Apple na letošním úvodním Keynote oznámil dlouho očekávanou a horečně spekulovanou novinku v podobě přechodu z Intel procesorů na vlastní čipy Apple Silicon. Zároveň jsme se krátce poté dozvěděli, že se vývojáři brzy dočkají Transition kitů, které jim umožní vyvíjet nativně pro macOS 10.16 Big Sur a novou architekturu čipů. Ruku v ruce s tím by se dalo očekávat, že Apple oživí technologii Rosetta, která se poprvé objevila v roce 2006 těsně poté, co se Apple rozhodl přejít od procesorů PowerPC na Intel. A jak programátoři tušili, tak se také stalo. Technologický gigant totiž funkci znovu uvede do provozu, avšak má to jeden háček. Rosetta nebude podporovat virtualizaci pomocí VMWare a Parallels, tudíž zatím můžeme zapomenout na virtuální verzi Windows.
Je to již 14 let, co Apple oznámil troufalý přechod z tehdejších procesorů PowerPC na Intel. Ve své době se jednalo o poměrně razantní krok, a tak společnost zároveň uvedla i funkci Rosetta, která umožňovala vývojářům vytvářet software nativně pro nový typ čipů na bázi x86_64, aniž by docházelo k nekompatibilitě s tehdejšími systémy. Historie se opakuje a spolu s příchodem vlastních čipů Apple Silicon se společnost opět k této funkci uchýlila. Pomocí Rosetty tak mohou programátoři opět vyvíjet software výhradně pro Apple Silicon, aniž by to ohrozilo stávající Macy obsahující Intel procesory. Avšak má to jeden háček, systém totiž nepojme virtualizaci a virtualizační software jako je VMWare nebo Parallels. Právě díky nim bylo možné rozběhnout na Macu Windows a s tím i jeho nativní aplikace. Na používání jiných operačních systémů na bázi instrukční sady x86 můžeme tedy na dlouhou dobu zapomenout. Pochopitelně je možné, že se časem objeví jiná řešení a alternativy, ale v tomto případě budeme muset spoléhat na vývojáře třetích stran.
Zároveň s příchodem Apple Silicon zanikne možnost využít Boot Camp a kernelová rozšíření, díky nimž by se dal tento limit nějakým způsobem obejít. Ačkoliv se to může zdát jako marginální problém, pro vývojáře se jedná o nepříjemný nedostatek, který budou muset nějak vykompenzovat. Tak či onak, tvůrci mají na vývoj dostatek času, a to zejména díky Transition kitům v rámci programu Universal App Quick Start, kterých se dočkají již tento týden. Ty obsahují Mac mini s 16GB RAM, 512GB SSD a čipem A12Z Bionic. Uvidíme, jak se s výzvou popasují a zda se časem najde adekvátní náhrada.
Tak mi přijde, že je Apple Silicon polomrtvý už na startu. Docela škoda. Bez možnosti virtualizace Windows je celý segment počítačů s vlastními procesory Apple celkem nezajímavý pro velkou část profesionálních uživatelů.
Rosetta ale není jediný nástroj který virtualizaci dokáže ne?
Jsou dvě věci – vytvoření virtuálního počítače a emulace konkrétního hardware (např. procesoru). Podle mého názoru nemá Parallels v sobě překlad instrukcí jednoho procesoru na jiném. Pokud má Mac Intel, tak to není potřeba. Takže to bude znamenat, že Parallels se bude muset významně změnit.
Rosetta nie je virtualizacia, ale binarny prekladac (nie real-time).. presne tak, ako bola prva verzia pred 12 rokmi!
Ostava iba emulacia v style Insignia SoftPC pred 20+ rokmi.. a kto si to pamata, tak to bolo pomale aj na superhyper G4/G5 zeleze.
Ale parallels fungovat budou a vmware taky jen si budete muset stahnout konkretni verzi pro konkretni procesor. Vmware treba na ipadu funguje. parallels normalne zamakaji a pripravi dve verze a pojede se dal. A casem intelovska verze skonci. Navic tenhle krok vyhovuje Googlu i MS. Oba maji armovy verze pripraveny svych systemu v nejakym stadiu a diky Apple ted budou moci ten prechod marketingove zvladnout.
No tak jednoduché to nebude. Drtivá většina windows aplikací ARM verzi mít nikdy nebude.
a co třeba EXTERNÍ PROCESOR, TAKY ŘEŠENÍ JÁ TO TAK DELAL PRI ROZBEHNUTI VR NA WINDOWS NOTASU
LOL, ten Vmware na ipadu je jen client pro remote pripojit .. zase nekdo o koze a druhy o voze.
Naprosto souhlasím… Win pod Parallels nepotřebuju každej den, ale jednou za čas ano a alternativa není (různé obskurní ovladače a ovládací SW, nehledě na Excel PowerBI)… Spustit v rámci virtualizace ARMovou verzi Win je řešení, ale na nich stejně tyhle obskurní věci nerozjedu…
troska hladajte viac informacii, Parallels už vydal stanovisko a virtualizacia bude pristupna…
Virtualizace čeho? x86_64 Windows? Nebo ARM Windows, kde stejně v podstatě nic nefunguje?
Ake stanovisko? Tie marketingove kecy? Fakt je, ze Parallels na WWDC bola ARM verzia a Linux v nej tiez.. takze ziadna x86/64 virtualizacia sa nekona (a pochybujem, ze sa niekedy bude konat.. Parallels musi pouzivat v ARM hypervizor od Applu).
Alebo si tu niekto mysli, keby to bolo aspon trochu technicky mozne, ze by sa sudruhovia z Cupertina nechvalili VM Windows 10 x86/64 pod ARM zelezom na WWDC?
jn souhlasim s tebou
Skorej sa obavam ze zrusia pristupneho uzivatela root, teda dufam ze nie ale ked sa to tak zacina priblizovat tabletom a mobilom kde root oficialne nieje pristupny tak to takto usudzujem..
Uf, nějak poslední dobou pořád čtu, že to nepůjde…
Pamatuji si, že jsem měl PowerPC Maca (resp. mám) a tam mi běží virtualizace Windows XP. Tehdy to nebylo Parallels, ale byl to Microsoft Virtual PC for Mac a běželo na tom úplně všechno – byla tam emulace x86…
Realita – ano, emulace byla na výkonu znát, na takovém stroji by XP byly o kus rychlejší – prostě daň za běh virtuálního PC. Ale pokud jsem např. otevíral excelovou tabulku v Macu nebo Windows, trvalo to zhruba stejně rychle…