Apple v poslední době podniká u svých jablečných zařízení mnoho různých kroků k tomu, aby uživatelé měli možnost sledovat stav jejich baterií. Stačí si vzpomenout na přidání položky Kondice baterie do všech iPhonů 6 a novějších, čehož jsme se dočkali v rámci iOS 11.3. Doposud můžete v sekci Kondice baterie sledovat maximální kapacitu vaší baterie, společně s informací o tom, zdali je baterie v pořádku a nabízí maximální výkon, anebo zdali je už slabá a bylo nutné zpomalit systém. Podobné funkce se nyní dočkal i macOS 10.15.5.
Funkce, která uživatelům MacBooků umožňuje sledovat a upravovat stav jejich baterie, se nazývá po vzoru iOS Kondice baterie. I když však tyto funkce sdílí ten samý název, tak úplně totožné nejsou. Zatímco v iOS si můžete zobrazit maximální kapacitu baterie a její stav, tak v rámci macOS je k dispozici pouze stav, jenž je vyjádřený slovy (například Normální, Servis, atd.). Kromě toho je však v rámci Kondice baterie v macOS k dispozici zaškrtávací políčko s názvem Správa kondice baterie. Apple tuhle funkci popisuje jednoduše takto: Maximální kapacita se snižuje podle stáří baterie, aby se prodloužila její životnost. Ne každému však musí být jasné, co přesně tímto Apple myslí.
Baterie v jablečných zařízeních
Všechny MacBooky a ostatní jablečná zařízení využívají lithium-iontových baterií. Tyto baterie se nabíjí rychle, dlouho vydrží a momentálně se jeví jakožto nejvhodnější volba (nemluvíme o prototypech) pro napájení přenosných zařízení. Je ale nutné podotknout, že naprosto všechny baterie na světě jsou jednoduše spotřební zboží. Je to kvůli tomu, že baterie časem a používáním ztrácí svou účinnost. Životnost baterie závisí na jejím „chemickém stáří“, na které mají vliv různé faktory – například její provozní teplota či třeba zvyklost nabíjení baterie. Čím je baterie tedy „chemicky starší“, tím menší maximální kapacitu má.
Jak Správa kondice baterie funguje?
Správa kondice baterie v macOS 10.15.5 zpomaluje chemické stárnutí baterie. Svým způsobem se jedná o podobnou funkci z iOS, která nese název Optimalizované nabíjení baterie. MacOS v tomto případě sleduje provozní teplotu baterie a to, jakým způsobem ji nabíjíte. Tato měření poté shromáždí a zpracuje. Pomocí těchto dat poté systém může snížit maximální kapacitu baterie, čímž zpomalí chemické stárnutí baterie. Nutno ale podotknout, že tímto zároveň dochází ke zkrácení doby, po kterou vydrží MacBook na jedno nabití. Pokud po vašem MacBooku požadujete, aby za každou cenu vydržel na jedno nabití co možná nejdéle, je vhodné tuto defaultně aktivní funkci vypnout v Předvolby systému -> Úspora energie -> Kondice baterie. Tato funkce je k dispozici jen na MacBoocích s Thunderbolt 3 portem, tedy u MacBooků z roku 2016 a novějších.
OK, ale neví někdo co konkrétně vývojáři zjistili a proč si tuto funkci pochvalují? Co je zapotřebí udělat, aby se baterie nenabijela na plnou kapacitu a jak se to projeví?
Vždyť je to všechno napsané v tom článku. Dochází k prodloužení životnosti baterie za cenu, že se baterie nebude nabíjet do své maximální kapacity. Baterie všeobecně se nejraději pohybují mezi 20 % – 80 % nabití. Správa kondice baterie dále bere v potaz provozní teplotu a styl nabíjení. Podle těchto všech dat určí, jak moc se má baterie nabít.
To je mi samozřejmě jasné. Pokud se baterie bude nabijet napr. jen do těch 80%, jak to zjistím? Na ukazateli budu mít zobrazeno těch 80% a dal se baterie nebude dobíjet? Podle čeho systém určí takový režim?
Nezjistíte to nejspíše nijak, v horní liště bude stále 100 % i tehdy, pokud bude zařízení nabito například na 80 %. Ikona v horní liště bude jednoduše počítat se softwarem nastavenou maximální kapacitou. Systém režim určí podle sbírání dat o provozu MacBooku (teplota a styl nabíjení/vybíjení), co je ale třeba „splnit“ aby macOS tento režim zapnul netuším.
Opravte prosím v textu informaci uvedenou v posledním odstavci k nastavení správy na Předvolby systému -> Úspora energie -> Kondice baterie. Zkontrolováno na MacBook Air (2018).
Ahoj, MacBook Air 2014 mi tuto funkci evidentně skrývá :D máte to stejně?
Jojo, mám to podobně ma Macbook Pro 2014
Tato funkce je k dispozici jen u MacBooků s Thunderbolt 3 portem, takže u MacBooků 2016 a novějších.
Mám MacBook Air 2017 a taky to v nastavení nemám ani v úspoře energie, ani nikde jinde…
Pokud dobře vím, tak MacBook Air 2017 NEMÁ Thunderbolt 3.
Tuhle funkci znám ze SONY Vaio z roku odhadem 2005 ? Paráda, Apple opět inovátor!! Jen tak dál hoši!
Apple neni inovator, vetsinou vezme nejakou stavajici technologii a dovede k „dokonalosti“.
„Dokonalost“ je v uvozovkach, protoze na svete neni dokonale nic, ani ten Apple.
Kapíš to?