Ačkoliv se na hlavu Applu v posledních měsících a týdnech snáší celá řada více či méně podložených obvinění a nařčení, v případě 30% podílu z transakcí na App Storu si jablečná společnost poměrně zavařila. Tuto praktiku totiž nyní obhajuje i před kongresem Spojených států, kam byla pozvána na kobereček, a dokázat, že tak činí v zájmu vývojářů a uživatelů. K celé záležitosti se tak vyjádřil i viceprezent marketingu, Phill Schiller, který v rozhovoru nastínil důvody k tak vysokému podílu a zároveň situaci porovnal i s konkurečními společnostmi.
App Store byl totiž původně vnímám údajně jako platforma, která měla na své nízké poplatky nalákat nezávislé vývojáře, jenž by si tak ušetřili práci s prodáváním vlastních her a zároveň by na celém systému profitovali nemalé částky. Poté ale došlo k propojení celého ekosystému, včetně platebních bran, což vedlo k větší ochraně uživatelů, schvalovacímu procesu a větší ostražitosti ze strany Applu. Společnost totiž chtěla zajistit bezproblémový chod a především bezpečí transakcí, aniž by každou položku museli uživatelé platit samostatně. Náklady na provoz se tak drasticky zvýšily a 30% taxa spíše tak vyrovnává zajišťování chodu celého systému. Zároveň má Apple v týmu několik tisíc inženýrů a techniků, kteří dohlíží na nepřetržité fungování serverů.
„Víte, chtěli jsme přistupovat ke všem aplikacím v App Storu úplně stejně. Žádné speciální akce, nabídky, unikátní kódy nebo výhody. Všichni vývojáři mají totožné podmínky a všichni musí dodržovat tu samou dohodu. To je obrovský rozdíl například oproti PC softwaru, kde jsou podobné praktiky běžné. V našem ekosystému ale chcete udržovat rovnost. Jedinou výjimkou byl v roce 2018 Minecraft, kdy zástupci společnosti Mojang argumentovali tím, že si uživatelé zakoupili hru či předplatné na jiných platformách jako je Xbox nebo PC a nechtějí do toho znovu investovat. Proto jsme se rozhodli vytvořit výjimku pro toto pravidlo a elegantně ho obejít,“ vyjádřil se Phill Schiller. Inu, nezbývá než čekat, zda podobně přesvědčivé argumenty Apple přednese i před státníky.
Včerejší „soudní slyšení“ je toho také důkazem …
Regulace monopol je naopak zasadni nastroj pro uchovani konkurence.
A Apple ma na svem store monopol.
Ano, mel by ses podelit o svoji manzelku.
Joudovu Anču Dlaňo ku nechceš, věř mi 😜
A teď tu o Karkulce…
Jsem plně pro regulace monopolních společností. Jakmile není fakticky možná konkurence pro zákazníka, je nutné, aby nastoupila regulace. Vše má své meze.
A vy znáte v historii alespoň jeden případ, kdy státní regulace přinesly zákaznikovi něco pozitivního? Já tedy ne. Víte, co se stane, když jim stát nařídí provizi snížit? Nevíte? Prozradím vám to. Nestane se to, že Apple vydělá méně. Stane se to, že zákazník zaplatí více. Apple na tom bude furt stejně a tratit bude jedině zákazník. A to vše kvůli pár vývojářům, kteří chtějí parazitovat na tom, co Apple vybudoval.