Dokážete si tipnout, které Apple produkty bylo možné jako první zakoupit online? Trochu překvapivě se nejednalo o elektroniku jako takovou, ale o merch. Přestože se online prodej v 90. letech minulého století už začal postupně rozjíždět, zájemci o Mac museli stále ještě absolvovat návštěvu kamenné prodejny některého z resellerů. Pokud jste si ale chtěli koupit set golfových míčků, puzzle v plechovce, visačky k zavazadlům nebo třeba dupačky, mohli jste tak učinit online.
Jablečná společnost svůj online Apple Store spustila v listopadu roku 1997, Steve Jobs ale s online prodejem koketoval ještě dříve. Zmíněné předměty bylo možné získat na webu AppleDesigns.com – jednom z prvních Apple projektů pro online nakupování. Jablečný e-shop se dočkal propagace v podobě celostránkové reklamy v magazínu MacWorld, a bylo na něm možné zakoupit oblečení a upomínkové či dárkové předměty. Vzhled webu AppleDesigns je čistokrevnou esencí devadesátých let minulého století – na stránkách si můžeme všimnout prvků, které jsou pro weby z dané doby velmi typické. Podle Johna Siaracusy, inženýra, který se specializoval na Macy, se Apple při tvorbě webu AppleDesignsb nechal zjevně inspirovat motivy z Appearance Manager – součásti operačních systémů Mac OS 8 a Mac OS 9, která zajišťovala ovládání vzhledu uživatelského rozhraní tehdejších počítačů od Applu.
Na domovské stránce webu AppleDesigns vítal návštěvníky virtuální výtah, připravený provézt je všemi patry interaktivního obchodního domu. Na stránkách nechybí prvky, typické pro Apple 90. let, a nachází se zde sympatické retro drobnosti, jako třeba ikonický Dogcow, základní deska z klasického Macu a řada dalších. Co se nabídky týče, bylo možné na webu zakoupit například klasická trička s Garamond fontem, na výběr bylo také z bohaté nabídky mikin, svetrů, kšiltovek či bund, prodávaly se zde ale také plakáty z kampaně Think Different, oblečení pro děti nebo třeba hodinky Mac OS Watch. Apple si na svém virtuálním obchodním domě dal opravdu záležet – zákazníci po dokončení nákupu dokončili transakci za pomoci speciálního tlačítka. Objednávku bylo možné odeslat buďto online, nebo ji vytisknout a zaslat faxem, protože ne všechny tehdejší prohlížeče nabízely podporu online nakupování a zabezpečeného obchodování. Poslední archivace webu AppleDesigns proběhla v roce 1998, tedy krátce poté, co byl oficiálně spuštěn klasický online Apple Store.
Co znamená, že Apple prodával svůj „merch“?
Víš co je merch?
Pokud pominu, že napsat „merch“ do české věty je kravina, tak se požívá jako obchod a „merchandise“ jako zboží, které lze prodávat. Jestli se však autor snaží tvářit jako světoběžník, který trousí sem tam cizí slovíčka protože už sám neví jakým jazykem vlastně mluví tak je to asi v pořádku….
Přesně tak, nedává to žádný smysl a používat slangový výraz je hnus. Cíleno asi na mladou tupou generaci, chlemtající jedy typu kola a Starbucks, žeroucí ten odpad z KFC a MD a mluvící co nejvíce cizíma slovoma, asi aby byli zajímaví. No, tihleti duševní mrzáci, jsou každému leda k smíchu. Zvlášť, když si neuvědomují, jak hluboko jsou zarytí rypákama v Ameryckých prdelích. Takoví by prodali i vlastní mámu.
Lide prisuzuji druhym sve vlastnosti. Podle sebe soudis deuhe, ze? Podle tveho vyjadrovani mi jako tupy dusevni mrzak prijdes ty.
A potom su tu taky, ako ty – ktori maju potrebu robit z komara somara, lebo maju ubohy chaby zivot a moralizovanim a napravanim ostatnych, si myslia ze napravia niekoho 😂😂😂
To ze si zaostaly a neviem ze “merch” je slangovo zauzivany pojem ktory sa este nedostal k tebe na lazy je len tvoj problem. Si na smiech
A tobě bude asi 10 let, adolescentní uhrovitý týpek, USA prdelolezec a lízač análů k tomu, hnus! Jako fakt lidi děsně klesli a už neví, jak by USA podlízali, asi jim schází Rusáci, tak je vyměnili za amíky. Nechápu, proč se furt mermomocí Češ i Čoboli někomu cpou do prdele, rovnou tam maj celé hlavy a nestačí jim to.
Slangové výrazy a ještě v cizím jazyce, to bych blil, mluva dnešních mladých, max do 20 a u těch blbějších do 30, než možná dostanou rozum. 99% Dospělých tak nemluví, by je hanba musela fackovat.
Ale asi maj mizerný nudný životy k smíchu, že si musí něco kompenzovat a používat tyhle debilní výrazy.
Komunizmus a vojnu na vás! Ale ten komunizmus asi ne, to by se vám líbilo, zas někomu lézt do prdele!
Co s tím má co společného USA? Tohle je solidní mindrák.
Čus lidi, je mi 15, ale ještě jsem to slovo neslyšel, co je to ten „měrch“?
Keď počujem merch – napadne ma hneď – ako si „influencer“ založil svoj „merch“ – lebo má 10tis. sledovateľov… Fuj !