více zařízení spojíte dohromady, tím více věcí se může pokazit,“ poukazoval Himowitz. Tomu ale stačilo pár týdnů s iPhonem k tomu, aby svůj názor od základů změnil. „iPhone je bez pochyby fantastickým doplňkem – úchvatný příklad průmyslového designu, který hraničí s uměním,“ psal Himowitz později. I po jeho vyzkoušení na něm nicméně shledal pár chyb – jednalo se například o nevyhovující rozměry – iPhone byl na něj příliš široký – a nepraktický tvar, kvůli kterému měl smartphone tendence vyklouzávat z ruky. Kevinu Drumovi se v jeho recenzi podařilo vtipně sesumírovat ambivalentní postoj řady uživatelů:“iPhone je drahý a tragicky selhává ve své primární funkci provádění telefonních hovorů, ale jinak je opravdu skvělý,“ psal. Vzpomínáte si, kdy jste se poprvé dozvěděli o iPhonu? Jaký byl počáteční postoj?
Připomeňte si, jak Steve Jobs uvedl první iPhone:
První iPhone nám posleli kolegové z americké pobočky v roce 2007 nebo 2008, byl ještě bloknutý na AT&T.
Pamatuji si, jak jsme rotovali videa a fotky z portrait do landscape režimu, jako naprostý zázrak.
Velmi mě překvapil kapacitní display, byl jsem z Palmu, Garminu a různých windows PDA zvyklý na rezistivní display.
Nepříjemné bylo, že první iPhone neměl exchange účet, pouze POP3 a IMAP, nedokázali jsme si představit, k čemu by byl App Store, naše myšlenka tehdy byla „vše co potřebujeme nám tam dá Apple a zbytek lze přece vždycky zobrazit v Safari, k čemu taková jednoúčelová aplikace?“ – což dnes může znít úsměvně, ale prý tentýž názor zastával óoo veliký Steve.
iPhone jsem začal používat až ve verzi 3GS, tenkrát za zajímavé 😂 peníze u VF. Od té doby uběhlo hafo vody, ale vzpomínám na GS rád, bílá keramická záda, co jsem v té době mohl a chtěl od telefonu mít, dostal jsem… fotky za dne super, v té době (předtím pouze Nokie), tak to bylo naoko hezké, noční režim byl zarušený tak, že se to nedalo ani koukat. Na druhou stranu, ovládaní vešlo do krve naprosto okamžitě a vydržel jsem to až do dneška… je mi jedno, co si kdo myslí, pro mě má Apple smysl
Jo to byla doba, muj prvni iphone nekdy snad 2008 a bylo to 3G 8gb s iOS3.x.x
Za tu dobu de hodne zmenilo, ale rad vzpominam
Spomínam na prvý iP 3G a bral som to ako zlý vtip. Ten telefon nevedel nič. Do pár hodín som googlil ako z toho spraviť použiteľný SMARTphone, preklikal som sa k jailbreaku a HNEĎ som ho spravil. Až potom to za niečo stálo…
V roce 2008 jsem se začal rozhlížet po smartphonech, zašel jsem do tří obchodů a vyzkoušel iPhone, nějaký Sony s Windows a T-mobile G1 s Androidem. iPhone jsem okamžitě zavrhnul, na tom telefonu nešla intuitivně napsat ani SMS, vlastně skoro nic. Windows bylo zase jen Windows, všechno titěrné a okýnka se zavírala křížkem! U Androidu jsem okamžitě věděl, že ho chci.
Koupil jsem ale až další model HTC Hero, na který jsem nedal dopustit. Pak jsem dlouho používal Android, vystřídal jsem několik telefonů, ale začlo i vadit, že Android fungoval vždy nejlíp jen doma. Na ulici, kdy jsem ho nejvíc a rychle potřeboval, často selhával, restartoval se, nereeagoval…
Pak mi kamarád ukázal iPhone 5 a říkal jsem si, že mu dám šanci, protože na něm bylo všechno skoro jako na Androidu. Tak jsem koupil iPhone 5S. Od té doby jsem spokojený a telefon mi nikdy neselhal. Zůstal jsem ale u malého modelu iPhone SE. Do větších pádel a kapesních notebooků, na který potřebuju dvě ruce, se mi nechce.