Zatímco ještě před pár lety by si zřejmě představila naprostá většina z nás pod frází “energie sbalená na cesty” nejmenovanou sušenku, v dnešní moderní době v nás evokuje spíš powerbanky. Ty jsou totiž nedílnou součástí života mnoha z nás, jelikož nám dokáží vytrhnout trn ve formě nedostupné elektrické sítě z paty. Jedna taková “energie sbalená na cesty” nám dorazila před pár týdny do redakce a já vám v následujících řádících vylíčím mé dojmy z ní. Jedná se konkrétně o powerbanku AlzaPower Thunder 10000 mAh Fast Charge +PD3.0 z dílny Alzy.
Technické specifikace
Do redakce nám dorazila konkrétně verze s černým hliníkovým tělem a kapacitou 10000 mAh. Dle mého názoru se tedy jedná o asi nejuniverzálnější powerbanku z hlediska velikosti a zpracování obecně. Co se týče jejího nabíjení, využít k tomu lze celkem tři cesty – micro USB při 5V/2A nebo 9V/2A, USB-C při 5V/2A nebo 9V/2A a Loghtning při 5V/1,5A. Právě Lightning mě u powerbanky skutečně potěšil, jelikož jej má u sebe na výletech, dovolených nebo zkrátka v brašně snad každý jablíčkář, takže s nabíjením powerbanky nebude snad nikdy problém.
Velmi hezké jsou i výstupy – použít lze jak USB-A, tak USB-C a to samozřejmě pro rychlonabíjení. U USB-A můžete využít 5V/3A (tedy 15W), 9V/2A (tedy 18W) nebo 12V/1,5A (tedy opět 18W). Zde je však potřeba brát v potaz to, že oněch 18W u USB-A pro iPhony tak úplně neplatí, jelikož nepodporují Quick Charge od Qualcommu a pro jejich rychlé nabití tedy bude nutné využít USB-C. To nabízí 5V/3A (tedy 15W), 9V/A2 (tedy 18W) nebo 12V/1,5A (tedy opět 18W). To jinými slovy znamená, že při nabíjení iPhonu s podporou rychlonabíjení si při použití USB-C užijete maximální možnou nabíjecí rychlost.
Powerbanka podporuje hned osm rychlonabíjecích protokolů, přičemž pro jablíčkáře jsou nedůležitější Power Delivery 3.0 a Apple 2,4A. najdete u ní však i výše zmíněný Qualcomm Quick Charge 3.0, USB Battery Charging 1.2, Samsung Adaptive Fast Charge, Hisilicon Fast Charge Protocol, Spreadtrum Fast Charge Protocol a MediaTek Pump Express. S trochou nadsázky by se tak dalo říci, že skutečně rychle dobijete s powerbankou prakticky jakékoliv známější zařízení s podporou rychlonabíjení.
Alza nezapomněla u své powerbanky ani na dostatečnou bezpečnost. Osadila ji totiž šestinásobnou bezpečnostní ochranou, díky čemuž se nemusíte bát přepětí, přehřátí, zkratu, přetížení, přebíjení a podvybití. Potěší ale i tělo z nehořlavého materiálu podle UL94. Cena powerbanky v konfiguraci, kterou jsme měli k dispozici, je 699 korun.
Zpracování
Pokud by vás zajímaly rozměry powerbanky, ty jsou 13,6 x 6,8 x 1,35 cm při 213 gramech. Rozhodně bych se jí tedy nebál označit za kompaktní, jelikož se při svých rozměrech v pohodě vleze i do kapsy od riflí či šortek a díky své váze se zde ani nepronese. Kdybych pak měl hodnotit zpracování powerbanky jako takové, dal bych jí ve škole 1/2. Přiznám se, že pro hliníkové powerbanky mám opravdovou slabost, jelikož mi přijdou velmi elegantní a stylové, ale zároveň velmi odolné, což se zkrátka hodí. Přeci jen, mnozí z nás berou powerbanky na cesty či různé výlety, kdy se s nějakým tím nekomfortem s rizikem poškození počítá. S celkovým designem a zpracováním jsem tedy až na jeden detail spokojený. Tím detailem je aktivační tlačítko, které mi přijde dost “odfláknuté”.
Když jsem powerbanku poprvé vybalil z krabičky a začal jsem si jí prohlížet, přišlo mi, že v ní něco štěrchá, což mě popravdě vcelku vyvedlo z klidu. Když jsem se pak snažil přijít štěrchání na kloub, zjistil jsem, že nevychází z jejího těla, nýbrž tento zvuk vydává právě postranní aktivační tlačítko které nevím proč v jejím těle nesedí zcela dokonale. Kvůli tomu má tak kolem sebe vůli, která mu umožňuje právě nepříjemné štěrchání. Ano, jedná se o absolutně detail, který se na funkčnosti produktu vůbec nepodepisuje, ale mě zkrátka štve – tím spíš, když je mi jasné, jak jednoduché by bylo jeho odstranění. Škoda.
Testování
Testování powerbank je svým způsobem úsměvné. Nelze na nich otestovat prakticky nic víc než to, zda a jak rychle nabíjí vaší elektroniku, potažmo jak rychle jste schopni nabít vy ji a zda tento údaj sedí s údaji výrobce. Začněme tedy nabíjením elektroniky. Powerbanku jsem testoval konkrétně s iPhonem XS, AirPods Pro a Apple Watch Series 5, takže jsem u ní měl možnost otestovat jak rychlonabíjení skrze USB-C v případě iPhonu, tak pomalé nabíjení přes USB-A u AirPods a Apple Watch. Ani v jednom případě mě nečekalo žádné překvapení. Z 0 na 50 % je nabíječka díky 18W schopna telefon nabít za nějakých 28 minut, což odpovídá i tvrzením Applu ohledně rychlonabíjení, do plna se pak dostanete za další zhruba hodinku a čtvrt. Jedná se tedy o poměrně příjemný čas, který koresponduje s využitím klasických adaptérů do zásuvky. Žádné revoluce se samozřejmě nedočkáte ani u Apple Watch či AirPods, které jsem dobíjel pomocí originálních kabelů k nim skrze USB-A v případě Watch a USB-C v případě AirPods Pro (sluchátka nicméně nemají podporu rychlonabíjení, takže u nich nehraje roli, zda sáhnete po USB-A nebo USB-C). Rychlost jejich nabití byla též prakticky stejná jako v případě použití klasických nabíječek – v případě AirPods Pro se přehoupla lehce přes 2 hodiny a 10 minut a u Apple Watch jsem se dostal z 0 na 100 % též za 2 hodiny. Fajn je, že za celou dobu nabíjení jsme se nesetkal s jediným výpadkem energie či čímkoliv, co by jej narušilo. Vše zkrátka probíhalo naprosto plynule a tak, jak kdybych nabíjel ze zásuvky.
Pokud vás zajímá, zda se powerbanka zahřívá, odpověď je ano, avšak většího zahřívání si všimnete jen v situaci, kdy nabíjíte dvě zařízení současně. I to powerbanka umožňuje, přičemž obě zařízení jsou nabíjena i v tomto případě maximální rychlostí. Zahřívání nicméně není nikterak výrazné, díky čemuž při něm můžete mít powerbanku bez obav v kapse u kalhot. Určitě se totiž nepopálíte.
Pod můj drobnohled se dostalo i nabíjení powerbanky, jehož rychlost je alespoň pro mě osobně dost důležitá, jelikož si na tuto činnost vzpomenu zpravidla na poslední chvíli. Výrobce v technických specifikacích uvádí, že při použití 18W dobijete powerbanku přibližně za 3,5 hodiny a při použití 10W za 6 hodin. Tyto časy jsem tedy samozřejmě otestoval a sedí víceméně na minuty. Při použití 5V/2A jsem powerbanku z 0 do plna nabil za 6 hodin a 4 minuty, rychlonabíječkou se mi to pak povedlo za 3 hodiny 27 minut. O úrovni nabití vás informují čtyři LED indikátory na boku produktu, které ukazují stav akumulátoru alespoň dle mého sledování velmi přesně.
Psát sem o tom, kolikrát iPhone přes powerbanku nabijete, mi přijde vzhledem k tomu, že jí bude každý používat jinak svým způsobem zbytečné. Pokud by vás to však přesto zajímalo, můj XS jsem dobil třikrát naplno a jednou zhruba do poloviny, což kapacitě powerbanky odpovídá.
Resumé
Co říci závěrem? AlzaPower Thunder 10000 mAh Fast Charge + PD 3.0 se mi jeví jako opravdu povedená a především pak spolehlivá powerbanka, která by šla i s ohledem na nízkou cenu označit skoro až za dokonalou. Nedodělek ve formě aktivačního tlačítka mě na ní však zkrátka zamrzel a proto bych jí ve výsledku zhodnotil “jen” jako velmi dobrou s tím, že bych se vám ji nebál doporučit. To, co má plnit, totiž plní opravdu na jedničku a o to u powerbank jde především.
2 zakoupené obě vrácené (přestali nabíjet) vyměněno na moji žádost za xiaomi a žádný problém.
myslím že v naší rodině se nacházelo už takovejch 15 powerbank různých typů a všechny fungovali bezchybně před těmi alzáckými jsem si myslel že se na nich nemá co rozbit.
Jen osobní zkušenost…
Opravte jednotky ve větě „při použití 10A za 6 hodin“
Mám ji už delší dobu a je to asi nejelegantnejsi a nejuniverzalnejsi powerbanka ever! Co je naprostá pecka tak poutko-kabel, který používám prakticky pořád jen škoda že není i Lightning varianta ale jen USB-C. Velká spokojenost :)
Říkáte, že lze testovat je nabíjení in a out a že je to úsměvné, ale co například taková účinnost nabíjení? Jaké jsou ztráty při out nabíjení? Tato účinnost zpravidla koliduje mezi 50-80 % a to je velmi důležitý parametr při výběru PB.
Kromě zcela nového slova (štěrchá!?) by mně docela zajímalo zda má ona nabíječka vyřešeno paralelní zapojení článků které je zpravidla po čase příčinou rapidního poklesu výkonu vlivem samovybíjení kdy ty lepší články průběžně „nabíjí“ ty horší… což celou soustavu degraduje..
Zmínka o „šestinásobném jištění“ dává jistou šanci na nějaké pokročilejší řešení ale tenhle „cool“ výkřik do tmy není dále okomentován takže nevíme.. anebo nemám dostatečného filipa… narozdíl od Jiřího.. ;o)