Pokud jste doufali, že se Apple rozhodne novou generaci iMaců, chystanou pro letošní rok, osadit procesory Apple Silicon, zřejmě vás následující řádky mírně zklamou. Na internet totiž unikl benchmarkový test, který zachycuje doposud nevydaný iMac s novým procesorem z dílny Intelu. Ten se zdá být alespoň dle svých vlastností nástupcem vrcholového čipu iMaců 2019 a je proto pravděpodobné, že jej Apple u nových iMaců použije právě jakožto nejvyšší konfiguraci.
Čipset, který doposud nepředstavený iMac z Geekbenche pohání, pochází konkrétně z rodiny Comet Lake-S. Jedná se tedy o 10. generaci Intel Core i9 s 10 jádry, 20 vlákny, 20 MB vyrovnávací pamětí L3 a 4,7 GHz Turbo Bostem. Co se týče grafické karty, testovaný iMac byl osazen AMD Radeon Pro 5300. Díky těmto specifikacím by měl být nový iMac zhruba o třetinu výkonnější v nejvýkonnější verzi oproti loňské nejvýkonnější verzi, což je poměrně velký krok kupředu.
Ačkoliv je nyní těžké říci, kdy bychom se mohli nové generace iMaců dočkat, vzhledem k tomu, že je Apple možná opět osadí procesory od Intelu, by to nemuselo být za příliš dlouho. Nasazení “inteláckých” procesorů by totiž pravděpodobně znamenalo to, že se produkt ani letos nedočká velkého designového upgradu, protože ani procesorový upgrade by se nedal označit za nic velkého. Je proto možné, že se letos dočkáme dalšího tichého představení stejně vypadajících iMaců skrze tiskovou zprávu s tím, že stroje s novým designem dorazí až v příštím roce s Apple Silicon. Apple může sice teoreticky nasadit nový design i letos, avšak vzhledem k tomu, že jej bude velmi pravděpodobně moci přizpůsobit přímo svým procesorům díky jejich skvělým tepelným vlastnostem se to zdá poměrně vzdálené. Ale kdo ví, třeba se právě díváme na benchmark stroje, který světlo světa spatřit nikdy nemá a je pouze testovací.
Tak vzhledem k tomu, že CPU od Apple se nyní vlastně teprve testuje, tak by bylo docela divoké očekávat, že se objeví v produkční řadě už teď. iMac bude mít procesor od Intelu (nebo AMD?) předpokládám minimálně i příští rok. Pochybuji, že by Apple okamžitě otočil procesory u všech svých zařízení. Nejdřív přejde s nižšími modely a teprve pak (pokud bude všechno šlapat) přejde i u profesionální řady.
Amen 🙏
Co je na tom spatneho? Alespon na tom neco pojede. Ne vsichni si kupuji macy na paradu.
Ono je logické, že letošní iMacy dostanou ještě Intel. To vy tady pořád děláte senzace co bude a pak se najednou článek jmenuje Všechno je jinak. A změna dizajnu by taky byla dobrá až s ARM procesory. Budou jasně rozeznatelné….
Ten starý dizajn je podľa mňa veľké plus, a to z viacerých hľadísk. iMac je aktuálne z môjho pohľadu najlepší Mac, pretože nie je zohavený čipom T2 a myslím si, že keďže jasne ide o poslednú generáciu, už ho nepridajú. Z toho vyplýva, že je možné svojvoľne meniť hardware a jednoducho opravovať, keď sa čokoľvek pokazí. Zároveň Apple pri iMacu ešte nemalo potrebu pájkovať všetko na dosku, takže ide o jediný Mac so špičkovou rozšíriteľnosťou – je možné meniť nielen disk a RAMku, ale aj procesor, čo dáva skvelé možnosti upgradovateľnosti do budúcna. Keď to preženiem, tak je ten stroj nesmrteľný, kdež to na MacBooku / Macu Mini stačí, keď odíde jeden pamäťový modul na disku a je mŕtvy. Kto teda bude potrebovať špičkový stroj na 5 rokov a bez kompromisov kvôli práci používať aj Windows, kúpi iMac 2020. Druhé hľadisko je, že skvelé nové ARM procesory budú mať vyriešený problém, ktorý robil ARM T2 pri komunikácii s x86 Intelom. Zároveň budú mať určite nižšie TPD, čo dovolí použiť menej náročné (možno dokonca pasívne) chladenie a rozviaže dizajnérom ruky. Do budúceho roka budú hotové fabriky na miniLED displeje, takže môže vyjsť rovno úplne nová generácia iMacov v plnej paľbe s kopou zmien. Dovtedy bude väčšina aplikácií optimalizovaná, takže majitelia budú mať lepší zážitok ako vydávať nový iMac teraz. Ak je to pravda, tak je to podľa mňa win-win.
Nove Apple ARMy budou mit urcite nizsi TDP nez stavajici Intely, silne ale pochybuju, ze bude mit nizsi TDP nez obdobny Ryzen vyrabeny na stejne 5nm lince v TSMC.
Dnesni CPU jsou vsechny interne RISC, x86-64 se jako CISC jenom navenek tvari, CISC ortogonalni indtrukce se interne na CPU prevedou na RISC mikroinstrukce a ty se provadeji.
Vyvoj byl takovy, ze nejprve byly CISC procesory, ktere se programovaly v Assembleru.
Pak prisly zjednodusene RISC, kde bylo programovani v Assembleru velice obtizne, ale tou dobou stejne vsichni psali v C a programatora odstinil kompilator.
A potom CISC procesory se udelaly interne RISC, jenom s CISC fasadou navrchu.
Tudiz z vykonovych duvodu ARM nyni nijak nepomuze, dulezita je prakticky jenom technologie vyroby. A tu ma Apple i AMD stejnou.
jses upravdu jouda, dnesni procesor uz nejsou jen procesorova jadra ale u applu treba i neural engine a dalsich spousta casti ktere delaj ve vysledku vetsi vykon nez samotna jadra a tam x86 nezvlada nic
@ Neilz: a vis vubec co to ten neural engine vlastne je? Ze to je o SW?
kupim iMac 2020 klidne, ale chci tam PCI EXPRESS 4.0 a to asi nebude a kopovat neco se zastaralou PCIE 3.0 nebudu.