Existuje hned několik způsobů, pomocí kterých můžete chránit své zařízení před ukradením, popřípadě před „prolomením“ v případě, že k ukradení či ztrátě zařízení jednoduše dojde. Některé způsoby jsou klasické, tedy nastavení delšího kódového zámku, jiné způsoby jsou však o dost radikálnější. Věděli jste o tom, že v rámci iOS existuje možnost, pomocí které může dojít k automatickému smazání všech dat poté, co na vašem zařízení dojde k opakovanému zadání špatného kódového zámku? Pokud vám tedy někdo zařízení ukradne a bude se do něj neúspěšně snažit dostat, tak si můžete být jistí, že se dotyčný jedinec nedostane ani k jednomu bajtu vašich dat. Pojďme se společně podívat, jak lze tuto funkci aktivovat.
Jak na iPhone aktivovat ochranu proti prolomení kódového zámku
V případě, že chcete na vašem iPhonu či iPadu aktivovat výše zmíněnou ochranu proti prolomení kódového zámku, potažmo ochranu proti ukradení osobních dat, tak se nejedná o nic složitého. Stačí se držet následujícího postupu:
- V iOS, potažmo v iPadOS, otevřete prvně nativní aplikaci Nastavení.
- Nyní sjeďte níže a hledejte následující kolonku:
- V případě, že má vaše zařízení Touch ID, otevřete kolonku Touch ID a kód;
- v případě, že má vaše zařízení Face ID, otevřete kolonku Face ID a kód.
- Na další obrazovce se autorizujte pomocí vašeho kódového zámku.
- V nastavení zabezpečení poté sjeďte níže, kde na samotném konci aktivujte možnost Smazat data.
- Po klepnutí na přepínač se zobrazí dialogové okno, ve kterém akci potvrďte stisknutím Zapnout.
Pokud po zapnutí funkce Smazat data dojde na uzamčeném zařízení ke špatnému zadání kódu desetkrát po sobě, tak dojde ke smazání veškerých dat. Jak už jsem zmínil v úvodu, tak existují různé metody pro ochranu dat – a tohle je jedna z těch velmi radikálních. Nutno podotknout, že se tato funkce rozhodně nehodí všem uživatelům. Pokud doma máte například malé děti, kteří si čas od času s vaším zařízením hrají, anebo pokud se vám stává, že se iPhone z nějakého důvodu rozsvěcuje v kapse, tak by mohlo dojít právě k několikanásobnému zadání špatného kódového zámku, a poté ke smazání dat, což rozhodně jen tak asi nikdo z nás nechce. Aktivaci této funkce si proto předem dvakrát rozmyslete.
Mne by zajimalo jestli se iphone smaze a dal zustane zamceny-pro zlodeje nepouzitelny nebo se smaze a tvari se jako novy iphone kde si zlodej zada svuj kod a vesele muze zarizeni pouzivat nebo prodat?
smaze se a chce po novem uzivateli vase apple ID pro prihlaseni ;) tudiz pro zlodeje nefunkcni cihla pro vas proste cisty iphone s vasim uctem
Pro zloděje to není žádná cihla, spi sladce dál, negramote. iPhone se dá odblokovat a i kdyby nedal, jakože fakt dá, tak se rozebere na díly. Takže případný zloděj na tom, tak, jako tak VŽDYCKY vydělá!!!!
Jsi zlodej co ?
Pokud nezálohujete „klíčová“ data je to riskantní řešení zvláště pokud je třeba telefon v dosahu dětí …
Zase tak nebezpečné to není, jelikož při opakovaných pokusech se vkládá prodleva, která je tím delší, čím více se blíží poslední pokus.. takže by ten uživatel musel mít k dispozici telefon po delší období, není to jen tak, že to půjčím v restauraci dítěti a to mi to během 10 minut omylem smázne, případně kolega z legrace, když si nechám telefon v kanceláři na stole…
svázaný s účtem
Prodleva před dalším pokusem tam sice je a v posledních několika pokusech je po hodině, ale některé děti to neodradí a dokážou za tu dobu opravdu iPhone zablokovat.
Důležité je říct, že nedojde k opravdovému smazání dat, jako když uděláte tovární nastavení. Dojde pouze k zablokování možnosti zadat kód, nebo použít touchID/faceID a na obrazovce se napíše „iPhone je uzamčen, připojit k iTunes“.
V takovém případě lze i Phone ještě odblokovat a to tak, že ho připojíte k počítači s iTunes přihlášeným na vaše Apple ID, ke kterému byl iPhone dříve už připojen a synchronizován. S jiným PC, nebo MAC se telefon nespojí, ani když je v něm iTunes s vaším apple ID. Popis tohoto řešení s postupem jak to udělat je na stránkách Applu.
Pokud nemáte takto synchronizovaný iPhone s počítačem, pak je jen jediná možnost, a to obnovit v iPhonu systém vynuceně tím, že telefon uvedete do recovery módu. Po obnově chce telefon přihlášení na váš iCloud účet, jinak ho nelze používat.
Opět zde nebudeme rozebírat jiné možné způsoby jak toto obejít.
Pokud máte vytvořenou nějakou zálohu v počítači, nebo zálohu na iCloudu, tak svoje data zase nahrajete zpátky do telefonu. Pokud žádnou zálohu nemáte, tak máte smůlu, data jsou fuč.
Nicméně i po továrním nastavení je možné data z paměti iPhonu obnovit, jsou na to různé programy. Jak je to jednoduché, nebo složité zde psát nebudu.
Jediná možnost jak data v iPhonu natrvalo smazat je použít „jiný“ program pro správu iPhonů, který umí tzv. anti recovery. To v praxi znamená, že po tom co přehraje operační systém v telefonu, zapíše postupně na celou uživatelskou oblast paměti samé nuly (0), čímž dojde k přepisu všech sektorů (bloků) paměti jiným obsahem, tedy zmíněnou nulou a původní data jsou tak navždy ztracena.
Idealne by to melo na dalku smazat i majitele. Co si chudak pocne na svete bez sve Apple krabicky myslici za nej.
To je zase výkřik do tmy…