Jsou to teprve necelé dva týdny, co jablečná společnost velkolepě oznámila dlouho očekávané a chystané iOS 14. Na úvodní Keynote ke konferenci WWDC jsme se tak dozvěděli nejen o plánovaných změnách a novinkách, ale řeč přišla i na kompatibilitu a podporované služby a aplikace. Ačkoliv totiž Apple plánuje celou řadu příjemných vylepšení, po nichž fanoušci volají již pěkně dlouho, plejáda stávajících aplikací bude v nové verzi operačního systému jednoduše zbytečná a postradatelná. Připravili jsme si pro vás proto seznam 10 služeb, s nimiž se můžeme v iOS 14 rozloučit a dát jim sbohem, alespoň tedy obrazně řečeno. Nevěšte však hlavy, žádný konec podpory se nekoná. Apple se jen v mnoha ohledech aplikacemi třetích stran inspiroval a místo aby uživatelé museli spoléhat na externí software, integrovala společnost tyto funkce společnost přímo do systému. Proč tedy stahovat aplikaci navíc, když můžete mít vše na dosah jednoho kliknutí.
WhatsApp and Telegram
Jistě to sami znáte, v seznamu máte desítky konverzací a vyznat se v jejich důležitosti je občas nadlidský úkon. Chaotické uživatelské rozhraní lze však vyřešit poměrně efektivně a platformy jako WhatsApp a Telegram se o podobný neduh postaraly již dávno. Jednotlivé konverzace si totiž můžete libovolně připnout tak, aby vždy vyčnívaly nad zbytkem chatů, a lépe se tak zorientovat ve vašem seznamu. Apple se navíc těmito dvěma aplikacemi výrazně inspiroval a v iOS 14 se aplikace Messages dočká zbrusu nových funkcí, které umožní takřka totéž co předloha. Nově tak budete moci nejen připínat a odepínat konverzace, ale také označit člena skupiny, a upozornit ho tak na příchozí zprávu. Pokud tedy často využíváte hromadnou korespondenci, WhatsApp a Telegram se v iOS 14 pravděpodobně stane minulostí.
Aplikace monitorující spánek
Pokud dbáte na kvalitu svého spánku a nedáte dopustit na řadu aplikací, které vám pomohou dosáhnout lepšího a kvalitního odpočinku, máme pro vás dobrou zprávu. V iOS 14 totiž nebudete muset spoléhat na aplikace třetích stran, jelikož Apple přispěchal s funkcí Sleep tracking, které se dočkají také chytré hodinky Apple Watch. Dojde tak k lepšímu propojení se smartphonem a vy si můžete v oficiální aplikaci kdykoliv prohlédnout naměřené hodnoty a data. Třešničkou na dortu je pak synchronizace s iCloudem, tudíž si podrobné informace o svém spánku můžete klidně přečíst na tabletu nebo na svém iPhonu.
Správci hesel 1Password a LastPass
Kybernetická bezpečnost je v dnešní době poměrně ošemetná věc, čehož si je plně vědom i Apple. Ten nově oznámil integraci takzvaných Bezpečnostních doporučení, které najdete v nastavení systému. Služba je totiž propojená se správcem hesel iCloud Keychain a včas vás upozorní, pokud bylo některé z vašich hesel ukradeno nebo kompromitováno. Zároveň vám systém dá také vědět, jak silné vaše přístupové údaje jsou a zda byste si měli dané heslo změnit. Na správce hesel třetích stran tak můžete jednou provždy zapomenout, a také důrazně doporučujeme tak učinit. Apple totiž na zabezpečení dbá a šance, že dojde k nechtěnému úniku dat je mnohem nižší než v případě nezávislých vývojářů.
Aplikace Google Translate
Kdo by neznal aplikaci Google Translate, kterou každý z vás za dobu používání iOS použil jistě přinejmenším jednou. Software totiž umožňuje rychlý a kvalitní překlad takřka do všech dostupných jazyků a v případě nutnosti text i nahlas přečte. Apple pochopitelně v tomto směru vycítil příležitost a jal se využít šance, jelikož společnost přispěchala s alternativou v podobě nativní a oficiální aplikace Translate. Ta má nabídnout totéž co konkurence od Googlu, jen s tím rozdílem, že překlad bude intuitivnější a budete takto moci vést plynulou konverzaci. Zároveň aplikace nepotřebuje internet a nespoléhá na cloud, tudíž všechny informace zůstávají uloženy výhradně lokálně.
Google Maps
Ačkoliv konkurence map od Googlu v podobě Apple Maps existuje již hezkou řádku let, jablečné společnosti se zatím tak docela nepovedly vychytat detaily a většina lidí se chtě nechtě uchylovala právě k alternativě. V iOS 14 se ale aplikace dočká celé řady vylepšení a nových funkcí, jako jsou například směrovky pro cyklisty. Nebude ani chybět upozorní na nabíjecí stanice pro chytrá auta a další moderní prvky, bez nichž si brzy uživatelé nedovedou představit každodenní život. Google tak dostane pořádně zabrat, jelikož důvodů k používání map od tohoto giganta značně ubylo. Mapy od Applu tak budou mnohem praktičtější řešení, včetně funkce Offline Guides, která vám nabídne seznam nejzajímavějších míst v okolí.
Firefox a Brave
Pokud jste při používání iOS hledali bezpečný a více méně anonymní způsob jak se pohybovat na internetu, pravděpodobně nejlepším řešením byly prohlížeče Firefox a Brave. Ty vás totiž upozornily pokaždé, když se nějaká stránka jala sledovat vaši aktivitu a zároveň sbíraly minimum dat. Naštěstí Apple v novém iOS 14 kompletně překopal své zásady soukromí a oficiální prohlížeč Safari obohatil o celou řadu nových funkcí, které dohlédnou na vaši bezpečnost na internetu a zároveň vám dají vědět v případě, že bude chtít nějaká webová stránka znát vaše citlivé informace.
Google Chrome
Podobně jako v případě Firefoxu a Brave, i Google Chrome je v iOS 14 jaksi postradatelnou záležitostí. Ačkoliv se totiž jedná o vymazlený a propracovaný prohlížeč, oproti konkurenci v podobě Safari mohl nabídnout jednu jedinou věc navíc. A tou je překlad jednotlivých stránek, který dokázal pojmout několik jazyků a byl dostatečně precizní. Jelikož ale Apple přispěchal i s touto funkcí, není třeba nadále svěřovat své informace Googlu. V případě iOS 14 se tak Safari dočká automatického překladu a především možnosti přepínat mezi originálním textem, aniž byste museli znovu načítat celou stránku.
Aplikace pro focení selfie
Ačkoliv se jedná o poměrně banální záležitost, Apple se selfie fotkám nikdy příliš nevěnoval. Společnost tak sice může nabídnout vynikající fotoaparát, ale v případě softwarových funkcí museli uživatelé sáhnout po aplikacích třetích stran. Nově tak bude oficiální aplikace podporovat takzvané „mirror selfies“, tedy fotky vyfocené v zrcadle, aniž by došlo k nějakému zkreslení. Pokud jste tedy dosud používali některou z externích funkcí, nyní není důvod se k ní příliš uchylovat.
Swiftkey a Gboard
Pokud vám nativní klávesnice iPhonu příliš nevoní a raději jste v minulosti sáhli po efektivnějších a elegantnějších alternativách jako je Swiftkey nebo Gboard, novinka v podobě vylepšené základní aplikace vás potěší. V klávesnicích třetích stran jste totiž mohli jednoduše vyhledávat také emotikony, což bohužel Apple zapomněl do systému integrovat. Společnost však chybu v iOS 14 napravila a vyhledat oblíbeného smajlíka bude nyní stejně praktické jako v případě konkurenčních aplikací. Sahat po Swiftkey nebo Gboard tak již nebude potřeba.
Spotify
Pakliže také využíváte jednu z nejrozšířenějších streamovacích platforem světa, Spotify, jistě jste si všimli příjemné a praktické funkce v podobě nekonečného opakování playlistu ve smyčce. Tato vychytávka v Apple Music dosud chyběla, a řada uživatelů tak inklinovala právě ke konkurenci. Naštěstí ale Apple tuto funkci v iOS 14 přidává i do své aplikace, což pravděpodobně potěší všechny milovníky hudby, kteří rádi jednou za čas narazí i na dosud neznámý, ale chytlavý song. Pokud vás tedy používání Spotify dosud neopustilo, nyní můžete směle zamířit zpět do vod Apple Music.
Nsúhlasím s Aplikace Google Translate, aplikácia tlmočník v ios 14 bude náhradou až po pridaní podpory CZ-SK , čo môže trvať…
Přesně tak. Dokud nebude Safari překládat stránky do češtiny, klávesnice psát tahem v češtině, tak mě to nezajímá.
Hrozně komický článek.
Nevím o tom, že lidi používají WA, Telegram, atd. kvůli možnosti připnutí konverzace a označení. Není to spíše kvůli propojení s lidmi? Nebo žiji v jiném světě, kde ne každý má iphone?
Aplikace spánek ukazuje a bude ukazovat pouze základní informace. Takže lidé kterým jde o nějakou větší informovanost se aplikací třetích stran prostě nezbaví. Jedinou výhodu vidím v tom, že mi to automaticky ztlumí displej a nemusím zapínat režim kina.
O překladači už tu komentář je.
Ohledně map další blbost. Super, je tam spousta nových funkcí, který u nás nefungují.
O prohlížečích ani netřeba se vyjadřovat :DD Jestli mám v mobilu Chrome, Brave, Edge, Safari, tak je úplně jedno, protože to vše běží na WebKitu.. Takže jediný výhoda mít jiný prohlížeč je v synchronizaci :D
Ano určitě každý stahuje aplikace třetích stran kvůli smajlíkům. Protože neschopnost zapamatování si slov, navrhování naposledy psaných slov, swipování, atd. To určitě lidí neřeší, hlavní jsou smajlíci.
A spotify a AM je to stejný. Tlačítko smyčky je přesně ten důvod k přechodu…
Bože to je tak hloupý článek za účelem jenom něco vyplodit na web.. Spousta nesmyslů, argumentů které u nás nelze využít, atd.
S tim webkitem je to obzvlast smutny.
Chrome, Edge a Firefox na nativnich engunech je setsakra jina muzika.
Blink engine v Chrome puvodne vysel z webkitu a je to momentalne spolu s V8 nejlepsi engine.
Apple ale nedovoli.
Ale kdyz s sebou necha apple user takhle orat, proc ne.
Se mi hrozně libí to vaše hloupé označení „Když s sebou nechá apple user takhle orat“ :D V tom je svoboda volby ne? Když to někomu vadí, tak ať si koupí android. Ale z těchto tvrzení je důležitý vědět, že android je nejvíce dokonalý systém bez jediné chybičky, který vychází zákazníkům tak moc vstříc, že udělají vše o co si řeknou. Jo počkat, ono to tak není a i ten tvůj android má svoje omezení. Proč s sebou necháváš takhle orat joudo?
@Petr
A mohl bych vedet, o kterych omezenich Androidu je rec?
Vim o jedinem, v EU skrzeva EU direktivu nesmi Android mit moznost nahravat hovory.
Na co moje Xiaomi z vysky kali a nahravani umoznuje.
U jinych Androidu bych musel nainstalovat root.
Nic jineho me nenapada.
Plne súhlasím hneď ako som to dočítal tak že to je tak naivný článok že až.. Polka super funkcií nie je dostupná na CZ-SK.
To je zase článek, naprosto souhlasím s Petrem. Je to tady čím dál horší.
Nesouhlasím se Spotify. Je to mnohem více rozšířená služba, je na většině chytrých repro a také konzolích. Apple Music v tomto značně zaostává a to nemluvím o personalizovaných playlistech.
Telegram , signal, Threemu necham, nebot iphone s imessage neni bohuzel tak rozšiřeny, aspon zatim ! Tyto aplikace jsou pro me jedinou bezpecnou moznosti komunikace, pokud dotycneho presvedcim o jejich instalaci, zasadne NE WA a FCB! Kdo nema iphone , nebo ve svem tel tyto apky .. nekomunikuji.. a vlastne mne to ani nevadi, mam klid a necumim stale do tel
Zahodit mapy Google a používat Apple Maps? Co vy to v tý redakci hulíte za matroš?
Dycky mě baví, jak mě odvezou o 100 popisných čísel vedle… třeba v Praze na Vinohradský..:D
To je nejaky vtip? Clanej je pouze doslovny preklad z nejakeho zahranicniho webu?
Tohle se moc nepovedlo. :-(
Jop, clanek je pouze prelozeny a vubec neplati pro CZ/SK …
Zkrátka český překlad pro Čechy žijící v Americe :)
Tak to je ze strany Applu hodně vlhký sen…
Ale Apple prece mysli JEN na USA.
Clanek musi byt jedine prekladem clanku z jine polokoule, jinak to prece autor nemuze myslet vazne
Hlavně se tu prosím neinspirujte webem apple novinky. Tam vychází každou hodinu tři nové články, ovšem je to jen čistě překlad ze zahraničí, žádná zmínka o tom, jak je to s daným produktem/službou u nás, ceny zásadně v dolarech, všechny snímky obrazovky v angličtině – zkrátka hnus.
Tuší někdo zdy se někdy vrátí nativní klávesnice v landscape modu do stavu v jakém byla v ios 11?
Sahající až do stran s tlačítky pro zpět, cut, copy apod?
Tohle je tak zoudalé že jsem musel začít používat swift
Pokud pracujete na více zařízeních napříč systémy je Chrome nebo nějaká alternativa nutnost kvůli synchronizaci. Zbytek už stihli vypíchnout jiní . Chtělo by to „lehkou“ revizi :-)
Strasny clanok, akurat co som sa pri jeho citani nasral. Petr to pekne a presne zhrnul.
Článok, ktorý má zmysel jedine vďaka komentárom.
👍