Představení nových čipů Apple Silicon na architektuře ARM zaskočilo řadu fanoušků i spekulantů a předznamenalo příchod nové éry, která se má nést v duchu kompletního propojení ekosystému i na hardwarové úrovni. Zároveň ale vyvstala řada palčivých otázek, zejména tedy těch týkajících se virtualizace na nových Macích. Apple se tak obratem vyjádřil ve smyslu, že se prozatím s virtualizací nepočítá, přinejmenším tedy Windows, a vývojářská beta verze zatím touto možností ani nedisponuje. K celé záležitosti vydal prohlášení i Microsoft, který se raději rozhodl nic neslibovat.
Virtualizace operačního systému Windows je v otázce přechodu na architekturu ARM a čipy Apple Silicon poměrně palčivé téma. Samotný Apple totiž zatím ve vývojářské betě nenabízí možnost virtualizace takřka vůbec, ani pomocí VMWare a Parallels, a nejnovější prohlášení Microsoftu tomu na optimismu příliš nepřidává. Mluvčí společnosti se totiž vyjádřil ve smyslu, že Windows 10 pro ARM jsou dostupné pouze pro výrobce, kteří je následně předinstalují na svá zařízení. Na rozdíl od standardní verze Windows tak není možné operační systém instalovat či využívat kdekoliv jinde, což v případě virtualizace přidává pořádnou práci. Podobně je na tom i funkce Boot Camp, která umožňuje efektivně přepínat mezi dvěma operačními systémy, aniž by docházelo k zádrhelům nebo ztrátě dat.
Podle prohlášení Microsoftu to ale zatím nevypadá, že by se společnost chystala svůj přístup změnit a nějak razantně přehodnotit stanovisko. Přesto je tu jistá naděje, jelikož se první Macy s Apple Silicon dostanou k zákazníkům až ke konci roku. To dává dostatek prostoru pro vývojáře, kteří mají aktuální Transition kit k dispozici, aby zapracovali na svých aplikacích. Přesto mají ztížené podmínky, jelikož virtualizaci systémů na bázi x86 nepodporuje ani stávající funkce Rosetta. Uvidíme, jak se Apple s tímto nedostatek popasuje, nicméně společnost sama dala najevo, že chce do nových Maců integrovat také balíček Office.
Už je prakticky jisté, že si Apple zadělal na nepříjemný problém. Když nic jiného, tak alespoň reputační.
Rekl bych, ze lidi nebudou kupovat arm macy dokud se beporesi bootcamp.
To si urcite nemyslim. Lidi, kteri na macu pouzivaji windows je rozhodne mene, nez tech kteri je k zivotu nepotrebuji.
Vyvojaru kteri potrebuji cas od casu Widle je dost.
Bootcamp pojede.
ARM distribuci Linuxu tam rozjedes bez potizi.
Wokenice nepojedou.
no, ARM distribuce Linuxu na počítači pro běžné použití, to je opravdu lahůdka.
řekl bych že Win jsou spoustě lidí ukradené. Obzvlášť v Americe. Navíc pokud existuje verze ARM je to otázka času.
Blbost, ARM W10 jsou pouze pro pouziti do embedded zarizeni, jako jsou treba bankomaty.
Standardni X86 aplikace na tom spustit nejdou.
A virtualizace W10 X86 je naprosta blbost, to z definice terminu „virtualizace“ nikdy fungovat nemuze. Muze fungovat max emulace, tedy preklad strojivych instrukci za chodu, ale za cenu obriho vykonoveho propadu.
Pamatuju, ze pro emulaci staricke Amigy 1200 nestacilo ani Pentium 90MHz s desetinasobnym vykonem.
Ono je otázkou, kdo se toho jak chopí, ta emulace nemusí být zase až tak nefunkční.
Už jsem na Macu delší chvíli. A ačkoliv Win reálně používám zlomek času, tak prostě bez nich to nedávám (řešení ala remote desktop pro mě není, když jsem na cestách).
A pamatuji si PowerPC G4, kde běžel tehdy Microsoft VirutalPC for Mac, v tom normálně běžely Windows XP…
Realita – na takhle výkonném stroji (měl jsem tam tehdy max. RAM) by ty XP jasně běžely rychleji, to nepopírám. Aplikace potřebující výkon na grafice – bída… Ale např. otevření stejného většího Excelovského souboru přímo na Macu nebo ve virtuálním Windows XP bylo subjektivně stejně rychlé.
Jouda: pletes se, ARM W10 rozhodne nejsou jen do embedded. najdes je treba normalne na tabletu a ano, x86 appky tam bezej. Sice pomoci „emulace“ podobnym zpusobem, jako to bude na MacOs s x86 appkama. Rychlost bohuzel nic moc.
Dobre si pamatam SoftPC/VirtualPC na 1 GHz G4 s 1,5 GB RAM (mam ho este stale – QuickSilver) a ta emulacia x86 bohvieco nebola.. na pracu urcite nie, iba na nudzove pouzitie!
Rozhodne to nebolo na urovni vtedajsieho Intel P3 1 GHz s obdobnou RAM.. ci prvych P4.
Pred 7 rokmi keď som prechádzal na MAC – mal som aj virtualizované Windows nainštalované. Postupom času som zistil, že zbytočne a dá sa bez nich fungovať. Netvrdím, že pár ľudí to od Macu neodradí, ale väčšine to bude jedno. A okrem toho MAC s intelmi ešte pár rokov budú. Dovtedy sa môže toho vek zmeniť.
Přesně tak.
Ale hold bez win se někdy prostě nedá – Autocad Advancesteel, MIDAS Civil, Scia Engineer a jiné programy prostě na macOS nejsou (a myslím, že fakt nikdy nebudou).
Výpočtové programy jsou přes Remote Desktop docela svižně použitelné (jsem připojen k win PC v práci), ale modelování v Advancesteelu je nepoužitelné – musel jsem koupit a nainstalovat win 10 – home office přes koronu nešlo prostě řešit jinak.
Souhlasim: Bentley Microstation, spousta programku pro geologii a statiku. Ucetnictvi obecne! Treba Pohoda, Jezek, Money
Sorry, pro agenty s teplou vodou je macos idealni, ale ucetnictvi vam ucetni udela na woknech.. Pripiste dalsi…
Makaveli a Petr77 – souhlas.
Reálně používáme věci, kde prostě bez Windows neobejdu a nějaká virtualizace/emulace je nutností…
Ale zrovna účetnictví bych nedával do věcí, kde jsem s Macem nahraný… Jednak spousta účetních systémů (zmiňované Money, Pohoda) jde dnes koupit virtualizovaně v cloudu (ano, nepoběží to na Macu, ale nějaký ten „remote desktop“ prostě poběží i na tom ARMu, nebo zde jsou i multiplatformní účetnictví Flexibee (dříve WinStrom, dnes Abra), kdy to je jen o tom, aby účetní nevadilo vyměnit SW (což je u účetních asi největší problém, že chtějí zůstat u „svého“ SW :D )
Kdyby se redaktoři lépe snažili překládat anglické originály těchto článků a hlavně podali ucelenou informaci, a ne jen šokující bulvární část, dozvěděli byste se, že Microsoft prohlásil „… we have nothing further to share at this time“. A k tomu je hned dodán komentář „Of course, Microsoft’s statement is vague enough that one could assume that it could have more to share in the future. „.
Viz. https://9to5mac.com/2020/06/24/windows-virtualization-mac-apple-silicon/
A k čemu člověku komentář vyplozený redaktorem z 9to5 je? K ničemu, jelikož nejsou podložená absolutně ničím. Směrodatná jsou slova Microsoftu, ze kterých je jasně patrné, že virtualizace lusknutím prstu nedorazí.
Na sucasnej ARM instrukcnej sade sa ani velmi neda virtualizovat x64 – malo registrov.. mozno v buducich verziach (ktore maju mat aj ekvivalent x64 AVX instrukcii), preco asi Microsoft nie je schopny urobit emulaciu x64 vo svojich Windows ARM (a aj ta x32 nie je ziadna slava)?
ARM Rosetta na tom bude rovnako ak nie horsie.. bez ohladu na marketingove kecy Applu!
Z vyjádření Microsoftu je zřejmé jen to, že to není „teď“.
Vše ostatní je jen spekulace, včetně „Podle prohlášení Microsoftu to ale zatím nevypadá, že by se společnost chystala svůj přístup změnit a nějak razantně přehodnotit stanovisko.“
Viděno vaší logikou: „K čemu je mi komentář vyplozený redaktorem LSA? K ničemu, jelikož není podložený absolutně ničím.“
Sorry, nahrávku jste dal sám.
Stejne bude zalezet predevsim na tom, jak si s problemy tohoto typu poradi firmy jako je Parallels… A nepochybuju o tom, ze tem Apple branit nebude, aby potrebnou strukturu virtualizacniho nastroje vyvinuly… Na prohlaseni Microsoftu zalezi v tomto ohledu mene… A uspech Applu s jeho vlastnimi procesory bude zalezet pouze a jen na tom, jakou pridanou hodnotu z toho bude mit koncovy zakaznik – bude zalezet na vykonu, stabilite atd… Ze virtualizace oken nebude otazkou dni, ale spise tydnu az mesicu, je uplne jasne a s tim musi kazdy trochu normalne uvazujici clovek pocitat…