Pokud v posledních dnech sledujete dění okolo čínských tržišť, mezi které patří například AliExpress a další, tak už jste si jistě všimli (pro nás) vcelku negativních novinek. Až doteď jsme za balíčky z čínských tržišť nemuseli platit DPH, tedy pokud jejich cena nepřekročila 22 euro. To se má již brzy změnit (konkrétně od 1.7. příštího roku), jelikož kvůli novele zákona budou zákazníci muset i za ty nejmenší balíčky DPH odvádět. Tímto kontroverzním tématem se ale v tomto článku zabývat nebudeme. Pojďme se společně podívat na to, jak je možné, že jsou zásilky z Číny tak levné, a jak se prodejcům prodej neuvěřitelně levných produktů může vyplatit.
Hned na začátek se dá říct, že produkty jsou v Číně vyráběny na úkor kvality. Na špatnou kvalitu výrobků z Číny upozornilo na začátku roku celkem šest evropských spotřebitelských organizací. Tyto organizace za určitou dobu nakoupily celkem 250 různých produktů, kdy u 165 z nich bylo zjištěno, že jednoduše nevyhovují evropským standardům. Ve vybraných produktech se měla nacházet například powerbanka, u které došlo k roztečení baterie, dětské oblečení, u kterého hrozilo udušení, USB nabíjecí adaptéry, které mohly způsobit požár, a další. Zkrátka a jednoduše řečeno, vše, co na AliExpressu (apod.) koupíte levně, bylo podle organizací nebezpečné.
Avšak ještě před tím, než se začnete do čínských výrobců navážet, že nevyrábí kvalitní produkty, tak je třeba se nad celou touto situací zamyslet. Jsou to právě zákazníci, kteří z Číny nakupují levné a nekvalitní produkty. Představte si, že například vyrábíte dva druhy zmrzliny – první není tak dobrá, ale je levná, druhá je velmi kvalitní, avšak několikanásobně dražší. Vyráběli byste i nadále druhou kvalitní a drahou zmrzlinu, kdybyste za celý den prodali jen jeden její kopeček, zatímco levné zmrzliny byste prodali sto kopečků? Pravděpodobně ne. A ve stejné situaci se nachází i čínští výrobci různých produktů. Jejich nekvalitní produkty mají jednoduše obrovský odbyt, a to především kvůli ceně, kdy zákazník nehledí na kvalitu. I v Číně je, stejně jako v Česku a kdekoliv jinde na světě, nutné platit účty a poplatky, tudíž se zde lidé musí nějak uživit. Dá se říct, že dokud budou Evropané a zbytek světa používat levné a nekvalitní produkty, tak je budou v Číně vyrábět. Zákazníci by se museli zamyslet a začít kupovat drahé věci, aby Čína přestala vyrábět ty levné.
Tím samozřejmě nechci říct, že Čína umí produkovat jen levné „šmejdy“, které vám musí nutně znepříjemňovat život. V dnešní době je prakticky všechno vyráběno v Číně, a to včetně opravdu kvalitních výrobků. Je tedy naprosto na vás, zdali se rozhodnete pro zakoupení deseti nabíjecích adaptérů za 1 dolar/kus, u kterých riskujete například požár a fakt, že vám vydrží jen několik dnů, než se pokazí, anebo zdali se rozhodne pro nákup jednoho kvalitního adaptéru za 15 dolarů, který disponuje ochranou proti zkratu, přehřátí, atd., a který vám vydrží například rok. Většina populace samozřejmě zvolí adaptér za jeden dolar, jelikož je to přece méně, než patnáct dolarů. Levné produkty tedy nejsou nijak testovány, využívají nekvalitní materiály a jejich vývoj není nijak složitý – právě díky tomu mohou v Číně vznikat levné produkty.
Dalším důvodem, proč je zboží z Číny levné, je fakt, že jej prodejci prodávají přímo ze svých skladů. Nedochází tedy ke klasickému přeprodeji, kdy prodejce nějakou věc odkoupí, poté jej odkoupí další, a nakonec další, kdy u každého tohoto prodeje roste cena, aby „z toho každý prodejce něco měl“. Levné produkty se jednoduše vyrobí v továrně, uloží na sklad a z něj jsou vám zasílány. Navíc k tomu je nutné podotknout, že čínská vláda všechny snahy podnikatelů o export svých produktů podporuje (levné poštovné). Co se týče v úvodu zmíněné novely, tak i s ní se snaží prodejci bojovat. V evropských zemích totiž vznikají různé tuzemské sklady – to pro koncového zákazníka sice neznamená, že nebude platit DPH, ale bude osvobozen od cla a dalších poplatků. Navíc k tomu mu budou balíčky doručovány o mnoho rychleji, jelikož nebudou muset procestovat půlkou světa.
Rád bych upozornil, že došlo ke změně termínu na 1.7.2021 viz odkaz EK: https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/vat/modernising-vat-cross-border-ecommerce_en
Děkujeme, opraveno.
Zatím je to jen návrh Komise. Je otázka, zda projde.
A teď mi řekněte KDE nakupují překupníci co sem vozí IDENTICKÉ zboží 5x a více dražší ????
Tohle je „loby“ místních prodejců co to předražují zde ….
a co by s toho mali ked nakupuju tam kde ty ,akurat ze vo vecich mnozstvach.im sa to tym padom predrazi tak isto ako tebe nie?loby 😂😂
cinske weby uz teraz vela tovaru ponukaju zo skladov v ramci EU pricom cena je rovnaka ako ked posielaju zo skladu z ciny, ososbne kvoli rychlej preprave vyuzivam prave predajcov ktori ponukaju posielanie za 3-5 prac dni
Vyuzivas filtr primo na ali? Nebo jiny web?
aliex, banggood, gearbest – to su asi tie najcastejsie pouzivane, filtre nepouzivam, skor manualne hladam
Ja bych tam nekoupil ani cinske hulky.. za prve ani nevite jestli to dorazi a za druhe jak zde pisou napriklad o kabelu od nabijeni. Nikdy nevite kdy to chytne a vypalenej barak kvuli kabelu za 1$ je trosku sileny. Radeji se lidi zamyslete a kupujte zbozi s uctenkou a v moznem pripade co ma certifikaci… a ne druhorade veci. At jdou radeji pestovak koku nez kabely
Tuzex
Souhlasim s tebou. Bohuzel je tu dost androidich kolenovrtu kteri budou skuhrat ze pokud stoji kabel vic ne 1$ na Ali tak je to predrazene. Holt s hlupaky vlastnicimi cokoli s Androidem se nedomluvis.
Tvl, zkoušeli jste tam někdy nakupovat? A proč tam taky kupovat nabíječky za 1 dolar? Tam jsou nabíječky třeba za 80 Kč a ty bývají kvalitní. Vždycky zboží dorazí, když nefunguje, pošlete jim fotku a oni vrátí peníze. Takže nevím, kde je problém.
A odkud myslíš, že máš ten tvůj iPhone?
Já nevím,jestli autor někdy vůbec z aliexpressu nakoupil. Docela pochybuju. Samozřejmě nebudu kupovat pochybné elektro, ale je tam spousta jiného zboží, které prostě není horší než u nás v Evropě.
Jako srovnat eBay a aliexpress je dost mimo…
To je fakt. Objednal jsem něco na ebay a prislo mi neco jineho. Ještě si ze medelal srandu. To si na wish nebo ali nikdo nedovoli.
Sluneční clona na objektiv NIKON. Cena clony v ČR od 600kč nahoru. Na Ali 1,58 USD. Původní, origo NIKON clonu jsem v ruce držel nesčetněkrát. Ona levná z číny nejenže sedí 100% stejně, ale je i z naprosto totožného, identického a specifického plastu. Jenom, 15ti násobně levnější. Takže proto, občas a rád Ali :)
Pokud bude poptavka, bude nabidka, to je obch. zakon!
Bohuzel, plati to, a to celosvetove, i v pr. poptavky dementu a idiotu po srackoidnich produktech, cemuz nahravaji firmy jako Apple a spol, kteri v Chine vyrabi, protoze stale nemaji dost money pro sebe! A pak se divi, ze byla China prohlasena za ekonom. tygra a ze si klade sve podminky apod.!
Skutecne dementni svet!
Pokud nekupujete na ali ty nejlevnější věci, budete naopak překvapeni kvalitou. U nás koupíte mnohdy identické zboží mnohonásobně dražší protože se tu ani nevyrábí, ale jen dováží.. Ať nepíše příspěvky ten kdo nemá zkušenost.
ještě by to chtělo více info a doplnit o další podrobnosti ohledně možností platby DPH přímo na e-shopech nebo si zaplatit sám bez vyděračské české pošty, https://www.zive.cz/clanky/je-to-dobre-cetky-z-aliexpressu-budou-nejspise-relativne-levne-i-v-roce-2021/sc-3-a-203855/default.aspx?fbclid=IwAR31vlKt5bSqI10ylxgyoCgaDanJ3gFn6K1Or8YyPsDeELlE-UxMVECtRsk
Zajímalo by mě jestli se bude DPH platit za zásilky které se nestihli doručit do 30 prosince 2020.