Zpráva o přechodu na vlastní čipy Apple Silicon na bázi architektury ARM byla překvapením snad i pro ty největší spekulanty. Jablečná společnost tento zásadní krok oznámila na letošní úvodní Keynote k WWDC a vysloužila si tím nejen potlesk ze strany fanoušků a investorů, ale také obdiv od konkurence. Konec konců, po 14 letech se jedná takřka o největší přelom v hardwarové kapacitě nových Maců. Navíc se tímto rozhodnutím Apple definitivně vzdává závislosti na Intelu a svými procesory mu může pěkně zatopit pod kotlem. Kromě podrobností o samotné architektuře čipů jsme ale se ale dočkali i detailnějších informací o grafickém výkonu, který se díky speciální nové technologii hravě vyrovná drahým grafickým kartám.
Aby Apple náležitě vyzdvihl výhody architektury ARM a zejména čipů Apple Silicon, připravil si na Keynote exkluzivní ukázku zachycující hraní Shadow of the Tomb Raider, tedy poměrně náročné hry, na Macu disponujícím novým jablečným procesorem. Řadu fanoušků i odborníků však překvapila plynulost a především počet snímků za sekundu na vysoké detaily, který se bez námahy vyrovnal i o poznání dražší konkurenci. Na vysvětlení celého konceptu jsme nemuseli čekat dlouho, vývojáři totiž odhalili fungování grafického jádra, které si bere to nejlepší z frameworku Metal. Ten umožňuje naplno využít grafickou kapacitu a pomocí technologie Tile Based Deferred Rendering, tedy TBDR, předá velkou část výpočetního výkonu právě procesoru.
Na rozdíl od Mode Renderingu, tedy způsobu vykreslování, které bylo oblíbené zejména u starších Maců, se tak jedná o poměrně příznivou evoluci. Ačkoliv není TBDR žádnou novinkou na poli videoher a náročnějších výpočetních procesů, dosavadní využití bylo spíše omezené. Vývojáři her totiž spoléhali více méně pouze na externí dedikovanou grafickou kartu, která se starala o veškerý výkon, a nebyl tak důvod zbytečně zatěžovat procesor. V případě Apple Silicon se ale společnost rozhodla vsadit na integrované grafické jádro, které intenzivně pracuje s výkonem procesoru a dokáže ho zužitkovat ve svůj prospěch. Místo vykreslování celé scenérie ve hře tak čip rozčlení obraz na několik segmentů a úseků, které zpracovává samostatně.
Díky tomu je možné dosáhnout rychlejšího vykreslování bez poklesu výkonu. Dedikované grafické karty ale naopak spoléhají na jednotné zpracování, které tkví ve vykreslení celé scény najednou. To je však často neefektivní a zbytečně náročné. Zda se tedy v případě nových Maců disponujících procesory Apple Silicon dočkáme externích grafických karet je zatím záhadou. Jisté však je, že grafiky třetích stran nebudou fungovat, a na AMD Radeon Pro tak můžeme bohužel rychle zapomenout.
Sice během keynote to bylo graficky ořezané (vážně ne na vysoké detaily), ale byla to emulace, takže ty finální výkony jsou ve hvězdách.
OMG.
Vazne nekdo temhle blabolum veri?
Ze kdyz budu mit SoC integrovanou grafiku, tedy obdobu te Intel onchip komedie na provozovani office, se shared memory, kterou to bude zrat z pomale hlavni RAMky, kdy dokonce i cast vypoctu jde na main CPU, to ze ma byt vykonnejsi, nez dedikovana grafika?
Zkratka roastbeef s provensalskymi bylinkami a hrubou morskou soli nahradime lancmitem z kauflandu a budem se tvarit, jaka je to lahoda
Na Windows NTB jde vyvoj presne opacnym smerem, tam naopak bezne programy vyuzivaji vykonu GPU, treba i excel provadi cast vypoctu pres GPU.
jeste se vi prd jak vykonna ta GPU bude, muze to byt pekne velkej cip
Je uplne jedno jak ten cip bude velky.
Pokud bude architektura postavena na uzirani main memory a main CPU, zcela zakonite to musi byt zoufale.
Dedikivane grafiky maji onboard RAM rychlejsi nez bezne DDR a pripojene lomalnim busem, aby se nemusely zdrzovat prenosem pres PCIx.
Tady maji dokonce i graficka fata byt prenasena do main CPU
Všeobecně se ví že hry se dají snadno streamovat a to konečné vykreslení zvládne i dnes kdejaký ARM …
O streamovanych hrach nebylo ani slovo, tan nejde o nic jineho, ze GPU vykon je prenesen na serverovou GPU farmu.
A je potreba setsakra kvalitni pripojeni k internetu, s beznou wifinou ci DSL zapomen.
Může to být zajímavé, ale nějak se mi nezdá, že by to mohlo konkurovat dedikované grafice. Obecně CPU není zrovna výhodné používat k vykreslování grafiky. A ty řády stovek až tisíců stream procesorů v dedikovaných GPU prostě musí být výkonnější.
Pamatuji jeden počítač, který využíval kromě hlavního CPU Tzv coprocesory na grafiku,rychle přesuny paměťových bloků atd.Navic měl tzv fast RAM a normální. Do sdílené paměti měly přístup všechny a do rychle jen něco.Fungovalo to velmi dobře a ve své době valcovali konkureci
Nezlobte se ale výkon než integrovaný Intel má už opravdu ledasco nebyla to žádná sláva high end grafika je podstatně někde jinde a to IU starých titulu ano není to pomalé to určitě ne ale žádný velký zázrak V tom taky nevidím
Berete drogy? Počítač který stojí 150k a víc tak se nevyrovná počítači výkonnostně co si člověk pokládásám. To už je lepší za ty peníze poskládat dvou bednovou soustavu a bude to šlapat 1000x rychleji.
Tak stavěj! A pořádně! Hlavně drž rtíky a zůstaň na widlích, ty anusu jeden 😂😂😂😂😂😂🙈
Hackintosh? Pamatujete na PowerPC klony, kde kopie byla výkonnější než originál?
I dedikované GK na tom dávno jedou…
Viz https://www.cnews.cz/maxwell-vdeci-za-uspech-tiled-renderingu-rasterizaci-se-podoba-powervr/
Hm, mně to spíš připadá, jako zoufalý plk.. Pokud tvrdím něco takového, chci vidět grafy a detailní srovnání testů, tohle je blábol… Apple už dávno není výkonnostní leader, ale pouze předražená hračka ;)
apple nemohl byt vykonostni leader jen diky intelu, ted to bere do vlastnich rukou
Kyro vzkříšeno? Tile based rendering byl super, ale Kyro ho nedokázalo dotáhnout. Je to určitě možnost dosáhnout většího výkonu, ale nebude se konat pohádka ve stylu ARM cpu + Tile grafika rozdupe vše okolo. Jinak má samozřejmě Apple výhodu v uzavrenejsim a kontrolovanejsim prostředí, takže věřím, že udělá dobré řešení pro své zákazníky.