Ve středu oslavil své výročí iMac G3 – počítač, který v době svého vydání řadě lidí vyrazil dech. Tento all-in-one Mac spatřil světlo světa v době, kdy kancelářím i domácnostem vládly béžové plastové stroje s převážně stejně vypadajícími monitory. Psal se rok 1998 a příliš mnoho lidí nevěřilo tomu, že by se společnosti Apple mohlo po všech uplynulých těžkostech podařit obnovit svou někdejší slávu. iMac G3 ve své době působil jako zjevení z jiné planety – jak to ale bývá prakticky se vším, co vzniklo pod vedením Steva Jobse, velice rychle si získal srdce uživatelů, a do dějin vstoupil jako počítač, který zachránil Apple.
Jobs záchranář
Devadesátá léta minulého století nebyla pro jablečnou společnost zrovna jednoduchá. Firma se stále ještě postupně vzpamatovávala z těžkostí, kterým musela čelit v době nepřítomnosti svého zakladatele. Ještě v roce 1997 byl Apple ve ztrátě, zatímco počítačovému světu vládl Microsoft se svými Windows. Představenstvo firmy dospělo k závěru, že potřebuje nové vedení, a ve svých řadách v srpnu téhož roku znovu přivítalo Jobse. Ten se zároveň zanedlouho stal – původně dočasným – ředitelem firmy. Postupně ukončil práci na produktech, které podle něj nedávaly smysl, a začal se soustředit na novinky. Jednou z nich byl právě iMac G3.
Steve Jobs představil iMac G3 6. května roku 1998, prodej počítače byl zahájen 15. srpna téhož roku. iMac byl all-in-one počítačem, který se vyznačoval sympaticky zaoblenými tvary, madlem na vrchní straně, šasi z průsvitného plastu a lákavými barvami. Jednalo se o první významný Apple produkt, který byl vydán pod Jobsovým staronovým vedením, a zároveň také o první jablečný produkt, pod jehož design se v plném rozsahu podepsal Jony Ive. Ive studoval průmyslový design na newcastlesské polytechnické univerzitě, pracoval pro designérskou agenturu a v Applu občas vypomáhal s designem některých laptopů. Poté, co byl povýšen na pozici šéfa průmyslového designu, začal pracovat na iMacu.
Počítač z jiné planety
První iMac G3 byl osazen 233 MHz procesorem PowerPC 750, disponoval až 512 MB RAM, až 128 GB úložištěm, a byl vybaven patnáctipalcovým CRT displejem s rozlišením až 1024 x 768 pixelů. Co se konektivity týče, opatřil Apple svůj první iMac dvojicí USB 1.1 portů, dvěma FireWire porty, dvěma mini-jacky pro sluchátka a analogovým audio mini-jackem. Dále byl iMac opatřen infračerveným portem, CD-ROM mechanikou (absence disketové mechaniky v té době překvapila nejednoho laika i odborníka) a 4 GB pevným diskem. V době uvedení na trh běžel na počítači operační systém Mac OS 8.1.
„Vypadá jako z jiné planety,“ prohlásil o iMacu G3 Steve Jobs. „Z dobré planety. Z planety s lepšími designéry,“ rýpl si do tehdejších uniformních béžových „věží“. iMac G3 byl původně uveden v barevné variantě Bondi Blue – barva získala svůj název podle vody u jedné z australských pláží – a nabídka se postupně rozrůstala o další barvy a vzory včetně některých opravdu zvláštních. Šasi z průsvitného barevného plastu bylo označováno za retro a futuristické zároveň, a podobně jako u původního Macintoshe Apple svůj iMac G3 propagoval jako počítač, který by se měl dostat k co možná největšímu počtu uživatelů – jablečná novinka neměla být zdaleka určena jen odborníkům a zapáleným počítačovým fandům. „Chic. Not Geek“, hlásala jedna z tehdejších reklam.
„i“ jako „internet“
Další vlastností, která měla iMac G3 odlišovat od tehdejší standardní nabídky, byla snadná a spolehlivá konektivita. iMac byl označován za „internetový počítač“, a byl zároveň také prvním jablečným produktem, který se mohl pyšnit malým „i“ ve svém názvu. Byl vybaven interním modemem, což v té době nebylo vůbec obvyklé – uživatelé, kteří se chtěli připojit k internetu, museli ke svým počítačům dokupovat externí modemy. Jedna z reklam názorně, lákavě a zcela pravdivě ukazovala, jak snadné je připojit se s novým iMacem k celosvětové síti.
Odezva uživatelů na sebe po představení nového iMacu nenechala dlouho čekat. Apple prakticky okamžitě zaznamenal 150 tisíc předobjednávek, což bylo v kontextu doby a dalších událostí opravdu úctyhodné číslo. Na okamžitý úspěch jablečné novinky rychle zareagoval i akciový trh – cena akcií společností Apple stoupla nad 40 dolarů za akcii, což bylo nejvíce za uplynulé tři roky.
Úspěšné pokračování
V lednu roku 1999 začala společnost Apple svůj iMac G3 nabízet v pěti dalších barevných variantách – Tangerine, Lime, Strawberry, Blueberry a Grape. Nové stroje byly osazené výkonným 266 Mhz procesorem G3, vybavené novou grafikou a zbavené infračerveného portu. Další aktualizace produktové řady iMaců přišla v říjnu téhož roku. V červenci roku 2000 vydal Apple nové iMacy s výkonnějšími procesory, vylepšenými možnostmi pevných disků a podporou pro nové AirPort karty, uživatelé se také dočkali nové barevné varianty s názvem Indigo iMac. Počátkem roku 2001 pak firma Apple představila iMacy s vzory – jednalo se o modely Blue Dalmatian a Flower Power. Postupně přišel iMac s CD-RW mechanikou, 20 GB pevným diskem a 500 MHz procesorem G3, další aktualizace této produktové řady proběhla v létě roku 2001, kdy Apple představil varianty Indigo a Snow. Leden roku 2002 znamenal konec pro iMacy G3 – Apple tehdy představil nový iMac G4, a začal psát novou kapitolu příběhu svých iMaců.
Zdroje: Pocket-Lint, Cult of Mac, 512Pixels
Pustite si prvé video na 2:10 – „Rozhodli sme sa pre G3 procesor pracujúci pri 233MHz. Rozprávali sme sa o tom hodne, pretože sú lacnejšie a pomalšie, ktoré sme mohli použiť, ale povedali sme NIE. Toto musí byť počítač, ktorý aj my chceme na svojom stole. “ A to NEBOL profesionálny stroj, ale lacný Mac pre bežných užívateľov. Tento istý rozhovor si predstavujem s Timom Cookom v roku 2020 pre profesionálne MacBooky do 2000eur: „Rozhodovali sme sa, aký procesor dáme do MacBookov Pro 13 – nakoniec sme sa rozhodli pre 2 roky staré vydojené a bezpečnostne deravé Intel Core i5 nižšej triedy, veď našim zákazníkom to je jedno, hlavne že bude na zadnej strane jablko :) .“
No tak si na svůj stůl kup Mac s takovým procesorem jaký chceš.
Maji jich plné sklady.
Takhle fabulovat to se hned tak nevidí.
Ak si nepochopil pointu, tak radšej ani nereaguj. Keď sa dalo predávať všetky Macy s aktuálnymi procesormi pred 22 rokmi, tak nevidím dôvod, prečo by sa mali v roku 2020 ponúkať so zastaranými. Aj by som si rád kúpil s takým, ako chcem, ale taký nie je v ponuke a o tom bol môj komentár :)
Na tu idiotsku pukovu mys sa naozaj nedalo zabudnut..
Madam co to zde píšete za nepravdy? První iMac Bondi Blue 1998 vůbec žádný FireWire neměl! Až pozdější modely označované iMac DV se Slot-In a novější už šestipinový FW ano v době vydání iDVD. Nevěřte všemu, co někde bez znalostí chybného opíšete. Hezký večer.
G3 skutečně vrátil Apple zpět do hry.
Finančně ale Apple zachránil až iPod a byznys s hudbou.