Apple pracuje již několik let pilně na tom, aby u svých Maců nahradil procesory z dílny Intelu vlastním řešením, čímž by se zbavil závislosti na něm. Ačkoliv své snahy veřejně nikdy nepotvrdil, vzhledem k jeho krokům na poli patentů a personalistiky je více než jasné, že je nejenže vykonává, ale v poslední době i zintenzivňuje. Ve vzduchu tak proto již nevisí otázka, zda podobný projekt existuje, ale spíš kdy bude světu představen a jaké stroje se dočkají procesorů z dílny Applu jako první. Na první otázku by mohla odpovědět již dnešní úvodní konference WWDC, na které by měl Apple přechod z procesorů Intelu na vlastní čipsety oznámit. Druhou otázku zase dnes v noci částečně objasnil přední Apple analytik Ming-Chi Kuo.
Analytik ve své nejnovější zprávě pro investory tvrdí, že podle jeho zdrojů je Apple připraven uvést na trh v posledním čtvrtletí letoška či prvním čtvrtletí příštího roku hned dva Macy poháněné vlastním procesorem. Překvapivě se však nemá jednat o žádné low-cost modely či Macy s nižším výkonem, jak se zprvu předpokládalo, ale o 13” MacBook Pro a redesignovaný iMac s úhlopříčkou 24”. Do roku až roku a půl má pak Apple přejít na své procesory u všech Maců v nabídce – tedy i u těch nejvýkonnějších typu iMac Pro či Mac Pro. Svým procesorům tedy evidentně věří a pokud se mu jeho okázalý plán podaří uskutečnit, zcela určitě se znovu nesmazatelně zapíše do historie technologií.
Kuo sice neprozradil žádné předpokládané ceny novinek, věří však, že kromě procesorů nabídnou i displeje s mini-LED podsvícením, které nabízí podobné zobrazovací vlastnosti jako OLED. Díky nim by se tak měly stát velmi lákavými pro obrovské množství uživatelů, což by se mělo pozitivně podepsat i na jejich prodejnosti. Zda tomu tak však skutečně bude ukáže až čas.
Pokud mi nebudou v PD fungovat Windows, kde používám Visual Studio a občas nějaké prográmky, které na MacOS nemají alternativu, tak je to pro mě mrtvé :(
100% bude existovat niečo ako Rosetta čo bola pri prechode PPC na Intel, kde sa budú prekladat inštrukcie pre ARM, alebo bude nejaký dedikovaný emulátor..
Prípadne tam bude bežať Windows X…uvidíme.
Ale je otázka, jak něco takového bude rychlé. Když si vzpomenu na emulátory arm na x86 (třeba emulátor pro android apod.).
Inak teraz mi docvaklo, prečo Apple nedávno predstavil Macbook pro 13″ základ s 8 generáciou Intel processorov, teraz bude môcť podedať, že náš nový ARM Macbook pro 13″ je x krát rýchlejší…vsjo jasno.