Poslední roky se Keynote týkající se operačního systému iOS věnovaly více či méně takzvané rozšířené realitě. Některé dokonce prezentování Augmented Reality vyplnilo z velké části a Apple tuto technologii tlačil co to jen šlo a chtěl donutit vývojáře, aby se jí věnovali na plné obrátky. V rámci iOS zařízení však dává rozšířená realita smysl mnohem méně, než u nositelného zařízení typu brýlí. Právě Apple Glass neboli chytré brýle od Applu jsou v poslední době čím dál tím více skloňovanou novinkou, které bychom se měli dočkat.
Koncept chytrých brýlí zpopularizoval především Google se svým projektem Google Glass, které se několik let postupně vyvíjely a jednu dobu se dokonce dostaly i k široké veřejnosti a bylo možné je zakoupit. Vždy se však jednalo především o technologický prototyp, který měl pozvolna monitorovat možnosti, jaké se nabízí ve zcela novém odvětví. Apple by měl právě na Google Glass navázat a pokusit se skutečně vytvořit plnohodnotný trh s chytrými brýlemi.
Pro společnosti jakou je Apple, je v současné době čím dál tím složitější zvyšovat růst v rámci prodejů produktů. Když vaše zařízení používá miliarda lidí po světě, tak i když by si každý rok všichni koupili nové, což se nikdy nestane, vždy prodáte „pouze“ miliardu zařízení. Technologičtí giganti se proto snaží přijít na další odvětví, ve kterém mohou zaujmout a chrlit do něj desítky milionů kusů nečeho každý rok, nebo jěště lépe každý kvartál.
Chytré brýle jsou něco, co je z hlediska výroby, aktualizování a spolupráce s mobilním telefonem velmi podobné chytrým hodinkám a právě Apple Watch jsou produktem, který nejenže doslova vytvořil, ale také zaplnil trh s nositelnou elektronikou. Applu se to poprvé podařilo s hudebním přehrávačem, následně se smartphonem a později s Apple Watch. Nyní je skvělá příležitost, aby na trh uvedl další revoluční zařízení, které bude mít možnost zákazníkům rok co rok obměňovat.
Apple si dělá již řadu let cestičku v rámci iOS a směřování vývojářů k rozšířené realitě právě k Apple Glass a je velmi pravděpodobné, že se představení dočkáme již v nejbližších měsících nebo v příštím roce. Otázkou je, zda se podaří zaujmout Apple Glass stejnou pozici, jakou mají Apple Watch nebo iPhone.
Apple zas predstavi blbost a vytahovac penazi.
V případě,že budou AG cenově dostupné veřejnosti,tak si myslím,že by to mohl být trhák. Také důležitá věc je ta,že by AG měli mít funkce které využije běžný spotřebitel. GG jsou nejen cenově nedostupné,ale také mají aplikace jen pro vývojáře. Teda aspoň co vím. AR je fajn a spousta lidí touží po zařízení z budoucnosti a při představě,že mám brýle, které si mohu sám personalizovat,tak to bude mít úspěch.
Brýle proti hodinkám, telefonu atd. mají několik velmi zásadních problémů.
1. Skoro 50% lidí nosí dioptrické brýle. Takže pokud AG nebudou nebudou zároveň řešit tento problém, tak má Apple a vlastně kterýkoliv výrobce, který toto řešit nebude, o hodně méně zákazníků.
2. Brýle (vím o čem mluvím, nosil jsem je skoro 20 let) jsou hrozně omezující. To u hodinek není. Ale brýle vám zmenšují viditelný úhel, padají z hlavy, u některých sportů jsou skoro nepoužitelné atd.
3. Pokud se bavíme o zdravotních hlediscích, tak jsou zde i další vlivy, ne pouze klasická krátko či dalekozrakost. na tom třeba hodně zkolabovalo 3D, protože spousta lidí trpí př sledování 3D s brýlemi nejrůznějšími zdravotními problémy – např. následná migréna atd.
4. Jedná se o velmi výrazný módní doplněk, která navíc není příliš univerzální. Je tady velká závislost na tom jaký máte tvar hlavy, tvar a velikost očí, dlouhé či krátké vlasy atd. Takže toto všechno musíte „zaimplementovat“ do designu. A když se podíváte do první optiky, tak jde jasně vidět, že ta variabilita a vkus lidí je obrovský.
Určitě jsem na něco zapomněl, ale i toto znamená obrovské omezení jak pro výrobce, tak pro zákazníky. A když ještě do toho započítáme fakt, že množství lidí, kteří nemají nejnovější iPhone není nejvíce, tak se nám ta „buňka“ případných zákazníků hrozně smršťuje.Jsem zvědav, zda se toto vše podaří Applu vyřešit.