Apple nemá od soudních tahanic pokoj ani během pandemie koronaviru. Žaloba podaná minulý týden u kalifornského soudu obviňuje Apple, že zatajoval vadu displeje u MacBooků Pro, která souvisí s poškozením flexibilního kabelu při dlouhodobějším používání.
V žalobním podání se konkrétně mluví o 13 a 15 palcových MacBoocích Pro z let 2016 a 2017. Ty trpěly problémem s nerovnoměrným podsvícením, které vešlo ve známost jako efekt fázového světla. Potíž konkrétně pramenila v kabelu, který se časem kvůli otevírání a zavírání displeje mohl poškodit, což mělo za následek problémy s nerovnoměrným podsvícením v dolní části obrazovky. Časem mohlo vlivem této vady podsvícení obrazovky zcela selhat. Jakmile se něco takového MacBooku Pro stane a není již v záruce, oprava se může vyšplhat dle textu žaloby až na 850 dolarů, tedy bez pár stovek 22 tisíc korun. Žalobci jsou na Apple pořádně naštvaní. „Představte si, že jdete do obchodu a utratíte 2500 dolarů za nový laptop, který se vám chvíli po vypršení záruční doby pokazí tímto způsobem. Otřesnější na tom je skutečnost, že zákazník za opravu displeje utratí poté mezi 600 a 850 dolary,“ stojí v žalobě.
Apple už dříve na problém reagoval. U MacBooků Pro 2018 prodloužil kabel o dva milimetry a v květnu 2019 spustil program na bezplatnou opravu 13″ MacBooků Pro 2016. Žalobci usilují o náhradu veškerých nákladů, které uživatelé vynaložili na opravdu této chyby, a požadují, aby se program oprav rozšířil i na ostatní MacBooky Pro. Měli jste s touto vadou u svého MacBooku Pro problém?
Macbook pro late 2013, výměna displeje za 14k.
To je divné, nestačilo u tohoto staršího Macbooku Pro jen vyměnit flexi kabely?
14K nemá hodnotu ani celý MacBook Pro late 2013 (ak to nie je 15ka)
PC a TV od Applu bych si snad nikdy nekoupil. Tedy v dnešní době. To je jeden paskvil bez nápadu za druhým. A začínám mít pocit, že to jde z kopce i s ipadama pro. 2020 vs 2018? Krom sporáku na zádech a vyšší ram? Sranda ne?
A v com je problem s PC a TV od Applu?
Ve všem. Je to pračka na peníze. Jen dobrý marketing, žádná HW revoluce to není.
wait, takze pokud mam pro 2016 a mam stejny problem, mi ho apple zdarma opravi?
Já to stihnul ještě v záruce, takže to platil Apple (objevil se přesně ten efekt halogenového nasvícení obrazovky), ale úplně chápu rozhořčení těch, co je žalují… přeci jen, výrobky od Apple nejsou za korunu a od počítače jehož cenovka začíná někde kolem 37 tisíc, čekám jistou kvalitu a spolehlivost
Zajímavé je, že většinou ty žaloby jsou pouze v Americe. Jaká to náhodička a nebo jen blbost té země, že se tam dává žaloba i za šlápnutí do hovna? Neříkám, že je v pořádku, když nastane takový problém. Ale tvůj argument „koupím si pc od 37k a výš, tak očekávám kvalitu a spolehlivost“.. To je docela logické u každého spotřebního zboží, ne? Když si koupíš pračku, komponent do pc, atd. Věci co nestojí dvacku, tak taky nečekáš, že ti za 2 roky odejde. Ale určitě je nepůjdeš ihned žalovat, že tam je nějaká vada..
Furt tu existují společnosti, které by řekli „vypršela vám záruční lhůta, už to není náš problém“ a nic by neřešila. Ale ono zase zmínit, že je dobře, že na to apple úplně nesere a umožňuje bezplanou opravu, tak by nebylo ono..
V Americe je úplně jiný soudní systém, který těm žalobám nahrává. Pokud si dobře vzpomínám, tak jde v podstatě o jediný způsob jak se dostat k plnění z reklamace, protože tamnímu státu je ukradená nějaká ochrana spotřebitele. Ona reklamace v ČR je ve své podstatě první stupeň uplatnění práva tzv. z vadného plnění, když to zamítnou jako neoprávněné a zákazník nebude souhlasit, může to skončit i u soudu, takže nám to přijde jako úsměvné, že se tam neustále někdo soudí, ale v podstatě kdyby se nesoudili a nepadaly astronomické částky ohledně odškodnění za vady výrobků a podvody výrobců, tak by se tam nikdy ničeho nedomohli.
Argument cenou je zcela na místě. Od výrobku za nějakou cenu už očekávám jistou kvalitu. Když koupím notebook za 10 tisíc, tak je jasné, že aby se to vyplatilo výrobci prodávat s takovou cenovkou, tak bude logicky někde ošizený, protože součástky a práce něco stojí a ještě musí být zisk, musí se zaplatit daně a cla. Z toho jasně vyplývá, že ta kvalita nebude valná, patrně to nebude smontované nijak vzdělaným dělníkem, za nepříliš dobrých pracovních podmínek, z levnějších součástek, za které jejich výrobce nechtěl moc peněz. Podobně to pak bude s pračkou za 6 tisíc, ta také asi nebude žádná výhra v loterii. Ono ne nadarmo se říká: „Nejsem tak bohatý, abych mohl kupovat levné věci.“
On to Apple v podstatě ani jinak dělat nemůže, kdyby totiž neopravoval a nepostavil se k tomu zodpovědně, tak přijde o klientelu, co si jeho ne zrovna levné výrobky kupuje a můžou to zabalit. Všude na světě je většina lidí, co žije od výplaty k výplatě a nemá na to, aby kupovala mobily za 30 a více tisíc, nebo notebooky za 37 tisíc… to si radši koupí nějaký levný mobil, levný notebook z druhé ruky a za zbylé peníze si koupí nějaké ojeté auto.
Typický zákazník Apple si kupuje jeho výrobky proto, že chce kvalitní produkt, co prostě bude fungovat a to jak samotný, tak i společně s dalšími produkty a za to si připlácí. Od výrobku pak očekává, že nebude muset nic víc řešit a naprosto ho nezajímá, jestli inženýr který pro výrobce pracuje, zvolil špatný kabel, nebo výrobce součástky nedodal dostatečně kvalitní produkt. On dokonce ani součástce nechce rozumět, on chce aby to fungovalo a od toho, aby to všechno fungovalo si v ceně produktu platí toho odborníka, co to navrhl, a kterého za tím účelem firma zaměstnala. Takže pokud Apple tenhle servis nezajistí, jednoduše mu zákazník odejde ke konkurenci, koupí si za cenu jednoho notebooku notebooky 2 a bude je střídat, když se jeden nebo druhý vysype. A že nejde jen o teorii dokládá mimo jiného i dnes již legendární historka, jak se zrodily supersporty Lamborghini… když si majitel firmy přijel vyříkat dodanou nekvalitní převodovku ve svém drahém Ferrari přímo se samotným Enzem a ten ho arogantně poslal do háje, že mu nějaký výrobce traktorů nebude říkat, jak má dělat auta…
a příběh má další pokračování, Horacio Pagani, který původně pracoval jako konstruktér pro Lamborghini od firmy odešel, a začal vyrábět naprosto exklusivní luxusní supersportovní vozy se zaměřením na detail a výhradně ruční výrobou pod značkou Pagani
Hlavně nezapomeňte, že v USA je omezená záruka dle zákona pouze 1 rok.
Přesně tuhle chybu jsem měl u mého macbooku pro 15” 2013. Ale naštěstí byl v záruce, vyměnili celý display a notebook funguje paradně do dnes…
To se mi musi nejdriv projevit zavada, aby mi to apple zdarma vymenil? Ja od te doby, co o tehle konstrukcni “kulisarne” vim, tak z macbooka se stal stolni, tudiz se zavada neprojevila, ale macbook nemuzu pouzivat, jak bylo zamysleno tzn. jako notebook…