Podle dostupných výzkumů žije až 25 % uživatelů Google Maps mimo zaznačenou ulici či někde, kde je k jejich domovům obtížný přístup. I přesto, že se Google snaží své mapy i nadále vylepšovat a zobrazovat i ty nejnovější ulice, tak se mu to ne vždy úplně rychle podaří. Pokud tedy patříte mezi uživatele, kteří bydlí v novostavbě, která je postavena tzv. „na poli“, tak se s tímto problémem dost možná potýkáte také. Přesně z toho důvodu najdete v rámci Google Maps speciální skryté kódy, díky kterým můžete kohokoliv nasměrovat k vám domů bez toho, aniž byste dotyčnému museli poslat dlouhé souřadnice.
Zmíněné skryté kódy, o kterých mluvíme, se přesněji nazývají Plus kódy. Jednoduše řečeno se jedná o tzv. digitální adresy, které jsou velmi krátké a můžete je použít jako naprosto klasické adresy. Plus kódy se skládají ze sedmimístného kódu a názvu města – konkrétně může Plus kód vypadat takto: P2X7+9Q New York. Pokud tento Plus kód zadáte do vyhledávání Google Maps, tak se vám zobrazí přesné místo, na které odkazuje. Tímto způsobem můžete sdílet jakékoliv místo na světě – kromě vašeho bydliště lze sdílet například vaše oblíbená místa, body zájmu, a tak podobně. Adresy můžete klidně zadat i přímo do vyhledávání Google, kde se vám taktéž objeví informace o adrese společně s možností pro přejití do Google Maps. A pokud se na adrese nachází nějaká firma, tak se vám o ní zobrazí informace. Google tyto Plus kódy začal využívat již před pěti lety, tedy v roce 2015.
Určitě vás zajímá, jakým způsobem můžete tyto Plus kódy získat či generovat. Postup je v tomto případě velmi jednoduchý. Stačí, abyste si na vašem iPhonu otevřeli aplikaci Google Maps. Jakmile tak učiníte, tak se přesuňte na místo, které chcete sdílet. Poté na místě podržte prst, dokud se na obrazovce neobjeví malá červená značka. Zároveň s ní se ve spodní části displeje objeví malé menu, které posunutím směrem nahoru rozevřete. V něm poté sjeďte o něco níže a v řádku s ikonou lokality už zmíněný Plus kód naleznete – nejčastěji se nachází nad přesnými souřadnicemi místa. Pro zkopírování tohoto kódu stačí, abyste na řádku s ním podrželi prst, a poté klepnuli na Kopírovat. Poté stačí kód kamkoliv vložit a zaslat jej.
Plus kódy nejsou skvělými pomocníky jen v případě, že bydlíte na nějaké adrese, ke které je těžké se dostat. Kromě toho můžete Plus kódy využít také v nouzové situaci, kdy potřebujete se záchrannými službami sdílet svou přesnou adresu. Co si budeme nalhávat, sdílet přesné souřadnic číslo po čísle rozhodně není nic příjemného a ani rychlého. V tomto případě přichází na řadu právě Plus kódy, které nadiktujete o mnoho rychleji. Plus kódy mohou dále využívat také firmy, které si je mohou klidně natisknout na své vizitky, aby se potencionální zákazníci mohli lépe dostat k jejich sídlu. I přesto, že se Plus kódy začaly využívat již v roce 2015, tak o nich stále hodně lidí neví. Pojďme to společně změnit – pokud znáte někoho, kdo o Plus kódech nemá ani páru, tak ho odkažte na tento článek. Nikdy nevíte, kdy se může dotyčný objevit v situaci, kdy se před ním jeden takový Plus kód objeví. Tímto zaručíte, že nebude na kód jen tak „hledět“, ale bude vědět, o co jde.
Jako prislusnik zachrannych slozek bych rad upozornil, ze zadne plus kody nam opravdu diktovat nemusite, vetsinou je nebude kam zadat, pracoviste opravdu nejsou pripojena k internetu. A souradnice jdou nadiktovat mnohem rychleji, zacatek je vzdy stejny a pak je to jen deset cislic, u kterych se nejde tak lehce preslechnout, jako u pismen. Takze kdyz vite souradnice a zaroven pluskod, tak nadiktujte ty souradnice…
Vaše pracoviště opravdu není připojené k internetu?
Ne, nejsou, ani nemohou. Jakákoliv kritická infrastruktura nemůže být připojena na internet. Do intranetu připojeny samozřejmě jsou, bez toho by to nešlo, ale klasický internet ne. Řeší se to separátním PC (NTB) na pracovišti, který už do internetu připojen je, ale toto rozhodně není pravidlo. I tak je ale krkolomné při vytěžování mimořádné události zadávat něco do internetového prohlížeče a pak to přepisovat do druhého PC na pracovišti. Kdyby mi někdo nadiktoval ten plus kod, tak si ho zvládnu najít, ale bude to zdlouhavější – zadat plus kod do vyhledávače v NTB, najít správné místo, zjistit jeho souřadnice a ty souřadnice následně přepsat do druhého PC s aplikačním SW. Prostě zbytečné drbání se levou rukou na pravém uchu :-). Od června je zprovozněno tzv. AML, kdy při volání na 112 dojde i k odesílání GPS polohy operátorovi tísňové linky, takže pokud jste na místě události a nejedná se o zprostředkovaný hovor, odpadá tím strach z neschopnosti určit místo nebo adresu, vše za vás prozradí váš telefon, který by si sám měl zapnout GPS a během hovoru vaši polohu neustále upřesňovat :-). Apple telefony toto zatím nepodporují. Ony to sice umí už myslím od iOS 12, ale není to legislativně dořešené a musí se ještě chvíli počkat, zatím to umí jen Android.
Jasný. Na iPhonu. To je zřejmě tou nejzákladnější podmínkou.