Apple se na letošním WWDC Keynote vytasil s dlouho spekulovanou novinkou, která se nakonec ukázala jako pravdivá. Společnost totiž plánuje postupně nahradit Intel procesory v Macích svými, vlastnoručně upravenými čipy na bázi ARM architektury, které mají nabídnout o poznání vyšší výkon, nižší spotřebu a lepší propojení ekosystému. K tomuto účelu ale společnost potřebuje nadané vývojáře, kteří zajistí kompatibilitu a vývoj nových aplikací a softwaru. Právě proto Apple postupně začíná schvalovat první programátory, kteří se dočkají nového Transition kitu a budou moci vyvíjet výhradně pro Apple Silicon.
Díky programu Developer Transition Kit a Universal App Quick Start tak schválení vývojáři obdrží kompaktní Mac mini se specializovaným čipem Apple’s A12Z, který bude doprovázet 16GB RAM a 512GB SSD. Nejedná se však, alespoň na naše poměry, o úplně levnou záležitost. Účast v programu totiž stojí 500 dolarů, tedy odhadem 12 tisíc korun, a vývojáři budou nuceni hardware po konci vývoje opět odevzdat. Na druhou stranu jim však tato možnost dává náskok před konkurencí a především šanci vyvinout nějakou přelomovou aplikaci, kterou si uživatelé na chystaných Macích obsahujících Apple Silicon procesory užijí. Tak či onak budou muset programátoři podepsat smlouvu o mlčenlivosti, jež je zavazuje k tomu, že se s nikým nebudou dělit o systémové specifikace a zejména na internetu nebudou veřejně psát o vývojářském Transition kitu.
Podle vyjádření Applu se vývojáři balíčku dočkají již tento týden a ihned mohou začít s vývojem. Ačkoliv řada tvůrců podepisuje smlouvu, stejně jako například v případě vývoje pro iOS betu, dá se očekávat, že nejeden z nich tajemství promlčí a my se dočkáme nějakých úniků. Společnost totiž vynašeče informací nijak tvrdě nepostihuje, byť by to mohlo být v případě nových Apple Silicon procesorů jinak. Uvidíme, jak se nakonec programátoři s výzvou popasují, ale příští měsíce by mohly být bohaté nejen na nové podněty a informace, ale také případné ukázky z nového systému a toho, jak vlastně bude architektura Apple Silicon fungovat.
YOP, doufám, že Hackintoshová komunita taky zapracuje a mohli by ukuchtit teoreticky, když už běží klasický MacOS na stejném ARM čipu jaký je v iPhonu, nebo iPadu Pro třeba něčeho jako je Hackintosh pro iPad Pro, to by byl paradox! Vzhledem k tomu, že podpora x86 zůstává i nadále v MacOS 11.0, bude Hackintosh komunita určitě pracovat i na Hackintoshi postaveném na MacOS 11.0.
x86 podpora, vzhledem k tomu, že se podporují i starší verze maců, imaců atd. tak tady s námi bude ještě docela dlouho. Smrt Hackintoshe by teoreticky mohla proběhnout až Apple přestane podporovat x86, což si myslím, že bude až za cca 6-8 let. Pak buď komunita něco vymyslí, nebo si prostě nějaký ten Mac koupíme.
Hackintosh na ARM je nesmysl, v případě ARM chybí jakékoliv standarty a čipy Applu jsou hodně unikátní. IOS na Android telefonu taky nezpustíš, přesto jsou oba přece také ARM. Leda, že by Apple začal dodávat své čipy,l výrobcům PC, to fakt nehrozí.
On myslel hackintosh ako spustenie macOS Big Sur na iPade Pro, ktoré musí byť technicky možné, keďže má rovnaký procesor Apple A12Z ako je v tom Macu Mini, čo sa posielal vývojárom.