V minulých týdnech jste si mohli na našem magazínu již mnohokrát počíst o vyhlášení softwarové války koronaviru Applem a Googlem. Tyto společnosti totiž začaly pracovat na nástrojích, které mají světu v překonání jeho největšího strašáka dnešní doby přemoci. Zprvu se bude jednat o mírné uzpůsobení operačních systémů a vydání nástrojů pro vývojáře aplikací pro boj s koronavirem, které půjdou právě do systémů lépe integrovat, později mají pak společnosti přijít i s vlastními řešeními. Přizpůsobení systému je však samozřejmě záležitostí mnohem jednodušší a proto přijde na řadu jako první. Jak bude vypadat nám Apple ukázal ve včera vydané čtvrté betě iOS 13.5, jehož ostré vydání je očekáváno v řádu zhruba dvou týdnů.
Do nastavení iOS 13.5 přibude konkrétně do sekce Zdraví nová podsekce věnovaná notifikačnímu systému pro koronavirus. Ta bude obsahovat jak přepínač, kterým bude možné povolit sdílení Bluetooth dat o vašem zařízení s okolím, a dále také seznam aplikací, ze kterého bude telefon čerpat data. Právě aplikace třetích stran jako je například tuzemská eRouška budou totiž pro funkčnost naprosto klíčové, jelikož ta bude založena zprvu jen na nich. Jakmile pak Apple představí vlastní softwarové řešení, uživatelé budou moci využívat jen to bez nutnosti instalace aplikací třetích stran.
V principu velmi jednoduché
Princip celého systému “chytré mobilní karantény” je naprosto jednoduchý. Hlavní roli v něm budou hrát právě aplikace – ať už třetích stran či později nativní -, do kterých se budou v případě povolení ze strany uživatele zaznamenávat všechny zařízení z okolí, která se s jeho zařízení jakkoliv detekovala přes Bluetooth. Tato data budou moci následně pomoci hygienikům v kontaktování potenciálně nakažených uživatelů v případě, že se nemoc prokáže u uživatele aplikace – bude-li samozřejmě uživatel souhlasit s využitím. Důležité je poznamenat, že zaznamenávány budou jen kontakty se zařízeními (za jejichž ID se budou samozřejmě skrývat uživatelé, avšak viditelní budou jen pro hygieniky) spolu s jejich intenzitou založenou na vzdálenosti zařízení od sebe a době trvání. Polohové záznamy ukládány nebudou, jelikož jsou ve výsledku naprosto k ničemu. Alfou a omegou celého systému je nicméně zapojení se co největšího množství lidí, jelikož jen tak bude možné všechny nebo alespoň většinu setkání přes technologii dohledat.
Erouška pro IOS je naprosto nepoužitelná nefunkční věc. Vznikla jen pro to, aby mohli koblihám všude říkat, jak jsme napřed a máme chytrou karanténu. Ale zamknete telefon a je po eroušce. Aby něco zaznamenala, musíte jí mít aktivně spuštěnou. Vyhozený prachy za vývoj. Musí se počkat na API od Applu…
Ode me nikdo žádná data nedostane a sdílet nic nehodlám. Předpokládám, ze tato funkce bude primárně vypnuta nebo upozorní na možnosti po instalaci/aktualizaci.
Souhlas. Podle me bojovat proti viru nejakou aplikaci je uplne najivni. Ve velkem meste kde cestou do prace potkam 1000 lidi a oni potkaj jine * inkubacni doba * to ze virus nemusi napadnout toho co je nejblizi * presnost b/gps * metro = ze v databazi za mesic bude cela praha :)
Verim tomu, ze ty data budou slouzit i k jinym vecem…
Asi je dobré si ujasnit, jak to funguje (má fungovat). Nepoužívá to GPS, jen bluetooth. A dokáže to vyhodnotit podle síly síly signálu a délce trvání kontaktu rizikovost daného setkání. Geniálně jednoduché a dle mého názoru potenciálně funkční.
Co se týče odesílání dat. Nic se nikam neposílá, zůstává to jen v telefonu. Až ve chvíli, kdy zjistíte, že jste pozitivně testován PCR testem, vás požádá hygienik o odeslání relevantních dat z doby, kdy jste byl nakažlivý. Na vás bude jestli to uděláte. Systém je dokáže napárovat s tel. čísly lidí, kteří jsou v riziku nákazy od vás a varovat je, aby dál nenakazily ostatní. Protože infekční budou cca 4 dni po nakažení, ale příznaky se jim projeví cca o den až dva později. Takže je možné nerozšířit nákazu dál… a volněji fungovat v celé společnosti, protože případná karanténa bude pouze cílená.
Za mě super, pokud Apple a Google teď připraví API a pozdějí integrují vlastní nástroje, bude to velmi účinné… Což zatím není případ našeho českého bastlu, co si říká Erouška pro IOS
Jenze predani viru nefunguje tak, ze jeden ho preda druhemu. 10 lidi ho vubec nemusu ziskat a 11 ano s tim ze ho okamzite preda dalsimu. Zaroven nekdo muze mit vir x dnu (treba prodelat komplet nemoc) a ani o tom nevedet – tj. nikdy jeho cislo nebude predano hygienikovi ale on nakazi n dalsich.
Prijde mi to cele jen jako zbozne prani, ze nas „spasi“ bluetooth a aplikace v miste, ktere neni rizene linearne a nejkou radou, ale exponencialne a chosem (nahodou – neb funkce zda onemocnite, predate vir dal ma vic nez 1 promennou).
Vim jak to ma fungovat a ok, gps jsem napsal jen tak – jako dalsi potencialni zdroj dat, ktery tam casem muzou pridat v ramci „smirovani“.
A to nepocitam to, ze davate (jakakoliv data) lidem jako Primula, ktery pode me neovlada ani trojclenku a selskym rozumem nevi co znamena nakazenych 30% z 10 milionu pri X hospitalizovanych. Nemuzeli bychom nemoc vubec resit, protze vetsina onemocnila a uzravila se sama…
1.4.2020 (Novinky.cz)
V Česku může být podle náměstka ministra zdravotnictví a šéfa týmu Covid-19 Romana Prymuly neodhalených 30-40 procent lidí, kteří jsou nebo byli nakažení koronavirem, ale nemají příznaky. Toto číslo by se mělo potvrdit velkým testováním, které zdravotnictví plánuje spustit příští týden.
6.5.2020 (iDnes)
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch představil předběžné výsledky studie kolektivní imunity. Za týden podle něj bylo otestováno přes 26 tisíc osob, testy odhalily 107 dosud neodhalených pozitivních případů. Stupeň imunizace je velmi nízký, v řádech jednotek promile.
Souhlas s davemitchcz .. Mne funguje uplne paradne..stale na pozadi ..na rozdil od map seznamu.. zadny stres.. kdyby doslo ke kritickemu kontaktu.. hygiena se ozve sama.. nic nehlidam nezkoumam
Pro PetrS .. jses dalsi idiot… chřipicka…urcite lyzovka v Italii
E-rouska nefunguje protoze Apple v ramci tzv. „optimalizaci“ ukoncuje vsechny aplikace tretich stran, coz je jeden z nejvetsich problemu iOS. Jen diky tomu je Apple schopen na svych telefonech prezit s mensi baterii a mensi pameti nez konkurence (takze za vice penez muze prodat min a tim vydelat jeste vic), ale v mnoha pripadech je to bohuzel na ukor funkcionality. Staci se podivat mimo jine treba na Dropbox, ktery se na pozadi nedokaze synchronizovat, cimz se jeho pouzitelnost znacne snizuje. Narozdil od iCloud, ktery to zvlada zcela bez problemu, protoze svym aplikacim to Apple dovoluje, cimz se mimo jine snazi eliminovat konkurenci :-(
Nějakou dobu eRouška funguje i na pozadí ale v omezeném režimu. Když jdete někde ve městě kde je hodně lidí, stačí otevřít aplikaci a telefon dát do kapsy- obrazovka automaticky zhasne a neplýtvá se tolik baterka. Mně aplikace funguje velmi dobře…
Pro “mirek” .. ano Prymula podle tebe neovlada trojclenku a Ty zase nevis jake i a y kde se pise.. nauc se radeji pravopis trojclenko