Jen málokdy se stává, že vás konkurenční společnost, ještě k tomu jeden z vašich úhlavních nepřátel, poplácá po zádech a uznale pokývá hlavou. Dobrá, v tomto případě takto sice učinil bývalý výkonný ředitel Microsoftu, ale i to se jistě počítá. Stevena Sinofskyho totiž rozhodnutí Applu přejít z procesorů Intel na vlastní vyráběné čipy Apple Silicon nanejvýš zaskočilo a prý i mile překvapilo. Podle slov Stevena se jedná o poměrně odvážný krok kupředu a především další snahu inovovat. Není se však příliš čemu divit, bývalý šéf konkurenčního technologického giganta je totiž dlouhodobým fanouškem Applu a nezřídka k němu vyjadřuje obdiv.
Co si budeme povídat, o tom, že Apple definitivně opustí loď Intelu a postaví si vlastní a lepší se spekulovalo již dlouho. Bylo tak jen otázkou času, než se jablečná společnost konečně rozhoupe k tomuto velkému kroku a přechod na čipy Apple Silicon veřejně oznámí. Naštěstí se tak stalo na pondělní úvodní Keynote k letošnímu WWDC, kde společnost představila detailní specifikace a především architekturu ARM, na níž procesory běží. Rozhodnutí však nekvitovali pouze fanoušci, nýbrž i konkurence v podobě Stevena Sinofskyho, jenž od roku 1989 pracoval v Microsoftu a podílel se zejména na divizi operačního systému Windows jako výkonný ředitel a dohlížel také na vývoj balíčku Office. Právě Steven se na Twitteru vyjádřil ve smyslu, že Apple zkrátka umí dělat věci lépe než ostatní a jedná se o naprosto unikátní společnost. To je poměrně překvapivé tvrzení vzhledem k tomu, že se Sinofsky rozloučil s Microsoftem teprve před 8 lety, v roce 2012.
Zároveň Steven pochválil Apple za jakousi transparentnost vůči fanouškům a investorům, která se dnes jen tak nevidí. Nezapomněl vyzdvihnout ani dlouholetý plán na lepší propojení ekosystému i na hardwarové úrovni a především odvahu skočit do toho po hlavě. Ostatně, procesory Apple Silicon přinesou z dlouhodobého hlediska řadu výhod, včetně vyššího výkonu, nižší energetické náročnosti, Neural Enginu a větší kompatibility. Sinofsky také zmínil tendenci Applu nepoklonkovat aktuálním trendům a místo toho si jet vlastní ligu, která sice konkurenci ne vždy vyhovuje, ale fanouškům a zákazníkům nabízí jistoty a důvěru ke značce. Alfou a omegou jablečné společnosti je totiž podle bývalého výkonného ředitele odlišnost a snaha dělat věci po svém, což jí nabízí daleko větší rozhled a poznání toho, co spotřebitelé vlastně vyžadují.
Amidst all the details, installing pre-release, and commentary (including my own) I want to take a moment to reflect on #WWDC putting it in context of the past two decades. Quite simply, what we're seeing is some of the most remarkable product engineering over time in history. 1/ pic.twitter.com/hTrQ1R7Pgv
— Steven Sinofsky (@stevesi) June 23, 2020
„Apple vyrábí produkty, které zákazníci milují a nedají na ně dopustit. Ačkoliv je však společnost vyrábí s neuvěřitelnou lehkostí a nadhledem, vězí za tím léta studování trhu, sentimentu spotřebitelů a především zvolení té správné strategie. Apple se zkrátka neřídí příručkami, návody a trendy. Dělá si co chce a kdy chce, v tom spočívá to kouzlo,“ vyjádřil se bývalý výkonný ředitel Microsoftu Steven Sinofsky. Zmínil také to, že se společnost v roce 2019 rozhodla přestat podporovat architekturu 32-bit, zatímco Microsoft na její podpoře lpí až do dnešního dne. Proto také Apple podle Stevena uspěje i s čipy Apple Silicon a nabídne zákazníkům adekvátní alternativu a náhradu. Technologický gigant zkrátka dokáže spravovat komplexní, ale přesto uniformovaný a jednotný ekosystém, který pravidelně aktualizuje a obohacuje o nové funkce. Zkrátka a jednoduše, podle Sinofskyho je Apple jen jeden a projdou mu i strategie a kroky, které by jiné společnosti stály draho.
Nerozloucil se náhodou v roce 2012 s Microsoftem?
Takové vyjádření je velmi předčasné. Až nejbližší rok ukáže, jestli je to trefa do černého nebo do vlastní nohy.
Souhlas.
Serverove ARM procesory pro cloud infrastrukturu diru do sveta neudelaly, pricemz prave zde je pro ne optimalni misto.
V datovych centrech se resi spotreba kvuli fakturam za elektrinu a kvuli chlazeni, linuxu na serverech je uplne jedno, na jakem CPU bezi a Java/Go/Python microservicam je to jedno taktez.
Zato na desktopu bez managed OS je zmena platformy poradna rana.
spousta věcí díru do světa neudělala až dokud je nezavedl Apple. Toho bych se nebál.
A ano, díky tomu zaříznou virtualizaci, to je skutečně trefa do černého. Pokud to nějakým způsobem nevyresi, tak u me skončili. Vrati mi někdo prachy za Parallels? Tezko. Virtualizace je pro me dulezita, protože kromě grafiky a .NET Core na macOS potřebuji i Windows kvůli vývoji v .NET framework. A myslím, ze nejsem sam…
Proč by měli zaříznout virtualizaci?
1.) Na keynote přímo ukazovali parallels, takže asi s virtualizaci počítají.
2.) Není to spíš zodpovědnost výrobce SW aby jeho produkt fungoval na nové platformě? Ví to minimálně dva roku dopředu a věřím, že i Apple poskytne součinnost.
FYI:
Senior Vice President of Engineering and Customer Support at Parallels, Nick Dobrovolsky, said that: „Parallels is proud to be working closely with Apple during this exciting transition, and we’re looking forward to launching support for future Macs with Apple Silicon.“
V teorii souhlasím, ale… Proč by Microsoftu mělo nějak extra záležet na to, jestli jeho OS pojede ve virtuálce na konkurenční platformě? S ohledem na jeho dlouhodobou strategii naopak počítám s tím, že toho bude chtít využít ve svůj prospěch a nejspíš se najde dost takových, kteří opravdu kvůli tomu macOS opustí. A Microsoft bude doufat, že to bude znamenat zákazníky pro Surface, což jsou zařízení filosofií podobná Macbookům a iPadům.
Výrobcem SW jsem měl v tomto případě na mysli spíš Parallels. Microsoft sám používá Windows 10 pro ARM na svých Surface Pro X. Celkově vnímám tento krok ze strany Applu jako odvážný, ale logický.
Proc? Protože to v podstatě potvrdil jak Apple, tak Microsoft, cituji z clanku (viz nice). Samozřejmě doufám, ze to tak nedopadne a spolupráce Applu a Parallels bude probíhat v pořádku tak, jak ma.
„Virtualizace operačního systému Windows je v otázce přechodu na architekturu ARM a čipy Apple Silicon poměrně palčivé téma. Samotný Apple totiž zatím ve vývojářské betě nenabízí možnost virtualizace takřka vůbec, ani pomocí VMWare a Parallels, a nejnovější prohlášení Microsoftu tomu na optimismu příliš nepřidává. Mluvčí společnosti se totiž vyjádřil ve smyslu, že Windows 10 pro ARM jsou dostupné pouze pro výrobce, kteří je následně předinstalují na svá zařízení. Na rozdíl od standardní verze Windows tak není možné operační systém instalovat či využívat kdekoliv jinde, což v případě virtualizace přidává pořádnou práci. Podobně je na tom i funkce Boot Camp, která umožňuje efektivně přepínat mezi dvěma operačními systémy, aniž by docházelo k zádrhelům nebo ztrátě dat.
Podle prohlášení Microsoftu to ale zatím nevypadá, že by se společnost chystala svůj přístup změnit a nějak razantně přehodnotit stanovisko. Přesto je tu jistá naděje, jelikož se první Macy s Apple Silicon dostanou k zákazníkům až ke konci roku. To dává dostatek prostoru pro vývojáře, kteří mají aktuální Transition kit k dispozici, aby zapracovali na svých aplikacích. Přesto mají ztížené podmínky, jelikož virtualizaci systémů na bázi x86 nepodporuje ani stávající funkce Rosetta.“
Ten rektalni alpinismus spise napovida, ze shani praci :D