Na nedávné Keynote Apple ohlásil, že první Macy s jeho vlastními procesory dorazí ještě do konce letošního roku. Ačkoliv neprozradil, jaké modely to přesně budou, naprostá většina analytiků je přesvědčena o tom, že se bude jednat o některé laptopy. Se svou troškou do mlýna nyní přispěchal i Ming-Chi Kuo.
Věhlasný analytik ve své nejnovější zprávě pro investory nechal slyšet, že dle jeho zdrojů dostane jako jeden z prvních Maců nový čipset Apple Silicon 13” MacBook Pro. Ten se sice dočkal refreshe pro letošní rok teprve nedávno, avšak uspokojivý rozhodně nebyl. Kuova slova se proto zdají s ohledem na tuto skutečnost více než pravděpodobná. Co se týče dalších laptopů z řady Pro, 16” model se Apple Siliconu má dočkat na začátku příštího roku s tím, že by jej měly doplnit i 14” stroje, jejichž příchod se očekával už letos. Právě nasazení nového procesoru však zřejmě jejich příchod zhatilo.
Samé benefity?
Obecně se dá říci, že toho zatím o procesorech Apple Silicon příliš mnoho nevíme. Apple jim sice věnoval značnou část Keynote, avšak odnesli jsme si z ní prakticky jen to, že by měly dosahovat daleko lepšího výkonu než konkurence při daleko nižších teplotách a spotřebě energie, díky čemuž by mohly být vhodné i do výrazně užších šasi či obecně strojů s “opominutým” chlazením. Více se o těchto strojích nicméně dozvíme až s jejich příchodem na pulty obchodů. Snad se tedy z očekávané revoluce nestane propadák.
Doufám, že takto nové macbooky vypadat nebudou! (viz galerie) To je peklo a peklo pekelné fialové!!!
Je to len fanúšikovský koncept, nie únik – nemá to nič s reálnym dizajnom nových MacBookov.
asi jsem pozorně nesledoval zprávy …. ten Apple Silicon bude „intel“ x86/x64 kompatibilní – nebo ti, co si na macbook instalovali windows, budou mít teď smůlu jako za dob PowerPC?
Zatiaľ smola
Apple Silicon má ARM architektúru – zdá sa, že základ čipov principiálne vychádza z iPadových procesorov, takže x86 aplikácie len cez emulátor. Spustenie Windows 10 leží stále vo vzduchu, ale ako už mnohí písali – keby to išlo nejakou bezproblémovou cestou, pochválili by sa už na WWDC, čo sa reálne nestalo. Ukázali len Linux, ale ten natívne pobeží prakticky na ľubovoľnom procesore. Ak to teda bude možné, tak zrejme len s nejakým obrovským výkonnostným prepadom, ako to pri emuláciách býva. Čo sa týka macOS aplikácií, tie bez úpravy bežia pomerne pekne prostredníctvom Rosetta 2, ale ako ukázali prvé zakázané testy DTK (Mac Mini s procesorom A12Z, 16GB RAM) – v porovnaní s natívne skompilovanými aplikáciami pre Apple Silicon je tam výkonnostný prepad asi 35-40%. Otázne teda je, o koľko budú nové procesory rýchlejšie od súčasných Intelov a ako rýchlo budú vývojári schopní optimalizovať software. Ešte väčšie otázniky stoja nad podporou dedikovaných GPU – bola tu info, že podpora Nvidie a AMD s Apple Silicon vypadla – ak Apple nemá nejaké zázračné mimozemské technológie, tak konkurovať integrovanou grafikou niektorým špecializovaným grafikám na extra náročné aplikácie bude prinajmenšom otázne.