Jablečná společnost v posledních týdnech čelila řadě nařčení, obvinění a především právních útoků z důvodu úzké spolupráce s Čínou. Konec konců, tamní trh je pro Apple klíčový a technologický gigant se netají tím, že poklonkuje čínské vládě a snaží se vyhovět tamním regulacím. Z App Storu tak společnost smazala až 2500 her s neodpovídajícím obsahem a zároveň stranila vládě i při demonstracích v Hong Kongu. To pobouřilo řadu státníků, zejména pak ve Spojených státech které se do Applu pustili. Výjimkou není ani generální prokurátor William Barr, který obvinil jak jablečnou společnost, tak i další technologické giganty z příliš úzké spolupráce z Čínou.
Podle Williama má vše na svědomí především Apple a své tvrzení zdůvodnil tím, že společnost pomáhá dešifrovat iPhony, aby tím ulehčila vládě. Slova generálního prokurátora jsou pak jasná, v případě Applu funguje totiž jakýsi dvojí metr, kdy společnost odmítá spolupracovat s FBI a dalšími státními složkami na prolomení telefonů, ale v případě Číny se k tomuto kroku výrobce uchyluje dobrovolně. Konec konců, Apple se již mnohokrát vyjádřil, že důvod k tak extrémnímu zabezpečení je jasný. Společnost totiž nechce, aby nedopatřením poskytla zadní vrátka útočníkům a především se chce vyvarovat nepřímého návodu, jak vlastně iPhony prolomit. Přesto podle Williama Barra tuto možnost čínské vládě zajišťuje a aktivně s podílí na dešifrování a prolomení tamních telefonů.
Nejedná se však o jediného obětního beránka. Podobnou spršku obvinění odnesly i korporace jako Microsoft, Google a Yahoo. Tak či onak by se měl Apple konečně rozhodnout, na čí straně chce vlastně být. Ačkoliv je snaha setrvat v Číně kvůli velikosti trhu pochopitelná, v případě střelby v Pensacole společnost odmítala odemknout FBI útočníkův telefon a státní bezpečnostní složky tak byly nuceny sáhnout po firmách třetích stran, které ví jak iPhone úspěšně prolomit. Nezbývá než doufat, že se přestřelka mezi státníky a Applem brzy uklidní, jinak hrozí, že si kongres společnost opět pozve na kobereček, což by generálního ředitele pravděpodobně příliš nepotěšilo.
Pokud je to pravda, tak je to skandální ukázka, že Applu vsechna prohlášení o ochraně soukromí jsou jen kecy a jediné, o co jde, je zisk.
Slibem neurazis, hlavne kdyz to sype.
Business je business, dolary nesmrděj a řiťopich v čele společnosti nemá problém vlézt čínskému 🐲 do čokodíry. Pohádky o ochraně uživatelskejch dat jsou jen pohádky pro negramotné kupující a spokojené investory. Sem tam nějakej skandálek moc doláčů neubere a jede se spokojeně v oblbovací pohádce na plný plyn dál 😎
Presne tak.
Vypadá to že Apple prodal své hodnoty. Což se nemusí líbit některým hlavním lidem v Applu.
Jejich odchod z Applu bude jasný signál jak to je.
No jo, no… apple praktikuje prachobyčejný oportunismus… to i další firmy… asi jediný apple je ale uboze pokrytecký, jak se přitom snaží tvářit skoro jako světový mírotvůrce a ochránce menšin… nejlepší a nejúžasnější firma na světě :-) kdyby mu na tom záleželo, udělá třeba náramek v barvách tibetské vlajky… to by se Číňani posra..
Možná se časem začneme za užívání jeho mobilů a dalšího stydět…