Ačkoliv koronavirová pandemie měla na většinu odvětví jablečné společnosti neblahý vliv a prodeje iPhonů klesaly v dvojciferných hodnotách, v případě MacBooků a iPadů došlo k přesně opačnému problému. Apple nestíhal dodávat dostatečný počet kusů tak, aby pokryl veškerou poptávku a z velké části byli zákazníci odkázáni buď na zbytkové kusy v různých Apple Storech, nebo dlouhé dodání v případě online objednání. To se ale naštěstí pomalu mění a technologický gigant do oběhu v třetím kvartálu pošle miliony dalších kusů. Stejný vývoj předpokládá i analytik Ming-Chi Kuo, jehož předpovědi se ve většině případů vyplní. Prodejům zejména pomůže návrat studentů do škol a práce z domova, která sice v důsledku zmírnění opatření mírně ustala, ale řada zemí omezení po vzedmutí druhé vlny nákazy opět zavádí.
Ostatně, jen během druhého čtvrtletí Apple dodal na 3.2 až 3.5 milionů MacBooků a toto číslo by se brzy mohlo vyšplhat až na 4 miliony prodaných kusů. To by znamenalo zhruba 20% nárůst oproti stávajícím hodnotám, což vyváží ztráty v segmentu iPhonů a dalších zařízení. Výrazně by tomuto trendu mohla pomoci i skutečnost, že do konce roku na trh zamíří nový Mac poháněný vlastními čipy Apple Silicon, které umožní Applu vymanit se z područí Intelu a především nabídnou nižší spotřebu, vyšší výkon a silnější propojení celého ekosystému. Zákazníci by tak mohli hromadně upgradovat právě na nový Mac, což by vyhnalo prodeje ještě výše.
Podle Ming-Chi Kua by se navíc prvním adeptem na jablečné procesory mohl stát 13.3palcový MacBook Pro, který by si vypůjčil design stávajícího modelu a kromě obměněného hardwaru by nabídl i vyšší výkon a čip na bázi architektury ARM. Podobné vylepšení analytik čeká i v případě MacBooku Air, jehož premiéra by měla proběhnout v témž čtvrtletí. kdy dojde k navýšení výroby a pokrytí poptávky. Nezbývá tedy než čekat, zda se slova čínského analytika vyplní, nebo Apple raději počká na příští rok, kdy nehrozí výraznější zádrhely ve výrobě.
Jasny, presne tohle se stane. Kvuli ARM se vsichni vrhnou na Apple aby si zadelali na problem, ze jim jejich aplikace, ktery do ted bezproblemove funguji, prestali fungovat…
Přechod na ARM dlouhodobě bude asi plus, samotného mě ta informace spíš potěšila, ale předem lituji první testery, kteří si ty stroje koupí. Doufám, že na podzim bude ještě nějaký (poslední?) update intel MBP, ARM si rád koupím zase za 7 let (tak dlouho mám současný MBP).
Kromě problémové emulace Windows by mi vadil i takový detail, jako že již nikdy nepůjde nainstalovat krabicová verze MS Office. Přitom to jsou aplikace, které běžnému uživateli stačí koupit jednou, žádné zajímavé nové funkce v rámci 365 nevidím.
Ak je krabicová verzia MS Office x64, tak by mala ísť cez Rosettu 2 nainštalovať bez problémov. Ak ide o emuláciu aplikácií z macOS pôvodne napísaných pre Intel, tak jediný problém je pokles výkonu cca 35%. Keby to bol nejaký extrémne náročný 3D rendrovací software, tak by to bol problém. Pri Office je to ale jedno, lebo je veľmi nenáročný a rozdiel sa stratí aj s prihliadnutím na to, že nové ARM na jeseň budú zrejme o 15% výkonnejšie ako súčasné Intely. Ak sa ale nebude dať nejako spustiť plnohodnotný Windows aspoň cez nejakú dobrú emuláciu, tak to bude mega veľký problém.