Je tomu sice jen pár hodin, co jsme vás na našem magazínu informovali o tom, že se do rukou prvních vývojářů dostaly Developer Transition Kity obsahující Macy mini s procesory A12Z z řady Apple Silicon, avšak i přesto už jsou první výkonnostní testy tu. Ty mají tentokrát ještě větší cenu než kdy dřív, jelikož byly provedeny v rozporu s přísnými smlouvami, které museli vývojáři s Applem uzavřít kvůli udržení co nejvíce tajemství ohledně procesorů pod pokličkou. A právě mlčenlivost byla samozřejmě jedním z pravidel. Co tedy první testy výkonu čipsetu A12Z pro Macy odhalily?
Hned na úvod je nutné říci, že je test nutné brát s patřičným odstupem. Proveden byl totiž pomocí aplikace Geekbench přes nástroj Rosetta vytvořený právě pro transfer aplikací optimalizovaných pro procesory z dílny Intelu na Apple Silicony. Je tak poměrně pravděpodobné, že Geekbench 5 neběžel na Macu s A12Z zcela ideálně, což se odrazilo i na výsledcích výkonnostního testu. Z toho si procesor odnesl v testu jednoho jádra kolem 800 bodů, v testu více jader pak zhruba 2600 bodů. To jinými slovy znamená, že v testu jednoho jádra je horší než základní MacBook Air a to zhruba o pětinu bodů, v testu více jader jej však o zhruba 600 bodů překonává. Nicméně při dokonalé optimalizaci Geekbench bude výsledek zcela určitě jiný – podle vývojářů klidně o 25 až 40 % lepší.
Doufejme, že se dalších informací o novém počítačovém čipsetu Applu dočkáme již brzy a uděláme si díky nim o novince ještě lepší obrázek. Faktem nicméně je, že jakékoliv vyzrazení informací je obrovský risk a zřejmě jen málo vývojářů se jej rozhodně podstoupit – tím spíš, když by jim v případě odhalení hrozilo nejen odebrání Macu, ale i tučná pokuta či v krajním případě žaloba.
No ty cisla zatim vypadaji jako by to měli davat do hracek pro deti.
protoze o tom vis velky prd, trochu ti to objasnim
A12Z je 2 roky starej cip se 7W TDP kterej srovnavaj s 25W cipem od intelu
A12Z je vpodstate 2 roky starej model
A12Z rozhodne nebude v produktech co pujdou do prodeje, nove cipy muzou mit klidne dvojnasobnej jednojadrovej vykon diky moznosti navyseni TDP + pokroku za 2 roky (jen A13 je o 19% vykonnejsi na jadro)
A ta nejpodstatnejsi vec je ze benchmark bezel pod emulatorem coz mu mu muze ubirat klidne 50% vykonu :-)
kdyz to shrnu tak za me je to velice dobrej vysledek a intel se ma rozhodne ceho bat
Přesně Neilzi
btw jeste jsem zapomel napsat ze A12Z v tomhle kitu je o 90Mhz podtaktovanej
DiK.
Takovéhle testy moc nevypovídají. Zajímavé bude až benchmark na XCode. Snad ho někdo udělá a troufne si ho zveřejnit.
Nepozeral som WWDC takže neviem, snáď mi tu dakto odpovie. Apple sa chce úplne zbaviť Intelu alebo len do mobilných vecí chce dávať svoj čip? Keď iba do mobilných, tak je to skvelá práca, Macbook/ iPad/ iPhone nemajú resp nemôžu mať výkon PC/Mac Pro. Preboha veď to TDP musí niekam ísť a snáď nechcú dať 7W čip do Maca Pro.
do dvou let prejdou kompletne na vlastni cipy a jak to zatim vypada i dle jinejch testu tak vykon bude proti intelu podstatne lepsi, toho ze by apple nezvladl udelat treba 150W cip pro mac pro bych se rozhodne nebal
Tak vykon proti 8gen Intelu bude rozhodne lepsi.
Vykon proti 5nm Ryzenu, ehm ehm…
Intel tiez nespi za ten cas, kym Apple bude mat odladene svoje vlastne ARMy (desktop je nieco ine ako mobily/tablety a o nativnej sw podpore nehovorim).. takze „podstatne lepsi vykon“ by som bol opatrny, porovnatelny ano.. chapem vsetky dovody, preco Apple chce mat vlastny CPU, ale zase nezeriem ten marketingovy cirkus okolo!
Rosetta ARM je rovnaka barlicka ako Rosetta PPC, ktora vydrzala az dve verzie OS :-)
Mimochodom, ARM na serveroch je stale nic moc (na rozdiel od PowerPC), a to uz roky pocuvam, ake to bude uzasne :-))
JJ proto nejvykonejsi pocitac na svete jede na armech ze jo …