Tim Cook uvedl představení nových procesorů pro Mac tím, že v historii počítačů Apple byly tři nejdůležitější milníky, a to procesory PowerPC, Mac OS X a přechod na Intel. Nyní je tu čtvrtý milník a tím jsou vlastní procesory společnosti Apple, které nesou název Apple Silicon. Jedná se o zcela novou architekturu, kterou Apple vytvořil poté, co roky trénoval na procesorech pro své iPhony.
Celkově vzniklo již 10 procesorů pro iPhone z dílny Applu a právě díky nim se Apple rozhodl, že začne dělat vlastní procesory také pro Mac. Procesory Apple A13x jsou již tak výkonné, že dokáže iPad nahradit klasický počítač, a právě díky tomu se Apple rozhodl pro vlastní čipy pro počítače. Inspirací byly také čipy S5 pro Apple Watch, které naopak dokáží zase pracovat s minimální spotřebou elektrické energie.
Čipy Apple Sillicon pro Mac kombinují to nejlepší z Apple A a Apple S procesorů a přináší to do Macu. Jedná se o procesory, které by měly mít nejlepší poměr mezi výkonem a spotřebou elektrické energie na světě. Architektura samozřejmě podporuje všechny moderní standardy, jako je Secure Enclave, vysoce výkonná grafická karta, power managment, Neural engine, strojové učení, HDR podpora, vysoký výkon pro jednotlivé procesy a tak dále.
Důležité je dokonalé propojení mezi hardwarem a softwarem, tedy to, čím Apple vždy vynikal a právě na to se soustředili vývojáři i tentokrát. Vlastní procesory umožňují Applu ladit MacOS a další nativní aplikace přímo na dané procesory a tím z nich dostat maximum výkonu a dokonalou optimalizaci.
Procesory Apple Sillicon podporují technologii Universal 2, díky které aplikace od společností jako je Microsoft nebo Adobe dokáží pracovat co nejvýkonněji. Vyšší výkon však nepoznáte jen v rámci renderování 3D videí a podobných šíleností, ale také při práci s jednoduchými kancelářskými aplikacemi jako je například PowerPoint, kde lze zobrazit prezentace ve 3D a upravovat jejich jednotlivé vrstvy mnohem jednodušeji. Samozřejmě však výkon oceníte i při mnohem náročnějších aplikacích jako je Adobe Photoshop, kde byl výkon procesoru prezentován na náročném PSD s extrémním množstvím vrstev a vše fungovalo svižně, jak kdybyste prohlížení malý JPEG. Samozřejmostí je optimalizace pro Final Cut Pro, díky které můžete v reálném čase editovat trojici různých videí a přidávat do nich efekty.
Pro vývojáře Apple připravil novinku v podobě Apple Rosseta 2, což je nástroj, který ve své první generaci umožnil vývojářům přechod z PowerPC procesorů na Intel. Druhá generace umožní vývojářům snadno převést své aplikace z Intelu na Apple Sillicon čipy. Vše by mělo být extrémně jednoduché a vývojáři mohou převést architekturu aplikací velmi snadno a intuitivně. Stejně tak lze převádět hry, které lze pomocí nástroje Rosseta 2 optimalizovat přímo pro Apple Sillicon čipy a zlepšit například jejich grafickou stránku nebo množství efektů, což vývojáři prezentovali na hře Tomb Raider.
Vývojáři mohou nově vyvíjet aplikace pro iPad a Mac současně jako jednu aplikaci, procesory v iPadu a Macu to totiž vzájemně umožňují díky kompatibilitě, a tak je možné stejné aplikace spouštět jak na iPadu tak na Macu!
První procesor z dílny Applu pro Mac v novodobé historii nese označení Apple Sillicon A12Z. Tento procesor je dostupný prozatím pouze ve vývojářském kitu, který umožní vývojářům připravit aplikace pro Apple Sillicon procesory. Název tohoto developerského počítače je Developer Transtation Kit, který je pro vývojáře dostupný již dnes.
neni to silikon ale kremik a nejede na a13z ale na a12z
Silicon je preložený z angličtiny kremík.
Amazing… smooth… ale zadne realne cisla tam pro porovnani radsi nedali.
Akcie Intelu začly padat. Na tom něco bude ;)
Ani ne zatim rostou.
Apple je možná mediálně nejviditelnější, ale z hlediska množství odebíraných procesorů určitě ne většinový zákazník.
Jsem zvědavý, jestli na tomhle jablečném křemíku půjdou rozchodit virtuální Windows. Jestli ne, tak je to jasný showstopper.
jebat widle, kvuli tomu si mac nikdo nekupuje
3x hura pro omezence Petra
Jebat akorát tak Petra! Windows je základ pro hráče!
LOL možná sis nevšiml,ale hraní se pomalu a jistě přesouvá jinam.
what the fuck ? Kdo by si kupoval mac, aby na tom rozjel widle a hrál hry? 😅
Windows je systém, který se snaží poslední dobou prosadit v Open source komunitě.
Odpoved je jednoducha, wokenice nepujdou ani v boot camp, ani v parallels
A znamena to konec veskereho koupeneho softu, hezky koupit znova.
Emulace x86 na Armu bude zoufala, CISC emulovany na RISC, to je jako emulovat tatrovku nakupnim vozikem.
A protoze napr JDK pro Arm64 je.velice mizerne, je to konec i java vyvojarskych masin
Jestlinsi Apple nevzal prilis velke sousto.
Prechod na PPC byl vynucen neschopnosti Motoroly dodal neco lepsiho nez radu 6xxxxx a Apple.tou dobou malem zkrachoval.
Prechod na Intel byl vynucen neschopnosti IBM, navic to prineslo vyhodu parallels.
Prechod na Arm tuto vyhodu zase sebere, vykon bude horsi nez Ryzeny 4x (jinak by se panove zajiste pochlubili).
Navic wokenice se neustale zlepsuji, nyni primo podporuji beh linuxu na.linux kernelu WSL2
Mno, uplne ten krok Applu nevidim jako rozumny.
Hmm, robím na Macoch od Systému 7, zažil som prechod na PowerPc, zažil som prechod na Intel, zažil som Rosetu, zbavenia sa OS9, mal som prvý iPhone atd. Roky počúvam náreky od tzv. odborníkov na všetko, ako to Apple nezvládne, ako ide do sračiek atd. Bohudík-Apple to vie robiť dobre a VŽDY to zvládal a zvládne. Tak ako dokázal roky tajiť vývoj aplikácií a Systému na Intel/a potom keď to šlapalo na 100% tak s tým vyrukoval/ takisto to urobil aj s prechodom na ARM. Nie neboj sa, nie je to nerozumný krok, je to ten jediný a správny krok ktorý mohol urobiť. ARM ktorý si navrhuje Apple na svoje železo je už tak nadupaný že v pohode zvládne všetko čo si len vieme predstaviť. A nebojte sa, pod Rosetou pôjdu aj tie vaše Windovsi v Parallels a BootCampe. A za 2 roky si už ani nespomeniete na nejaké Intel procesory. Len ma zaujalo v prezentácii, že sa nepochválili softom LogicPro pre hudobníkov, čo je dosť zaujímavé, pretože to je jednička pore profihudobníkov. No uvidíme. Ja sa teším, aj keď stroj s Armom už asi nekúpim, mám už svoje roky. Aj keď človek nikdy nevie :-)
Rosetta nebola vykonnostne ziaden zazrak (a aj to len vdaka tomu, ze Core architektura bola nasobne vykonnejsia ako posledne G5 CPU), a Rosetta 2 bude nieco podobne (ak nie horsie) – emulacia CISC x86 na ARM je problematicka (Microsoft s „trosku“ lepsim knowhow v tejto oblasti ako sudruhovia z Cupertina by vedel rozpravat), to nezmeni beancounter ani marketingove dristy jeho poskokov! Ano, rozpravocky o nadupanom ARMe pozname..
Portovat Logic Pro je najmenej, kto bude portovat desiatky pluginov a doplnkov (ktore su castokrat dolezitejsie a x-krat drahsie ako cely Logic Pro)? Na pro audio oblast mi staci bohate aj vykon x86.. a mimochodom, minule som obnovil audio projekt po 20 rokoch na QuickSilver G4 a MacOS 9.2 – a bez problemov..
Prvy MacOS, co som mal tu cest, bola verzia 6.05 (a Windows 2.x a OS/2 1.0).. takze historiu ovladam velmi dobre.
Ha, MS ale len emuluje ARM, kdežto Roseta bude prekladať soft pri inštalácii, čo je rozdiel. MS je neschopný vo všetkom čo robí čo sa softu týka, občas sa mu zadarí železo/myši, web kamery a s prižmúrením oka Surface/, toť vsjo. Nebudem komentovať jeho prešlapy s Win, /viď 10 naposledy/nechcem vyvolávať hejt.
Rosetta nepomoze pri virtualizacii – keby vedeli virtualizovat x86/x64 v Parallels, bud si isty, ze by s velkou slavou a marketingovymi kecami ukazovali Windows 10 vo VM! BTW, ten linux v Parallels bol ARM, nie x86.. ale to nie je podstatne, pretoze linux si viem skompilovat lubovolnu CPU architekturu.
Nevelebim MS (hlavne pod vedenim indickeho blbca), na Windows 10 mam rovnaky nazor, ale o (ne)schopnosti sudruhov z Cupertina som sa posledne roky presviedcal viac nez dost..