Pokud chcete využívat aplikace od Adobe, tak v případě legálního využívání máte prakticky jen jednu možnost – zakoupit si měsíční předplatné. Cena tohoto předplatného je pro mnoho uživatelů vcelku vysoká, to ale neznamená, že pro firmy je cena nižší. Nejen kvůli tomu vzniklo hned několik různých alternativ k aplikacím od Adobe. V minulosti jsme si ukázali například alternativy k Photoshopu či třeba Illustratoru. V dnešním díle našeho seriálu alternativ k placeným aplikacím se podíváme na alternativu k další aplikaci od Adobe, tentokrát Lightroom.
Pokud se v aplikacích od Adobe alespoň trochu orientujete, tak víte, že Lightroom má co dočinění s úpravou fotografií. Pro ty méně znalé se však ale rozhodně nejedná o „druhý Photoshop“, ba naopak. Zatímco v Photoshopu provádíte úpravy ve stylu retušování a editace, tak v Lightroomu provádíte úpravy tzv. „final touch“ – to znamená přidání různých filtrů, práce s expozicí, a další. Zkrátka a jednoduše, prvně byste měli fotografii upravit v Photostopu, a poté ji exportovat do Lightroomu, ve kterém se postaráte o to, aby fotografie vypadala jednoduše dobře a připravíte ji na publikování. Lightroom je sice součástí balíčku Fotografie, který je levnější, ale i tak z něj za rok zaplatíte majlant. Pokud hledáte alternativu zdarma k Lightroomu, může vám perfektně posloužit aplikace darktable.
Mnoho uživatelů dokonce darktable upřednostňuje před Lightroomem a dobrovolně jej využívá. I přesto, že Adobe pořád patří mezi špičku a nabízí velmi propracované aplikace, tak mi v poslední době přijde, že jej konkurence a mnohdy i různé aplikace zdarma dohání. V tomto případě lze zmínit například také Davinci Resolve, jenž lze využít jako alternativu za Premiere Pro či Final Cut. Co se týká darktable, tak ten nabízí prakticky veškeré funkce Lightroomu a nebál bych se tvrdit, že jich nabízí ještě více. Nechybí tedy možnosti pro kompletní úpravu expozice, společně s filtry a dalšími nastaveními – to vše zdarma. Pokud tedy v dnešní době chcete najít alternativní aplikace pro Adobe, nebývá to až takový problém. Mnohdy si lze na alternativy zdarma lehce navyknout, jelikož jsou rozhraním podobné placeným aplikacím, anebo je jejich ovládání jednodušší.
Co se týče zacílení Lightroomu a Photoshopu, tak bych to viděl přesně naopak – Lightroom (potažmo pak darktable) je už i podle názvu alternativou klasické temné komory, kde probíhá vyvolání fotografie včetně úprav expozice, teploty barev, aplikace základních filtrů atd. Photoshop pak nabízí mnohem více možností finalizace výsledného obrazu – a hlavně podporuje práci s vrstvami, což Lightroom neumí minimálně proto, aby si produkty Adobe nekonkurovali samy sobě.
nekonkurovaly… pardon
No nevim, ale nepouzivejte cizi termity, kdyz nevite co znamenaji.
Ligjtroom slouzi k digitalnimu vyvolani surove fotografie z fotaku az pak se pripadny vetsi zaseh dela ve Photoshopu. Zapomente slova jako posledni dotek a podobne. To je hovadina nejvetsiho kalibru.
Znám několik profesionálních fotografů, kteří si fotografie v RAWu prvně upraví ve Photoshopu, a poté je importují do Lightroomu k finálním úpravám, zároveň znám dost amatérů, kteří využívají k úpravám fotek pouze Lightroom (vyfotí na iPhonu a ihned upravují v LR). Právě kvůli tomuto jsem ve článku uvedl, co jsem uvedl.
Nezlobte se, ale opravdu se pouziva spise cesta z fotoaparatu do Lightroomu, kde se RAWy vyvolaji a potom se {pokud je to potreba} exportuji do Photoshopu pro pokrocilejsi retuse, opacne to straci smysl.
Otázkou je, jestli ‚znám několik…‘ jde použít jako relevantní argument při jakékoliv snaze o odbornou diskusi.
Postup Photoshop ⟶ Lightroom (kde do PS stejně RAW formát vyvoláte přes modul CameraRaw) by dával smysl pouze v případě následné katalogizace fotek. A platí pouze pro poučku ‚proč to dělat jednoduše, když to jde složitě‘.
V článku každopádně uvádíte jakýsi návod na postup — ‚prvně byste měli fotografii upravit v Photostopu, a poté ji exportovat do Lightroomu‘, k čemuž ‚znám několik…‘ není dostatečné vzdělání ani praxe.
A jakožto profesionální retušér se musím přidat na stranu diskutujících pánů, léta totiž používám stejný postup.
Taky co jsem mel moznost mluvit s nekolika fotografama co se focenim zivi tak nejdriv uprava ve photoshopu a pak to doladej v lightroomu
Taky jsem měl možnost mluvit například s lidmi, kteří se živí ‚hudbou‘ a klávesy Casio jsou jejich top značkou… a ani v tomto případě to neznamená, že to není bizár jen proto, že si tím dotyčný vydělává ;)
Sám jsem dlouholetým (a ne příliš šťastným) uživatelem Lightroom a sám už dlouho za něj hledám alternativu. To co píšete, je dle mého názoru, hluboká neznalost problematiky. Lightroom se primárně používá jako „digitální temná komora“ pro archivaci a základní úpravy RAWu, kde můžete snadno a rychle provádět úpravy expozice, barev a retuší a to jak jednotlivě, tak hromadně. Největším problémem pro to, proč u Lightroom zůstávám a nenacházím alternativu je práce s knihovnami. Pokud máte např 50tis RAW souborů otagovaných, roztříděných a editovaných, tak najít něco – co by beze ztrát tuto knihovnu přeneslo a současně nabízelo onu temnou komoru – se mi ještě nepodařilo. Adobe už delší dobu upřímně nesnáším nejen za to, jak mě drží v kleštích. Ostatní od Adobe lze nahradit snadno – např. AffinityPhoto nebo Final Cut Pro video – ano, zaplatíte, ale zaplatíte jen jednou a v součtu je to významně méně než měsíční poplatky u Adobe.
Přechod na Capture One by nepřicházel v úvahu?
Nezkoušel jsem, ale co jsem četl, tak neumí pracovat s knihovnama Lightroom – a mě jde o to, převést svoje RAWy včetně nedestruktivních úprav. Protože jich mám 50tis. Řazení bych oželel i to tagování. Trápí mě ty Edity. Slibovali, že to budu umět Luminar, ale také to neumí.
https://learn.captureone.com/blog-posts/get-your-lightroom-catalog-into-capture-one/
možná by to mohlo pomoct… až bude chvilka času, zkusím LR catalog přemigrovat a kdyžtak poreferuju ;)
Když jsem s CaptureOne experimentoval naposledy, tak neměl podporu pro HEIF. Pro mě to byl showstopper. I s takovými soubory potřebuji pracovat.
vyzkoušej digikam