Společnost Apple klade velký důraz na bezpečnost a ochranu soukromí svých zákazníků. V každé nové verzi svých operačních systémů se snaží příslušná opatření co nejvíce vylepšovat, a nejnovější iOS 14 a iPadOS 14 nejsou v tomto směru žádnou výjimkou. Uživatelé se mohou těšit na vylepšená bezpečnostní opatření v prohlížeči Safari nebo třeba ve způsobu, jakým jednotlivé aplikace přistupují ke knihovně fotografií. Pojďme si v tomto článku shrnout, jak se nejnovější operační systémy pro iPhony a iPady postarají o zajištění soukromí svých majitelů.
App Store a aplikace
Snaha společnosti Apple o maximální ochranu soukromí jejích zákazníků se vztahuje i na praktiky vývojářů aplikací třetích stran. V App Storu v operačních systémech iOS 14 a iPadOS 14 najdete novou sekci, která nese pojmenování App Privacy. Uživatelé se díky této sekci mohou snadno dozvědět, jaká konkrétní data specifická aplikace sleduje, a díky tomu se mohou rozhodnout, zda ji skutečně chtějí instalovat na svůj iPhone či iPad. Toto opatření má nicméně jeden háček – příslušné údaje totiž Applu poskytují sami tvůrci aplikací. Existuje ale jistá pravděpodobnost, že doby vydání stabilních verzí iOS 14 a iPadOS 14 zavede Apple vlastní způsoby ověřování těchto informací. Aplikace to také budou mít v iOS 14 a iPadOS 14 horší se sledováním a uživatelé nad ním získají ještě větší kontrolu. Žádosti o sledování můžete aktivovat již teď v Nastavení -> Soukromí -> Tracking. V iOS 14 a iPadOS 14 přibude také nová funkce, díky které se budete moci rozhodnout, zda chcete jednotlivým aplikacím povolit přístup k vaší konkrétní nebo jen přibližné poloze. Polohu můžete u jednotlivých aplikací upřesnit v Nastavení -> Soukromí -> Polohové služby. V Nastavení -> Soukromí -> Fotografie zase budete moci určit, k jakým fotografiím a albům budou mít jednotlivé aplikace přístup.
Schránka
Schránku při kopírování a vkládání obsahu využívá na iPhonu a iPadu snad každý. Kromě obyčejného textu ale často do schránky kopírujeme různé citlivé údaje, jako jsou hesla nebo data k platebním kartám. Je pochopitelné, že některé aplikace – jako jsou například webové prohlížeče – umí číst obsah schránky. Zatímco u webových prohlížečů je přístup k obsahu schránky pochopitelný, jiné aplikace ho vlastně vůbec nepotřebují. V iOS 14 a iPadOS 14 se vám vždy v horní části displeje zobrazí upozornění na to, že některá z aplikací zkopírovala obsah ze schránky z jiné aplikace.
Safari
Webový prohlížeč Safari získal v operačních systémech iOS 14 a iPadOS 14 novou funkci, díky které můžete snadno a rychle zjistit, zda některá ze stránek používá nástroje pro sledování, a které to jsou. Funkce nese název Tracking Report a uživatelé ji mohou spustit po kliknutí na symbol „Aa“ v levé části adresního řádku v horní části okna prohlížeče Safari. V tabulce, která se vám zobrazí, získáte podrobnosti o celkovém počtu blokovaných sledovacích nástrojů a další užitečné údaje. Součástí webového prohlížeče Safari budou v iOS 14 a iPadOS 14 také doporučení ohledně tvorby a správy hesel a možnost aktivace upozornění na možné zneužití hesel.
Sign in with Apple
V letošních verzích mobilních operačních systémů od Applu se vylepšení dočká také funkce Sign in with Apple. Uživatelé se budou moci ještě pohodlněji a rychleji zaregistrovat s pomocí Sign in with Apple, a to nejen v různých aplikacích, ale také na webových stránkách. Jednou z největších výhod funkce Sign in with Apple je to, že nemusíte k registraci vůbec používat svou reálnou e-mailovou adresu – systém vám vygeneruje náhodnou adresu. Společnost Apple chce také uživatelům do budoucna umožnit snadný přechod z klasického přihlášení na systém Sign in with Apple.
Zabezpečení zařízení
Funkce Face ID a Touch ID jsou samy o sobě bezpečné. Apple je proto chce ve stabilních verzích operačních systémů iOS 14 a iPadOS 14 použít k přihlašování k účtům na webovém prohlížeči Safari, takže uživatelé budou postupně zbaveni nutnosti zapamatovat si hesla, a jejich účty tak budou ještě více zabezpečené. V iOS 14 a iPadOS 14 také přibyla jedna nenápadná, ale velice užitečná novinka – jedná se o signalizaci zapnuté kamery a mikrofonu. Pokud máte na svém iPhonu či iPadu již teď nainstalovanou betaverzi některého z těchto systémů, můžete si po spuštění fotoaparátu všimnout v horní části displeje malé zelené tečky, která indikuje spuštěný fotoaparát. Letošní operační systémy poskytnou uživatelům také možnost najít prostřednictvím nativní aplikace Najít zařízení od výrobců třetích stran. V iOS 14 a iPadOS 14 získáte také lepší možnosti kontroly nad tím, k jakým zařízením se váš iPhone či iPad bude připojovat. V rámci Wi-Fi připojení můžete také zabránit tomu, aby poskytovatel síťového připojení sledoval váš iPhone či iPad. Učinit tak můžete v Nastavení -> Wi-Fi, kde klepnete na název konkrétní sítě a aktivujete možnost Použít privátní adresu. Které vylepšení v iOS 14 a iPadOS 14 vás nejvíce potěšilo?
Spis by me naopak zajimalo, co je jeste v ios „derave“, co lze jeste vylepsit. Ono je sice pekny, ze se v kazde nove verzi nachazi vzdy nove tri vylepseni, ale kolik je tam jeste moznosti, ktere lze „opravit“, aby byl system opravdu „soukromy“?
Vždy se nějaká chyba může objevit, ale je okamžitě opravena. Oproti lagdroidu, kde jsou chyby a zadní vrátka úmyslně vytvořené je iOS 10000000x bezpečnější.
Já to chápu ale zajímalo co všechno napr v Safari lze ještě vylepšit resp jakými funkcemi doplnil které ještě zlepší soukromí a bezpečnost. Obavám se ze těch věci je ještě plno a ze některé zabezpečení z principu ani nejde udělat.
vase naivita je usmevna
Vývoj SW je zdlouhavá záležitost. Těch možností co zlepšit, opravit nebo přidat je nekonečno. Backlog iOS týmů se asi nikdy nedozvíme. A dost věcí ani jim dnes není známo – vývojáři reagují na obecné trendy a nové schopnosti software. Stačí se třeba vydat cestou integrace, což znamená třeba uvolnění nových nebo interních API a voala, odemkne se nová oblast, kde jde vylepšovat, ladit, opravovat a zabezpečovat.
Netřeba zmiňovat závod vývojáři vs hackeři. V SW nikdy nebude úplně bezpečno. Důležité je být schopen pružně reagovat a rychle doručovat klientům. Správci mají Apple za zlé, že i minoritní verze MacOS obsahují breaking changes. No já je dost chápu. Ale já oceňuju, že to Apple prostě hrne dopředu a co považuje za špatné to odstraní nebo změní jak rychle to jen jde. Toto si moc IT firem nedovolí třeba jen proto, že by přišly o zákazníky. Apple teď sám sebe marketuje jako bezpečné řešení. Takže tyto fičury dostaly prioritu možná jen kvůli této image. Není to super důvod, ale buďme za to rádi.
Dekuji za vyčerpávající odpověď 👍🙂
No vzhledem k tomu, že icloud číňanů a rusů běží na čínských a ruských vládních serverech… Chápu, že si iOvce myslí, že jí to může být jedno, ale už to pokrytectví Applu, by mi nedávalo falešný pocit “soukromí” 😎
Nemyslím si, že by Apple mohl za to, jaký je v různých zemích režim. Apple je ovšem firma a je určitě lepší vydělávat, existovat a mít případný vliv na nedemokratické země, než se prostě jen stáhnout z trhu. Nostalgie „jó Apple, ten měl aspoň kuráž. Nepodvolil se Číně, Rusku, EU ani USA. Jen je škoda, že už dnes neexistuje“ by bylo opravdu úžasné.
To chápu na 100%, pokrytectví nastává v případě, kdy Apple tvrdí, že mu na soukromí uživatelů strašně moc záleží a řadí ho na první místo, to mi hlava prostě nebere 🙂
Tobe toho ocividne hlava hodne nebere. Cloud nemusis pouzivat. Cloud je stejne pristupnej i vladnim slozkam i v demokratickych statech pri obdrzeni soudniho prikazu. Soukromi je take to ze obsah cloudu a telefonu patri tobe a neni dale preprodavan.
Dobrý den mám dotaz při probíhajícím hovoru a do toho mi někdo začne volat druhy tak první hovor mi to ukončí a zvoní telefon mám 6s + iOS 14
Nestalo se tohle někomu