Zdá se, že přání mnoha a mnoha uživatelů Maců budou v následujících měsících vyslyšeny. V nedávno vydané třetí betě operačního systému macOS 11 Big Sur se totiž objevují zmínky o TrueDepth kameře, která je klíčovou součástí Face ID. To jinými slovy znamená, že tato technologie dorazí dříve či později i na Macy.
Face ID sice představil Apple už v roce 2017, k jeho většímu rozšiřování se však zatím neodhodlal. Zatímco iPhony jím disponují od tohoto roku všechny až na jeden (konkrétně SE 2. generace), v případě iPadů, iPodů touch či právě Maců je Apple zdrženlivý. V případě iPadů totiž disponuje technologií Face ID jen jedna modelová řada ze čtyř nabízených a u zbylých produktů byste jej pak hledali marně. Kódy macOS Big Sur však obsahují velké množství odkazů právě na Face ID skrze hesla jako PearlCamera, FaceDetect či BioCapture, která obsahují i iOS a iPadOS a které se objevovaly i v kódech bet v létě roku 2017 před vydáním prvního iPhonu s Face ID. Z kódu je však dle vývojářů zcela jasné, že je celá implementace novinky spíše v plenkách a tudíž se nedá očekávat, že by Mac s Face ID klepal na dveře.
Vzhledem k tomu, že by bylo nasazení Face ID na Macy skutečně velkým krokem kupředu, dá se očekávat, že jej Apple propojí s nasazením vlastních čipsetů a redesignem svých produktů v čele s iMacy. Ostatně, propojení Face ID s Apple Silicon bude pro funkčnost této technologie klíčové, jelikož Face ID potřebuje ke svému fungování například Neural Engine, jenž je součástí čipů řady A – tedy podobných čipů, který bude Apple používat i v Macích.
V tuto chvíli je otázkou, kdy bychom se mohli prvních Maců s Face ID dočkat. Dá se však očekávat, že vzhledem k provázanosti technologie s Apple Silicon a tím, že jej Apple začíná zapracovávat již do letošní verze macOS, mohou tyto Macy dorazit na podzim letošního roku, potažmo na začátku roku příštího.
Hlavne dúfam, že sa na ďalšej WWDC / medzitým ohlási možnosť dual bootu macOS na iPadoch Pro. Nič tomu reálne nebráni, ak by len politika Apple voči svojim produktovým kategóriám.
To je pouze Vaše konspirace nebo jste někde četl/slyšel něco, co by tomu nasvědčovalo? Přijde mi to jako super nápad.
Všetky ovládacie prvky v macOS Big Sur boli zväčšené a roztiahnuté na väčšiu plochu, čo znepríjemňuje používanie kurzorom, lebo je potom menej miesta na obsah na displeji, ale je to cesta, ktorou išli všetky systémy pri prechode na dotykové ovládanie, aby sa dala položka trafiť prstom. Spusteniu macOS na iPade doteraz bránila odlišná architektúra – Macy x64 a iPad ARM. Big Sur ale beží na ARM, konkrétne bol pri predstavení prezentovaný na procesore Apple A12Z, čo je rovnaký procesor ako v iPad Pro 2020. Všetko je teda navonok pripravené, ide len o to, či do toho Apple pôjde, alebo nie.
Ešte dodám, že bol pred pár týždňami únik, že Apple testuje macOS na iPhone – režim, ktorý sa aktivuje pri pripojení k externému displeju ako je Samsung Dex. Plus iPad Pro dostal klávesnicu aj s touchpadom, ktorého použitie v ipadOS je zatiaľ obmedzené, ale pre macOS by to bola takmer nevyhnutnosť.
G
asi ti uteklo ze ipad ma 4/6 gb ram ale a12z pro dewkit ma 16gb coz pocitam bude minimum
DevKit mal 16GB RAM len preto, aby na ňom mohli vývojári pohodlne pracovať štýlom XCode plus testovaná aplikácia plus browser a ďalšie veci. Spotrebu RAM inštrukčná sada neovplyvňuje, takže na plynulé bežné používanie macOS musí stačiť 6GB RAM z iPadu Pro. Aj MacBook Pro začína na 8GB.
G
jenze apple moc nedela veci na pul a ta ram je pro poradne vyuzivani macos proste treba